Tuti írók
- Most kikkel sikerült találkoznod, kiket láthatunk esténként - kérdezem Lévai Balázst.
- Büszke vagyok, mert újra erős névsort sikerült összehoznunk: Bret Easton Ellis, Philip Roth, Andrzej Stasiuk (vele kezdünk), Roland Schimmelphennig, Salman Rushdie, Kazuo Ishiguro, Arthur Philips és Nádas Péter lesznek az egyes adások főszereplői.
- Pazar névsor. Bret Easton Ellis szinte minden könyve megjelent nálunk az Európa Kiadó, illetve a kiváló fordító, M. Nagy Miklós jóvoltából.
- Sok éve próbálkozunk már írókkal, s ezalatt rájöttünk az egyetlen üdvözítő megoldásra: kitartónak kell lenni.
- Kéretik magukat?
- Nem erről van szó. Sok esetben nem azért utasít el valaki, mert nem akar interjút adni, hanem, mondjuk egy könyv közepén jár, ki sem lát éppen belőle.
- Vagy ahogy Mándy Iván szokta volt mondani: "Benne vagyok egy novellában".
- Így van. Ellis is többször nemet mondott, valószínűleg éppen a legutóbbi könyvén, a Holdparkon dolgozott. Most éppen akkor kaptuk el,
- Ellis is kezd "öregedni", egyre rigolyásabb?
- Távolról sem az. Különben "már" negyvenkét éves. Ellis esetében az
- Milyen benyomást tett rád Ellis? Közlékeny volt, vagy harapófogóval kellett kihúznod belőle szavakat?
- Nagyon barátságos és kooperatív volt, nem volt nehéz dolgom vele. Ráadásul az egész napját ránk szánta.
- Nincs szükséged rá, hogy fényezzelek, de azért az sem mindegy, hogy ki kérdezi őket.
- Nem erről van szó, inkább azt érzem: őszintén meglepődnek az írók, hogy egy számukra kis országban akkora az érdeklődés irántuk, hogy egy tévéstáb kivonul hozzájuk a világ másik végére. És örülnek nekünk.
- Hol lakik Ellis?
- Egy olyan lakásban fogadott bennünket Beverly Hillsben, amely tök üres volt. Pazar társasház, csodálatos Los Angeles-i kilátással. Elmesélte, hogy három hónappal korábban egy átbulizott éjszaka után rángatta el
- Azt mondod, hogy üres volt a Beverly Hills-i új lakás.
- Ezt úgy értsd, ahogy mondom:
- Ebből a miliőből meríthette a Glamoráma alakjait is?
- Igen. A hírességek világát már gyerekkorában megismerte.
- Tisztázzuk, hogy mi is az a Glamoráma? Az egyik Ellis-szakértő meghatározását hívnám segítségül, amely a könyv fülszövegén volt olvasható még 2000-ben. "Glamoráma - azaz hírességek, sztárok, csillogó egyéniségek panorámája." Ezt kínálja új, fergeteges cselekményű könyvében Bret Easton Ellis: kandi kíváncsiságunk kielégítését, hogyan élnek, hogyan szeretnek, ölelnek, ölnek, üzletelnek a sztárok, egy új világ új, veszélyes elitje (...) Victor Ward is ebbe a világba igyekszik, úgy-ahogy benne is van már, elvégre ő az új Tuti Fiú... Victor Ward látszólag tökéletesen beleillik a csillogás világába: energikus, sikerre éhes fiatalember, a hasizmaival semmi gond (...) S még az agya is eszményien üres ahhoz, hogy a világ minden divathóbortját azonnal befogadja. Ellis könynyed, csipkelődő szatírának induló regényéből végül kafkai hangulatú vízió bomlik ki, amelyben úgy kavarognak korunk "hősei", a film- és popsztárok, topmodellek, rendezők, producerek, sportolók, divattervezők, mint konfettik egy végtelen buliban... Vagy mint egy felrobbantott repülőgép utasai.
- A kicsit hosszúra nyúlt idézet után egy rövid kérdés: az Ellis-figurák mennyire ismernek magukra a könyvekből, s egyáltalán, azok olvassák-e, akikről szólnak? Megsértődnek?
- Nem hinném. Ellis Amerikában is trendi író, sikk a könyveit olvasni.