A boldogság titka a házasság?
A párkapcsolatban lévők nagy többsége, közel 70-százaléka úgy érzi, magánélete rendben van, társával való viszonya kiegyensúlyozott. A megkérdezettek 20 százalékánál már gyülekeznek a viharfelhők: párkapcsolata hullámzó, mely hol harmonikus és békés, hol konfliktusokkal terhes. A párkapcsolatban élők egytizede pedig kifejezetten vitákkal perzselt kapcsolatban él .
Mitől függ a boldogság?
Számít a kapcsolatban eltöltött idő? A kutatás tanulsága szerint igen, hiszen a néhány esztendeje egybekelők valamint a legalább három évtizede házasságban élők kapcsolata kifejezetten jó. Erre utalnak a húszas éveikben járók és a 60 év felettiek válaszai, ők ugyanis az átlagosnál jóval kedvezőbben értékelik házasságukat, 85 százalékuk úgy véli, boldog házasságban él. A harmincas-negyvenes korosztályok küszködnek leginkább együttélési problémákkal: „csak” 67 százalékuk tartja frigyüket harmonikus viszonynak, 22 százalékuk a vonzások és taszítások változatosságában tölti a mindennapokat, míg 11 százalékuknál a folyamatos viszályok nehezítik az életüket.
A magánélet rendezettsége nem csak az életkorral, hanem a társadalmi pozícióval, az anyagi helyzettel is összefügg. A magasabb státuszban, a jómódban élők házassága nyugalmasabb, mint a nehezebb helyzetben lévőké.
A házasok boldogabbak?
A konfliktusmentes kapcsolat valamivel jellemzőbb a házasságban élőkre, mint az élettársi kapcsolatban élőkre. Az élettársakként együtt élők többsége is kiegyensúlyozottnak minősíti párkapcsolatát, de arányuk kisebb annál, mint a házasoknál tapasztaltunk – 62 százalék. Viszonylag nagy hányaduk, egynegyedük számolt be arról, hogy pozitív és negatív időszakok váltakozása jellemzi közös életüket. Az élettársi kapcsolatban élők 13 százaléka szerint mindennapjaikat a békétlenség határozza meg. A házassági papír nélkül együtt élő párok kapcsolata akkor harmonikusabb az átlagosnál, ha kiskorú gyermeket nevelnek.
A kapcsolatok magas érzelmi szintjének fenntartása, a különböző érdekek összehangolása, a célok megvalósításakor felmerülő akadályok elhárítása folyamatos feladatot szab a pároknak, éljenek házasságban vagy éppen élettársi kapcsolatban. Akik e tekintetben sikeresek, lényegében közösen éltetik kapcsolatukat: A harmonikus viszonyban élők 85 százaléka úgy ítéli meg, hogy társával azonos mértékben járul hozzá a családi idillhez. A felemás, néha békés, máskor vitás viszonyokban is közös törekvés a kiegyensúlyozottabb élet megteremtése – 72 százalékuk együtt próbálkozik ezzel.
Féloldalas kapcsolatok
Nem kérdés, hogy a szeretetteljes, nyugodt kapcsolat mindkét félen múlik, a válaszadók döntő többsége szerint mindkét fél ugyanannyit tesz érte. Ha zűrzavarossá, netán viszályossá válik a kapcsolatban is igyekeznek megoldani a problémákat, közel 50 százalék véli úgy, hogy ilyen esetekben mindkét fél is igyekszik megoldani a problémát, ám csak kicsivel vannak kevesebben azok, akik szerint párjuknál többet tesznek a kapcsolat erősítéséhez. Kiderült, hogy általában a nők tesznek többet az esetlegesen bicegő kapcsolat javításáért, megmentéséért, melyet a férfiak is elismernek.
A konfliktusos helyzetben lévők válaszaiból kirajzolódik az aszimmetrikus kapcsolat, a féloldalas összetartozás: 36 százalékuk egyértelművé tette, hogy párjánál többet tesz a békés, rendezett hétköznapokért. Ezt a véleménycsoportot szinte kizárólag nők alkotják. Lényegében csak férfiak tartoznak viszont abba a 22 százalékba, akik szerint nem ők, hanem feleségük, élettársnőjük jelenti a harmonikusabb együttélésük zálogát. A vitákkal terhelt kapcsolatok szomorú jövőjét vetíti előre, hogy csak bő négytizedük (42 százalékuk) tapasztalja magánál és párjánál is a jobbító szándékot.