Bezárkózik az LMP
Jávor Benedek frakcióvezető és két helyettese, Karácsony Gergely és Szabó Tímea a határozathozatal után lemondott vezetői tisztségéről. Jávor azzal indokolta távozását, hogy a párt olyan döntést hozott, amely nem reflektál a valóságra, és nemcsak az LMP-nek, de Magyarországnak is árt, mert lemond arról, hogy leváltsák az Orbán-kormányt. A zöldpárti szakpolitikus Scheiring Gábor a közösségi portálon mindezt úgy kommentálta: ez a döntés „egyenlő az LMP jobboldali fordulatával”, amellyel azt mondta ki, hogy a jobbközép szavazók fontosabbak, mint a rezsimdöntés.
Jávor Benedek lapunknak adott interjújában egyebek között azt mondta: az alkotmányosság és a demokratikus jogállam helyreállítására kellett volna szerződni az Együtt 2014 mozgalommal, ehhez azonban nyílt tárgyalási folyamatok lettek volna szükségesek. Jávor kijelentette, hogy számára is csak akkor lett volna végrehajtható a „projekt”, ha a szocialisták nem vesznek benne részt; a lemondott frakcióvezető Bajnai Gordonról viszont úgy nyilatkozott: az alkotmányosság kérdésében az exkormányfőnek lényegében nincs deficitje.
„Természetesen az LMP számára az optimális program az eredeti küldetésünk folyamatos képviselete és a fokozatos megerősödés lenne. De a Fidesz kormányzásával új helyzet állt elő. Az, amit az Orbán-kormány művel, az eredeti küldetésünkből is azt kell hogy kiváltsa: megnézzük, miként lehet ezzel hatékonyan szembeszállni” – mondta Jávor Benedek a Népszabadságnak. Azt, hogy esetleg – egyedül vagy több társával együtt – távozik az LMP-frakcióból, Jávor nem tudta határozottan kizárni, de egyértelművé tette: nem tervezi.
Schiffer András elégedettnek nevezte magát a kongresszusi döntés után. A Népszabadságnak nyilatkozva azt mondta: bízik benne, hogy mostantól mindenki egy erős LMP érdekében dolgozik majd, mert szerinte erős LMP nélkül nincs Jobbik nélküli kormányváltás sem. Arra, hogy ambicionálja-e újra a frakcióvezetést, nem akart lapunknak érdemben válaszolni.
Filippov Gábor, a Magyar Progresszív Intézet elemzője szerint az LMP-nek időre lett volna szüksége, hiszen nem tudni, hogy mi lesz az Együtt 2014 sorsa. Mráz Ágoston, a Nézőpont Intézet vezetője pedig azt mondta lapunknak: a hét végi kongresszus igazi vesztese nem is az alulmaradt csatlakozáspárti kisebbség, hanem Bajnai Gordon, akinek az ernyőszervezete így, a dinamikus kezdés után, megtorpanhat. Az MSZP részéről egyelőre nem kommentálták a helyzetet.