Potens növény
Számtalan vitamin, ásványi anyag – többek között cink és C-vitamin –, illetve magas energiatartalmú szénhidrát adja a macagyökér gyógyerejét. Ezek együtt képesek megújítani, felfrissíteni a szervezetet. A leginkább retekhez és tormához hasonló növény gyökérkivonatai klinikai tesztek alapján növelik a spermiumok számát és mozgékonyságát, és hatékonynak találták antidepresszánsok kiváltotta, úgynevezett SSRI-impotencia leküzdésében is.
Természetes élőhelyén, az Andok hegyvidékének kietlen fennsíkjain, három-négyezer méteres magasságban a rendkívül ellenálló maca növény egész éven át terem. A keresztes virágú növény viszonylag sovány talajon is megél, bírja a hideg éghajlatot, és megfi -gyelték, hogy a konyhakerti növények, például burgonya közé vetve távol tartja az élősködőket, így a biogazdálkodásokban is kedvelik. Vöröses magjairól újul meg, föld alatt fejlődő, húsos szik alatti szárát hasznosítják. Ahol célzottan, monokultúrában termelik, 8-9 hónap alatt érik be, és két betakarítás között lámatrágyával dúsítják és pihentetik a talajt, mert a sivár körülményekhez szokott növény minden tápanyagot kiszed magának a legsoványabb földből is.
Többféle változata ismert, amelyek eltérő alakjuk és az aranysárgától a lilán át a feketéig terjedő színük mellett másféle összetételben tartalmaznak vitaminokat és ásványokat, ezért a hatásuk és felhasználásuk is eltérő. Peruban főzéshez is kedvelik a krémszínű, nagyméretű, édes gyökereket. Roborálásra, az erőnlét javítására a keserédes, fekete változat kivonatát szokták használni. A vörös színű változat gyökere klinikai tesztek során hatékonynak bizonyult a prosztatamegnagyobbodás kezelésében, ami a potenciaprobléma gyakori kiváltó oka.
A magas, több mint nyolc százalék feletti rosttartalmú maca rendkívüli tápértéke a szénhidrátok és fehérjék ideális arányának köszönhető. Emellett gazdag kálciumban, káliumban és létfontosságú nyomelemekben –cink, jód, réz, mangán található benne. Ugyan csak két százalék a zsírtartalma, mégis a linolénsav, pálmasav és tucatnyi aminosav jótékonyan hat az anyagcserére. Potencianövelő hatása vélhetőleg ezek kombinációjának és számos, nyomokban kimutatható, a központi idegrendszerre ható alkaloidának köszönhető.