Elképedtek Brüsszelben
Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője pénteken megerősítette, hogy a júliusban az IMF és az EU szakértői által készített dokumentum Magyarország helyzetéről és a lehetséges intézkedésekről szól. Bailly nem akarta kommentálni más dokumentumok létezését vagy tartalmát, de annyit leszögezett, hogy a lehetséges intézkedésekről szóló hírek pontatlanok. Hozzátette: a tárgyalások kezdeti fázisban vannak, jelenleg a magyar kormány reakciójára várnak.
Nincs határidő arra, hogy a magyar hatóságok kifejtsék a véleményüket, de Bailly emlékeztetett Orbán Viktor nyilatkozatára, amely szerint a magyar kormány 7-10 napon belül visszajelez. Eközben az Index ismertette a hiteltárgyalásokon részt vevő uniós szakértők augusztus végi levelét, amely siralmas képet fest a magyar gazdaság állapotáról és kilátásairól.
Ezt egyébként a KSH tegnap közzétett adatai is alátámasztják, ezek szerint az előzetesen közöltnél is rosszabb volt a magyar gazdaság teljesítménye a második negyedévben, az egy évvel korábbi időszakhoz képest 1,3 százalékkal zsugorodott a GDP, szemben az első, –1,2 százalékos gyorsbecsléssel. Az uniós szakértők levele (amely egyébként nem tartalmaz hitelfeltételeket) szerint, ha nem lesznek érdemi reformok, 2020-ra a GDP 100 százalékára növekedhet az államadósság.
Megszólalt tegnap az IMF budapesti irodavezetője is: Irina Ivascsenko is jelentős pontatlanságokat lát a sajtóban megjelent információkban. – A makrogazdasági és pénzügyi stabilitás fenntartásához szükséges lépések általános irányát az IMF és a bizottság egy július végi közleményben ismertette, és a hatóságoknak egy részletesebb levelet nyújtott át – emlékeztetett, s utalt rá, hogy a sajtó a levét tartalmát nem hitelesen adta vissza.
– Kell, szükséges és meglesz – Orbán Viktor kormányfő nyilatkozott így az EU/IMF-hitelmegállapodásról tegnap a közrádió reggeli hírműsorában, hozzátéve, hogy az általa ismertetett súlyos feltételekkel viszont nem kérjük a hitelt. A kormányfő már nem az IMF leveléről, hanem a brüsszeli bizottság elé terjesztett anyagról beszélt, pozitívumként kiemelve, hogy abban először írták le: Magyarországnak készenléti hitel felvétele helyett elegendő lenne a lazább feltételekkel járó elővigyázatossági megállapodást megkötnie az EU–IMF párossal.