Clinton: Kelet-Európa veszélyeztetett
A kétévente megtartott eseménynek ezúttal az amerikai főváros ad otthont, legutoljára 22 éve rendezett az Egyesült Államok AIDS-világkonferenciát. A konferencián több ezren vesznek részt, köztük tudósok, kutatók, orvosok, egészségügyi szakemberek, szociális munkások, emberi jogi szervezetek, véleményformálók és az érintettek, azaz HIV-pozitív emberek a világ minden tájáról. A résztvevők öt napon keresztül vitatják meg az AIDS és a betegséget okozó HIV vírus legyőzésével, megelőzésével kapcsolatos eddigi eredményeket, a világjárvánnyal kapcsolatos kihívásokat.
Turning the tide together – azaz: fordítsuk meg együtt a tengerjárást – ezt a címet adták a szervezők a konferenciának, utalva arra az optimista hangulatra, amelyet az új tudományos kutatások, az egyre hatékonyabb gyógyszerek, és a HIV elleni vakcina megalkotásának közelsége indokol. Megnyitóbeszédében Clinton felidézte az 1990-ben San Franciscóban tartott AIDS-világkonferenciát, ahol dr. Eric Goosby, aki ma az Egyesült Államok globális AIDS elleni nagykövete, a rendelőbe rohant, mert a részt vevő HIV-pozitív emberek tüdőgyulladást kaptak a konferencia közben. Sokan kórházba kerültek, és volt, aki meghalt.
– Annak képessége, hogy megelőzzük és kezeljük a betegséget, sokat fejlődött azóta. Többet, mint amennyit 22 éve ésszerűen remélhettünk. Igen, az AIDS még mindig gyógyíthatatlan betegség, de többé már nem halálos ítélet – mondta a külügyminiszter, majd emlékeztette a hallgatóságot: 2003-ban Bush elnök volt az, aki elindította azt a programot, amely erős kétpárti támogatást kapott a kongresszustól. Ez tette lehetővé, hogy amerikaiak milliói juthassanak kezeléshez. Ami Magyarországon szinte elképzelhetetlen: a következő elnök folytatta, amit az elődje elkezdett.
Nagy tapssal fogadta a közönség, amikor Clinton elmondta, hogy 2009 óta megduplázták azoknak a számát, akik kezelést kapnak, és ennek köszönhetően életben vannak. Történelmi célnak nevezte, hogy a gyógyszeres kezelést minden fertőzött megkaphassa. Ezután Clinton meghatározta, mit is jelent az AIDS-mentes generáció. – Először is azt az időt jelenti, amikor már nem születik olyan gyerek, aki hordozza a vírust. Másodszor azt, amikor a gyerekek felnőtté válva sokkal kisebb fertőződési kockázatnak lesznek kitéve, akárhol élnek is a világon. Harmadszor pedig azt, hogy ha valaki mégis elkapja a vírust, lehetősége lesz olyan kezelést kapni, amely megelőzi a betegség kifejlődését, illetve a továbbfertőzést.
Szóval a HIV velünk lesz, amíg végre nincs meg a gyógyszer, az oltóanyag ellene, de az a betegség, amelyet a vírus okoz, nem kell, hogy velünk éljen – fogalmazott. A külügyminiszter szerint, amikor 2010-ben Obama elnök kihirdette az átfogó nemzeti HIV/AIDS stratégiát, azzal újraenergizálta az országot is annak érdekében, hogy fölvegye a küzdelmet a járvánnyal. – Ez különösen fontos itt, Washingtonban – utalt arra, hogy az amerikai fővárosban egyes fejlődő afrikai országokat is meghaladó mértékű az AIDS-betegek, illetve a HIV vírust hordozók száma.
Az UNICEF adatai szerint a világon naponta 1000 gyermek kapja el a vírust az anyjától, pedig a tudományos fejlődésnek köszönhetően ma már vannak olyan gyógyszerek, amelyeket ha az anya a terhesség alatt szed, megelőzhető, hogy a vírust átadja a gyermekének. A külügyminiszter szerint az Amerikai Egyesült Államok elkötelezett abban, hogy 2015-ig megszüntessék a fertőzésnek ezt a módját, vagyis nem születik majd csecsemő HIV vírussal. Amerika több mint egymilliárd dollárral járul hozzá a cél eléréséhez.
Az AIDS-mentes generáció megszületéséhez elengedhetetlen, hogy a nagy fertőzési kockázatnak kitett csoportok is segítséget kapjanak, vagyis a prostituáltak, az intravénás droghasználók, és az alacsony, illetve közepes jövedelmű országokban a meleg férfiak. Hillary Clinton kiemelte, hogy vannak országok, amelyek nem foglalkoznak azzal, hogy a HIV-fertőzöttek megkapják-e azokat a kezeléseket, amelyekre szükségük van. Amikor a fertőzötteket, illetve a fertőzésnek kitett csoportokat egy társadalomban a peremre szorítják, akkor a vírus gyorsan terjed, és eléri az alacsony kockázatú csoportokat is. – Ez történik Kelet-Európában és Délkelet-Ázsiában. Az emberek diszkriminálnak, de a vírus nem – mondta.
– Közelebb vagyunk a célunkhoz, mint valaha voltunk, és együtt folytatjuk ezt az utat. A konferencián erősítsük meg a hitünket, újítsuk meg céljainkat, és együtt elérhetjük az AIDS-mentes generáció létrejöttét. És őszinte tisztelet mindazoknak, akik elvesztek – zárta óriási taps mellett a beszédét Hillary Clinton. Megható pillanatból jutott az előző napra is: az ünnepélyes megnyitón Sharon Stone színésznő átadta a tavaly elhunyt, az AIDS elleni küzdelemben elkötelezett művésznőről, Elizabeth Taylorról elnevezett díjat egy iráni testvérpárnak, dr. Kamiar Alaeinek és dr. Alaeis Aleinek. Mindketten úttörők az AIDS és a HIV kezelésében, programjukkal fékezték a HIV terjedését a Közel-Keleten az intravénás droghasználók között. 2008-banmondvacsinált váddal, azzal, hogy a tevékenységükkel valójában összeesküvést szerveznek a kormány megbuktatására, letartóztatták őket. Két év börtönt kaptak.
Washington, 2012. július
Tények
- 2011-ben több mint 8 millió ember részesült HIV/AIDS kezelésben (antiretrovirális gyógyszerekkel), ez 20 százalékos növekedés az előző évhez képest
- 2011-ben 2,2-2,8 millió ember fertőződött meg HIV-vírussal. Közülük körülbelül 330 ezer gyerek. Ez 24 százalékos csökkenés az elmúlt két év alatt.
- A HIV-vel kapcsolatos globális költségek 2011-ben elérték a 16,8 milliárd dollárt.
- 1,7 millió ember halt meg AIDS okozta betegségekben 2011-ben. Ez a 2005-ös – legrosszabb adatokhoz képest – 24 százalékos csökkenést jelent.
- 2011-ben 34,2 millió ember élt HIV-fertőzéssel.
- 3,4 millió 15 éven aluli gyermek él HIV-fertőzéssel a világon.
- Globálisan a fertőzés a 15–24 éves nők között kétszer magasabb, mint a hasonló korú férfiak között. A szaporodóképes korban lévő nőknél az AIDS a vezető halálok a világon.
- Kutatások kimutatták, hogy azok a személyek, akik kezelést kapnak, 96 százalékos eséllyel nem viszik át a vírust a szexuális partnereikre.
- 2011-ben körülbelül 1,5 millió HIV-fertőzött nő várt kisbabát a fejlődő országokban, 57 százalékuk olyan kezelést kapott, amely megakadályozta, hogy gyermekének átadja a vírust. Ez tíz százalékkal több, mint tavaly. Ebben a régióban az AIDS-sel összefüggő halálesetek száma folyamatosan nő. Míg 2001-ben 15 ezren haltak meg AIDS-ben, 2011-ben 90 ezren.
- Kelet-Európában és Közép-Ázsiában 1,3-1,8 ember él HIV-fertőzéssel, közülük 17 ezer gyerek. Itt semmi jel nem utal arra, hogy a járvány terjedése lassult volna. A fertőzöttek mindössze 23 százaléka kap kezelést.
- Magyarországon – bár évről évre több a regisztrált fertőzöttek száma – statisztikailag jó a helyzet, szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy sokkal többen élnek HIV-vel, csak nem tudnak róla. A Társaság a Szabadságjogokért szervezet szerint a halálesetek száma a diagnosztizált fertőzések számához képest magas. Magyarország nem törődik a megelőzéssel, így a HIV-fertőzés robbanása várható. (Forrás: UNAIDS)