Magyarország hajszálra a bóvlitól
A három leginkább meghatározó szervezet közül utolsóként a Fitch pénteken az addigi stabilról negatívra rontotta Magyarország hosszú lejáratú államadósi besorolásának kilátását. A hitelminősítők gyakorlatában ez azt jelenti, hogy általában 6-24 hónapon belül ismét felülvizsgálják az adott országban zajló folyamatokat, és ha nem látnak érdemi változást, lerontják az állam adósbesorolását.
A Standard & Poor’s (S & P) szombaton ennél is tovább ment: a leminősítést valószínűsítő figyelőlistára tette Magyarországot. A Moody’s-nál és immár a Fitchnél is érvényben lévő negatív kilátással szemben itt már csak hetekben mérhető a haladék. Az S & P közleményében fel is hívja a figyelmet arra, hogy a hónap végéig meghozza döntését hazánkkal kapcsolatban. Magyarországot mindhárom hitelminősítő a befektetésre ajánlott kategória legalján szerepelteti, vagyis a kilátásba helyezett rontással átkerülnénk az úgynevezett bóvli kategóriába.
A társaságok jellemzően ugyanazokat a jelenségeket kifogásolják, illetve azonosítják kockázatként.Mindkét intézet kiemelte, hogy a külső növekedési és finanszírozási lehetőségek „meredeken romlottak”, és nehezen tartható a jövő évre tervezett költségvetési hiány. A devizahitelek kedvezményes végtörlesztése roppant módon árt a külföldi befektetői bizalomnak, ráadásul egy olyan időszakban, amikor a növekedési kilátások amúgy is visszaestek. Az S & P azt is kiemeli, hogy a különböző átmeneti adók rossz hatással lehetnek a beruházásokra, s így visszavetik a gazdaságot.
Növekedési kilátásainkat ugyanakkor egy leminősítés is jelentősen rontaná. A bóvli kategória miatt romlana az ország csődkockázatát jelző, már így is a 2009. tavaszi mélypontot idéző CDS-mutató, aminek eredményeként az államadósság, illetve a költségvetési hiány külföldi finanszírozása megdrágulna.Mindezek a forint árfolyamát is tovább gyengítenék, s ebben az esetben aligha lenne elkerülhető egy jegybanki kamatemelés.
Bár két hete egy interjúban maga Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nevezte reális veszélynek a leminősítést, a kormány most hevesen kritizálta az intézetek döntését. A Nemzetgazdasági Minisztérium még pénteken azt közölte, hogy a kabinet nem ért egyet a Fitch helyzetelemzésével. Továbbra is úgy vélik, tartható a 2012-es három százalék alatti költségvetési hiánycél, egyúttal csökkenthető az államadósság is. Nem sokkal később a Magyar Televízió Az Este című műsorában Giró-Szász András kormányszóvivő ehhez már azt tette hozzá: a hitelminősítők nem rendelkeznek jogosítvánnyal országminősítésre, kizárólag vállalatokkal foglalkozhatnak, de ezt a munkát sem végzik jól.