Bioritmus
6–7 ÉBRESZTŐ
Még ha a téli sötét mást is sugall, energetikai szempontból a hatórás ébredés a legjobb, kivált, ha sikerült előző este időben nyugovóra térni. Ha tevékeny napunk lesz, rövid ébrenlét és nyújtózkodás után keljünk ki az ágyból.
7–9 INTIM ZÓNA
Az angol „morning glory” név ugyan a hajnalka (ipomoea) növényt jelöli, virágnyelven mégis a reggeli erekciót hívják így. A jelzés valódi, az ébredés utáni óra ugyanis remek alkalom az összebújásra. Ilyenkor a legmagasabb az oxitocin (szerelmi hormon) szintje, és ilyenkor a férfiak és nők agya ugyanazon a hullámhosszon jár.
Az intimitás nem feltétlenül jelent szexet: a reggeli órákban érdemes felhívni szeretteinket, barátainkat.
9–11 KREATÍV ZÓNA
Ilyenkor még mérsékelt a kortizol nevű stresszhormon szintje, ami ebben a mennyiségben segít az összpontosításban. Délelőtt még az idősebbek agya is jobban vág, a fiatalok szinte szárnyalnak, a gyerekek képesek magukba szívni a tananyagot.
A céges brainstorming, az értekezlet ideje.
11–13 KONSTRUKTÍV ZÓNA
Minimumra esett a melatonin alvási hormon szintje, szellemi kapacitásunk a csúcson, jó a reakcióidőnk és a terhelhetőségünk. A stressz megelőzése érdekében próbáljunk meg egyszerre egy dologgal végezni, mert ha többfélét csinálunk, romlik a koncentrációképesség és nő a frusztráció.
13–14 EBÉD
Igazából a főétkezés, amikor a nap további, hoszszabb részéhez veszünk magunkhoz táplálékot és energiát. Lecsengeti az előző tevékeny órákat, átvezet a következő pihenő szakaszba.
14–15 SZIESZTAZÓNA
Az emésztés miatt az agyból a gyomorba és belekbe áramlik a vér, csökken a lendület és az energia. Fellép a délutáni álmosság. Ne álljunk ellen, tartsunk tudatos pihenőt: olvassunk, meditáljunk, szunyókáljunk egy negyedórát. Ha a munkahelyen erre nincs lehetőség, pár perces relaxálás után – erre egy üres WC-fülke vagy a parkoló autó is alkalmas – tegyünk egy élénk sétát, ami jót tesz a vérkeringésnek.
15–18 TÁRSAS ZÓNA
Agyunk ekkorra már eléggé elfáradt, és bár a reakcióink lassulnak, a stressz szintje is alacsonyabb. Könnyedebb témájú megbeszéléseket szervezzünk erre az időpontra. Ha rendszeres testedzést végzünk, ez a legjobb időpont.
18–20 ÉLÉNK ZÓNA
Az alvás előtti fickándozás ideje: iyenkor a legalacsonyabb a melatonin szintje, még nem vagyunk fáradtak és álmosak. Ideális alkalom egy sétára, bevásárlásra, főzésre, a családi vagy baráti együttlétre, szórakozásra. Ez a vacsora ideje is, amit lehetőleg költsünk el este 7 óra előtt.
20–22 EJTŐZŐ ZÓNA
Gyorsan szökik fel az álmosságot előidéző melatonin szintje, kivált ha hamar sötétedik, napnyugtával ugyanis csökken az élénkséget okozó szerotonin az agyban. Zenehallgatás, beszélgetés egy pohár bor mellett, fi lmnézés, könnyű és kikapcsolódást adó hobbi a legjobb ilyenkor. Kerüljük a testedzést, bár néhány jóga- és légző gyakorlat jót tehet az esti alvásnak.
22–23 TAKARODÓ
Agyunk ilyenkor illeszti össze és dolgozza fel a napi élményeket, a megtanult új dolgokat. Fontos, hogy zavartalanul pihenjünk egész éjszakán át, így másnap a bonyolultabb feladatokat is el tudjuk végezni. Az elalváshoz készülődés rutinja a pihentető éjszakai álom fontos eleme. Alkattól függően napi 7-9 óra nyugodt alvás tudja feltölteni a felnőtt szervezetet energiával.
Fürdés, naplóírás, olvasás,meditálás, egy csésze kamillatea és a napi történések átgondolása visszafelé sorrendben – ennél megerőltetőbb dolgot ne tegyünk már ilyenkor.
24 BOSZORKÁNYOK ÓRÁJA
Az éjfél nem véletlenül misztikus és kultikus időpont: a szervezet ilyenkor van bioritmusa mélypontján, amit legjobban alvással tud áthidalni. Aki ébren tölti ezt az időt, nagyon rosszat tesz magával, ráadásul megnehezíti a pihentető éjszakai alvást, mert az agy átbillen, a melatonintermelés lelassul, felborul a hormonális egyensúly.