Étterem, borulásbiztos tányérokkal
Magyarországon jelenleg csupán egyetlen helyen, Szekszárdon működik egy olyan étterem (az Ízlelő), ahol kizárólag megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztatnak. Hermanné Nagy Vera, a Hatpöttyös Kft. ügyvezetője szerint alapos piackutatást végeztek Székesfehérváron, mielőtt belevágtak a projektbe.
– Számításaink szerint az étterem már 90-100 előfizetéses vendéggel rentábilisan működtethető – mondja. Elsősorban a belvárosban dolgozó hivatalnokréteget célozzák meg a szolgáltatásaikkal. Ehhez fontos volt, hogy Fehérvár szívében találjanak helyet az étteremnek. A Hatpöttyös éttermet a megyeháza régóta üresen álló egykori étkezdéjében alakítják ki. A 90 négyzetméteres helyiséget a Fejér Megyei Önkormányzat ingyen adta át tízévi használatra a kft.-nek. Cserébe a cég vállalta, hogy saját költségén felújítja az épületet. A projekt teljes költsége meghaladja a 25 millió forintot.
A Hatpöttyös Kft.-t három család hozta létre, mindegyikben egy-egy sérült fiatalt nevelnek a szülők. A cégtulajdonos családokat részben az is motiválta, hogy egy működőképes vállalkozás felépítésével néhány éven belül munkalehetőséget biztosítsanak a saját fogyatékkal élő gyermekeik számára is. A Hatpöttyös étteremben a tervek szerint a nyitáskor 16-18 sérült embernek tudnak majd munkát adni.
– A jogszabályok szerint csupán két poszton, üzletvezetőként és konyhavezető séfként nem alkalmazhatunkmegváltozott munkaképességű embereket – mondja Hermanné Nagy Vera. – Ezentúl szakácsként, cukrászként, konyhai kisegítőként, pincérként vagy takarítóként minden további nélkül foglalkoztathatunk fogyatékkal élőket.
Igaz, az átlagostól eltérő körülmények miatt a munkáltatónak – az akadálymentesítésen túl – speciális feltételeket kell megteremtenie. Így például a pincérek nem kézben, hanem kis zsúrkocsikon tolva szolgálják majd fel az ételeket, a szervírozásnál pedig borulásbiztos, négyszögletű tányérokat fognak használni. Várhatóan egy siketnéma cukrászt is alkalmaznak, akinek olyan speciális konyhai berendezéseket is vásárolnak, amelyek fényjelzésekkel segítik a munkáját.
A tervek szerint az étterem délelőtt 11–15 óra között tart majd nyitva, az alkalmazottak reggel héttől késő délutánig négyórás váltásokban látják majd el a feladatokat. A távlati terv, hogy az étterem a megváltozott munkaképességűek számára szervezett szakképzésben gyakorlati helyként is működhessen.