Hetven jelentkező egy üres állásra
Számítások szerint minden egyes meghirdetett állásra átlagosan hetvenen adják be életrajzukat Nagy-Britanniában. Szinte kilátástalan pozícióba kerültek azok az általában 21 évesek, akik rendszerint hároméves (Skóciában és bizonyos szakokon Angliában és Walesben is négyéves) tanulmányaikat jeles eredménynél rosszabbul fejezték be. A munkaadók ugyanis most megengedhetik maguknak a válogatást, s még állásinterjú-lehetőséget is csak a legjobb életrajzzal rendelkezőknek adnak. Mint az a frissen végzettek verbuválásával foglalkozó részlegek szövetségének felméréséből kiderül, különösen megritkultak az állások a befektetési bankszektorban, az állami szférában, a jogi szakterületeken, a gépiparban, az információtechnikában, a távközlésben és a kiskereskedelemben. A tavalyi helyzethez képest könnyebben tudnak elhelyezkedni a pénzügyi szolgáltatások, a biztosítás, a tanácsadás, az építőipar és a könyvelés iránt érdeklődő diplomások.
Mióta ezt a közvéleménykutatást mintegy kétszáz vezető cég (Barclays, Deloitte, Marks & Spencer) bevonásával évről évre elvégzik, először fordul elő, hogy két egymást követő évben nem változik a friss diplomások átlagos kezdő járandósága, amit évi 25 ezer fonton (8,6 millió forint) fagyasztottak be. Azért ez az összeg meghaladja a brit átlagfizetést, és magasabb, mint az a 21 ezer font, mely felett George Osborne pénzügyminiszter a közalkalmazotti fizetéseket két évre rögzítette.
Ilyen körülmények között a humánpolitikai szövetség vezérigazgatója, Carl Gilleard a The Guardian napilapnak adott interjújában hangsúlyozta, a frissen végzetteknek rugalmasságot kell tanúsítaniuk, és rövid, illetve hosszú távú karrierelképzelésekkel egyaránt kell rendelkezniük. Bármilyen munka jobb, mint a semmi, az otthon ülés és önsajnáltatás, még ha az szupermarketek polcainak feltöltését is jelenti.
David Willets, a kormány egyetemi oktatásért felelős államtitkára igyekezett megnyugtatni a fi atalokat, hogy a diploma hosszú távon továbbra is jó befektetés, és az egyetemet végzettek kulcsfontosságú szerepet játszanak Nagy-Britannia kisegítésében a recesszióból. A felsőfokú képzés iránt továbbra is nagy az érdeklődés, a jelentkezések száma egymást követő, immár negyedik évben döntötte meg a korábbi rekordot. Idén 2009-hez képest 14 százalékkal többen nyújtottak be jelentkezési lapot, május végére elérve a 640 ezret.