A brit végzősök külföldre is elmennek vágyaikért
A diákokat a munkaadókkal összehozó honlap adatai szerint a külföldi munkavállalásra vállalkozó végzős diákok és egyetemisták háromnegyede a hazai lehetőségek drasztikus beszűkülése, a diplomás munkanélküliség növekedése miatt ragadná meg az esélyt, azaz nem önszántából, hanem kényszertől vezérelve.
A végzősök átlagosan 20-30 meghirdetett munkahelyre jelentkeznek, ám mindössze öt pályázatuk jut el a személyes meghallgatás fázisáig. Nem dicséri a munkaadók hozzáállását, hogy a sikertelen interjú után csak 41 százalékuk értesíti az egyetemistát arról, hogy nem vele képzelik el a jövőt.
Ami az legelkeserítőbb: csupán az egyetemisták ötöde talál vágyainak és karrierálmainak megfelelő munkalehetőséget. Pedig ez fontos szempont, hiszen a válaszadók 78 százaléka külföldre – elsősorban Európába – is kész elszegődni, hogy elképzeléseit megvalósíthassa. Sue Harrison, az álláskereső honlap társalapítója szerint ha csak a külfölddel kacérkodók fele hagyja el hazáját, az már pár éven belül komoly problémához vezet a brit munkaerőpiacon. A diákok helyzetét nehezíti, hogy az álláskeresést jobbára egyetemi éveik végére hagyják, s a sorozatos elutasítás sokukat súlyos kudarcélményként éri. Ehelyett Harrison azt ajánlja, hogy az egyetem évei alatt folyamatosan építsenek kapcsolatokat, keressék a lehetőségeket, akár alkalmi munkákat is vállaljanak, hogy tapasztalatokat szerezzenek. Így jobb esélyekkel találnak ideális munkahelyet – s ami a lényeg: odahaza.