Vigyázz, mit osztasz meg!

Az európai HR-szakemberek 43 százaléka rendszeresen ellenőrzi az állásra jelentkezőket az online felületeken, mielőtt felvételükről döntene – derült ki a Microsoft megbízásából három európai országban készült kutatásból.

Próbaévfolyamok

„Rengetegszer párhuzamosan futott két tárgy, vagy még nem is tanultuk az előzményeket.

Régen a drogtól, ma a munkanélküliségtől félnek a fiatalok

A fiatalok egzisztenciális félelmei egyre nőnek: 2004-ben még a drog és alkohol terjedését tartották a legnagyobb problémának, 2008-ban már a munkanélküliség állt az első helyen.

Száztízmillióra adósodott el a medika

Saját történetét meséli unokahúgának elrettentő példaként egy 41 éves ohiói háziorvosnő, aki tudja: diákhitel-tartozásai egész életén – a törlesztések jelenlegi üteme mellett legalábbis 70 éves koráig – végigkísérik majd.

Kommunikáció: túl sok a pályakezdő, kevés az állás

Az utóbbi évek egyik legnépszerűbb továbbtanulási céljává váltak a különféle kommunikációs képzések.

 

Lézeresnek áll a világ

A kiemelkedő innovációs teljesítmény elismerésére alapított nemzetközi Gábor Dénes-díjat hatodik alkalommal ítélték oda egy magyar és egy külföldi állampolgárságú 35 év alatti kutatónak. A két nyertes: Dombi Péter lézerfizikus, az MTA Szilárdtest-fizikai és Optikai Kutatóintézet kutatója és Warren Chan Kínában született amerikai állampolgár, a Torontói Egyetem oktatója. Dombi Péter az ultrarövid lézerimpulzusok előállítása, a nagy intenzitású lézertechnológia, az ilyen fényforrásoknál használható optikai elemek fejlesztése és tesztelése, illetve az ultragyors folyamatok fizikája terén elért eredményeiért vehette át az elismerést.

– Reméltem, hogy eséllyelpályázok a díjra, hiszen az elmúlt tíz évben a lézerfizika terén sikerült néhány olyan eredményt elérni, amelyet számon tart a szakma – mondta lapunknak Dombi Péter. A 2005-ben fizikai Nobel-díjjal elismert Theodor Hänsch például elmondhatja magáról, hogy két közös tudományos közleménye van a most díjazott magyar kutatóval.

A középiskolában a fizikát, matematikát könnyedén letudó Dombi Péter a számára legkönnyebben leküzdhetőnek tetsző – az emberek döntő többségének viszont elképzelhetetlen kihívást jelentő – fizikus szakra jelentkezett a szegedi egyetemen. Az egyetemi évek során kiderült, hogy a lézerfizika a neki való terület: erről írta szakdolgozatát, és doktoranduszi témát is innen merített. Bécsben együtt dolgozhatott Krausz Ferenccel, aki ma Németország legnagyobb lézeres központját vezeti. Ugyancsak az osztrák fővárosban ismerkedett meg a korábban említett Theodor Hänsch-sel.

Dolgozott Angliában, de mégsem akar külföldön hoszszabb időt eltölteni. Annak ellenére sem, hogy kutatói fizetése negyede nyugati kollégáiénak. Annak ellenére sem, hogy a kutatási pénzek tizedét sem érik el a nyugatinak. Marad, mert itthon szeretne kiváló lézeres kutató lenni. Fontos, hogy a szerencsével sem áll hadilábon: éppen hazatértekor üresedett meg egy állás az MTA Szilárdtest-fizikai és Optikai Kutatóintézetben. Az elmúlt négy évben 80-90 millió forintot érő lézerlabort hozott létre jóval kevesebb pénzből. A szakmai szerencse újabb eleme, hogy tavaly ősszel eldőlt, világszínvonalú lézerközpont épül Szegeden. Azaz, aki akar, itthon is páratlan lehetőséghez jut a lézerfizika terén. Igazán szerencsés akkor lenne, ha kellő számú lézeres kutatóval dolgozhatna együtt. A kritikus tömeg azonban nehezen jön öszsze, hiszen azt a néhány egyetemistát, aki fizikus szakra adja a fejét, egymás elől vadásszák le a témavezetők.

Esetleg ha Warren Chan is idejönne…

Varga István gazdasági minisztertől vette át a díjat Dombi Péter
Varga István gazdasági minisztertől vette át a díjat Dombi Péter
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.