Falun adja a bankot
A nulláról indult, negyvenéves Cserhátvidéke Takarékszövetkezet betétállománya ötmilliárd forint, az ügyvezető elnök Holes Imre pedig emellett Kétbodonyban fizetés- és költségtérítés nélküli polgármester.
A szövetkezet háromszázhuszonhét tag 100-100 forintos részjegyével alakult meg Magyarnándorban. Az egykori tűzoltószertárból kialakított helyiségben 1969-ben nyílt meg a falusi bank. Két év sem telt bele, s a takarékszövetkezet igazgatósága a környék több településén kirendeltségeket nyitott: Bercelen, Cserhátsurányban és Őrhalomban, majd Szügyben, Nézsán, Hugyagon és Szandán. A téglaépítésű buszmegállókat kapták meg a helyi tanácsoktól, de volt olyan település, ahol a művelődési házak előterében vagy áfészraktárból alakították ki a fiókot. A terjeszkedés további iránya Balassagyarmat lett, ahol mind többen vettek volna fel hitelt. Azonban jogszabály tiltotta a takarékszövetkezet városban való működését, az ott lakóknak pedig a szolgáltatások igénybevételét. A Pénzügyminisztériumtól azzal a feltétellel kapták meg a szükséges engedélyt, hogy tagként a város lakosságának öt százalékát beszervezik. Fél év alatt minden tizedik balassagyarmati részjegyet váltott a Cserhátvidékénél. Ezzel elsőként városi kirendeltséget nyithattak, s országszerte megteremtették a terjeszkedés lehetőségét a takarékszövetkezetek előtt. Két alatt év kirendeltségeiket is új helyekre költöz tet het ték. Köztiszteletben ál ló orvosokat, pedagógusokat, iparosokat nyertek meg, a véleményformáló embereket tömegek követték. Az üzletet aztán az áfészeknek és a termelőszövetkezeti tagoknak nyújtott pénzügyi konstrukciókkal pörgették fel.
Az éppen aktuális pénzügyi szabályzókhoz Holes Imre mindig a palóc észjárással alkalmazkodott: amikor csak az adott településen élőknek nyújthattak hitelt, papíron helyieknek nyilvánították az ügyfeleket. Később a revizoroknak feltűnt, hogy különös hely lehet ez a Magyarnándor, hiszen él ott vagy negyven orvos és egy kisebb kaszárnyára való rendőr. Ugyanígy az is merész lépés volt, hogy az akkoriban monopolhelyzetben lévő OTP ötszázalékos betétkamatára elsőként az országban ráígért fél százalékot, amiért a PM figyelmeztetésben részesítette.
Holes Imre szereti a merész döntéseket, ugyanakkor óvatos is: két évvel ezelőtt újsághirdetésben figyelmeztette ügyfeleiket a svájcifrank-alapú hitelek kockázatára. Ami pedig ötvenöt munkatársát illeti: itt legfeljebb a nyugdíjba vonulás miatt csökkent a létszám, a többség tíz évnél régebben dolgozik náluk, s mindenkinek a felvételéről maga döntött – legfőbb szempontnak tekintve a rátermettséget és megbízhatóságot.
Az időközben nemzetközi bankárképzőt végzett, cserhátsurányi származású, Kétbodonyban élő bankár 23 évesen kapott lehetőséget a takarékszövetkezet vezetésére. Valószínűleg egyedülálló, hogy két politikai rendszerben, állandóan változó szabályozók, egyre erősebb versenykörülmények közt negyven éve lehet ugyanannak a pénzintézetnek az élén. Titkát Csicsáky Péter, a Takarékbank Zrt. vezérigazgatója a negyvenéves jubileumot ünneplő rendezvényen megfejtette: a balassagyarmati vármegyeházán ugyanis a kétszáz meghívottat név szerint méltatták és köszöntötték. Vagyis a kulcs errefelé az üzletben a személyesség.
Az is kiderült, hogy a profit egy részét támogatások révén visszaosztják a helyi közösségeknek. Alapítványt hoztak létre például az év szakembere elismerésére. Az elmúlt tíz évben a környéken tevékenykedő több mint száz kiválóságot, sportolót, pedagógust, orvost, rendőrt, papot, művészt, polgármestereket, közösségeket, egyesületeket részesítettek a jelentős pénzjutalommal járó elismerésben.
Holes Imrét mindenki ismeri Palócországban. Ki úgy, mint a Nógrád Megyei Takarékszövetkezeti Szövetség elnökét, ki meg mint focicsapatok vezetőjét, a Fogathajtás című lap kiadóját és szerzőjét, naptárkészítő fotósát, vagy mint azt az embert, akire templomfelújításnál, horgászversenyek, fogathajtó-bajnokságok szervezésében, ha gyo mány őr ző csoportok támogatásában lehet számítani. Aki évente két szegény sorsú gyereket tetőtől talpig felöltöztet, beteg gyerekek családját támogatja és egy erdélyi magyar diák tanulását is évek óta segíti a Nyilas Misi Alapítványon keresztül. Mondhatnánk, teheti – de teszi is. Mások családi vállalkozásaikkal állnak kapcsolatban, palóc házakat építő cégükkel, nyomdájukkal. Polgármesterként üdülőfaluvá fejlesztette Kétbodonyt, turistaházukban sokan keresnek pihenőt. Tíz éve működő erdei iskolájukat felesége irányítja.
Pihenésre persze Holes Imrének is szüksége van. Aki ismeri, tudja, hogy kisállatkertjével, evezéssel, természetfotózással kapcsolódik ki a napi rutinból. Sokszor látják azt is, hogy angol telivére hátán felkaptat a takarékszövetkezetüknek is nevet adó hegyre, a Cserhátra.
A Cserhátvidéke Takarékszövetkezet 14 fiókot működtet Váctól Salgótarjánig, olyan településeken is kirendeltségekkel, ahol más takarékszövetkezet még betétgyűjtő pénztárat sem nyitna. A mérlegfőösszeg 5,3 milliárd, betétállományuk közel ötmilliárd forint, hitelállományuk ennek a fele, a részjegyek összege 92 millió, a saját tőke 620 millió, a szavatolótőke 576 millió forint. Tizenöt-húszezer ügyfelük között irigylésre méltóan kevés a késedelmes fizető.