Vigyázz, mit osztasz meg!

Az európai HR-szakemberek 43 százaléka rendszeresen ellenőrzi az állásra jelentkezőket az online felületeken, mielőtt felvételükről döntene – derült ki a Microsoft megbízásából három európai országban készült kutatásból.

Próbaévfolyamok

„Rengetegszer párhuzamosan futott két tárgy, vagy még nem is tanultuk az előzményeket.

Régen a drogtól, ma a munkanélküliségtől félnek a fiatalok

A fiatalok egzisztenciális félelmei egyre nőnek: 2004-ben még a drog és alkohol terjedését tartották a legnagyobb problémának, 2008-ban már a munkanélküliség állt az első helyen.

Száztízmillióra adósodott el a medika

Saját történetét meséli unokahúgának elrettentő példaként egy 41 éves ohiói háziorvosnő, aki tudja: diákhitel-tartozásai egész életén – a törlesztések jelenlegi üteme mellett legalábbis 70 éves koráig – végigkísérik majd.

Kommunikáció: túl sok a pályakezdő, kevés az állás

Az utóbbi évek egyik legnépszerűbb továbbtanulási céljává váltak a különféle kommunikációs képzések.

 

Afro névvel ma is nehezebb az érvényesülés

Barack Obama elnökké választásával sem lépett túl Amerika a mindennapokban a bőrszín okozta megosztottságon, és ez a munkaerőpiacon is érvényesül – derül ki a The New York Times minapi riportjából, amely az álláskereső afroamerikaiak megpróbáltatásaiba enged bepillantást.

A harmincéves Johnny Williamsnek – akinek nevében semmi nem utal a bőrszínére – addig volt könnyű dolga egydallasi alapkezelő céggel, amíg csak az önéletrajzát látták és telefonon beszéltek vele. Papírjaiból kiderült: a JP MorganChase bankháznál dolgozott, és a szintén jó nevű Chicagói Egyetemen szerzett üzleti diplomát. A HR-es alighanem kiszúrta Williams feketékre jellemző hanghordozását a vonal másik végén, de, mint mondta, az etnikai sokszínűség híve a munkahelyeken. Az állás reményében a fiatalember fel is adta New York-i lakását, és leköltözött szüleihez Texasba. Akkor érte a hideg zuhany, amikor először találkozott személyesen a cég más embereivel. – Fennakadt a szemük a plafonon, 45 másodpercig síri csönd volt – írta le Williams, mekkora megdöbbenést okozott, amikor bemutatkozott. Az állásból nem lett semmi.

Mások a nevüket próbálják szépítgetni. Bryan Jabbar Sykes például nem írja ki jellegzetesen afroamerikai középső nevét a cégeknek küldött önéletrajzában és levelezésében. – A Barry még elmegy: akár ír is lehetnék – nyilatkozta. CV-jének így is szépséghibája, hogy egy általában afroamerikai diákokat fogadó főiskolán végezte el a matematika szakot. (Érdemes megemlíteni: amikor a jelenlegi amerikai elnök húsz évvel ezelőtt bemutatkozott Michelle Robinsonnak, a chicagói ügyvédnő első gondolata is az volt: hogyan hívhatnak valakit ilyen idétlenül, hogy Obama? Ma First Ladyként ő is ezt a nevet viseli.)

Egy amerikai közgazdasági folyóiratban pár éve megjelent cikkből – amelynek címe Könynyebben felveszik-e Emily-t és Greget (ezek jellegzetesen fehér, illetve bőrszínsemleges keresztnevek), mint Lakishát és Jamalt? – az derül ki, hogy az „afro” névvel jelentkező álláskeresőket ugyanolyan önéletrajz esetében ötven százalékkal ritkábban hívják fel a cégek. Egy másik tanulmány azt igazolta, hogy nem csak a fehér, de a hispán és az ázsiai munkaadók is inkább fehéreket, míg a feketék feketéket vesznek fel szívesen.

A végeredmény: a feketék minden iskolázottsági kategóriában kevésbé sikeresek az erősen keresletfüggő amerikai munkaerőpiacon, amelyen átlagosan hat jelentkezőre jut egy állás. Csaknem kétszer olyan valószínű, hogy egy főiskolát végzett vagy középiskolát sem végzett fekete munkanélküli marad, mint fehér társa – a középiskolát befejezettek körében pedig már ez az arány másfélszeres.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.