Hogyan előzzünk meg síbaleseteket
Törés, rándulás, ficam vagy ínszalagszakadás következtében sérült csontjaink, ízületeink pedig mindig érzékeny pontjai maradnak testünknek. Síelés közben legnagyobb veszélynek a bokaízület, a lábszárcsont és a térd van kitéve, de szerencsétlen esések következményeként gyakran a könyök, a csukló, a hüvelykujj, a vállöv vagy akár a csípő rándul vagy törik. Fejsérülések megelőzésére használjunk védősisakot, térdünket és könyökünket védjük térd- és könyökvédővel!
Felkészülés
„A »formába hozom magam« címszó alatti intenzív erőltetés a síelés előtti pár napban többet árt, mint használ gerincünknek, izmainknak és ízületeinknek” – tanácsolja Székely Réka. Tapasztalt síelők már jóval a síszezon előtt elkezdik a felkészülést tervezett útjukra, és fokozatosan szoktatják magukat a terheléshez. Egy-két hónappal a sítúra megkezdése előtt kezdjünk kerékpározni, futni, úszni, de hatásos lehet a mindennapos otthoni gimnasztika is! Fordítsunk energiát a vádli és a combizom erősítésére, hiszen ezen izmokra van leginkább szükségünk síeléskor! Hasznos a guggolás és rugózás kombinálása, páros lábbal szökellés jobbra, majd balra, vagy egyik lábról a másikra szökkenés. Megpróbálhatjuk terpeszállásban jobb térdünket a bal bokánkhoz billenteni, majd ismételhetjük ugyanezt fordítva is.
A sípályabalesetek egy része „roszszul kivitelezett esésekből” adódik, így a felkészülés során érdemes odafigyelni erre is. Próbáljunk elesni úgy, hogy közben védjük térdünket és könyökünket!
Felszerelés
A téli hidegben végzett sportolás megfelelő felszerelést és ruházatot kíván. Öltözködjünk rétegesen és melegen, hogy izmaink és ízületeink számára biztosítsuk a téli sportoláshoz szükséges optimális hőmérsékletet. Biztonságunk érdekében jó minőségű és méretű sportruházatot, sílécet és sícipőt válasszunk. Nagyon fontos a pontosan illeszkedő és helyesen karbantartott felszerelés.A síléc megválasztásánál vegyük figyelembe testsúlyunkat, magasságunkat és tudásszintünket. Kérjük ki szakember segítségét, ha bizonytalanok vagyunk! A súlyfelesleg például a baleseti statisztikák szerint rizikófaktort jelent a síeléses sérüléseknél, de ha odafigyelünk a felszerelés kiválasztására és a felkészülésre, a sérülések kockázata csökkenthető. A kötés rögzítse kellőképpen a cipőt a léchez, de győződjünk meg arról is, hogy egy esetleges esésnél leoldódik-e. A léc élének és talpának gondozása sem lényegtelen kérdés. Fontos, hogy jól csússzon, másokat viszont ne veszélyeztessünk vele.
Bemelegítés
Mivel a síelés kötötté teszi izmainkat, de laza izomzatot igényel, ezért szánjunk időt a fizikai igénybevétel előtti közvetlen bemelegítésre, hiszen a hideg, bemelegítetlen izmok és ízületek a fokozott igénybevételtől könnyebben sérülnek. Ne szégyelljünk szállásunkon vagy a sípálya mellett bemelegítő gyakorlatokat végezni! Ha álló helyzetben, ellenoldali kézzel hátrafeszítjük lábfejünket, akkor az elülső combizmot és a mélyen fekvő csípőhorpaszizmot is nyújtjuk. Ha letérdelünk és megpróbálunk hátradőlni, a felsőtest súlya nyújtja combizmainkat. A hátsó combizmot széktámlára feltett lábbal, a vádlit a lábfej felfeszítésével és támadóállásban a testsúly első lábra helyezésével nyújthatjuk. Vádlit és combot egyaránt megmozgat, ha széles terpeszben testsúlyunkat egyik lábról a másikra helyezzük.