Lennart Nilsson megmutatja

Nilsson már a 40-es években letette névjegyét, amikor fotóriporterként szenzációs képeket hozott a svéd lapok olvasóinak a Kongó folyamon élő halászokról, Norvégia felszabadításáról, vagy a Spitzbergákon zajló jegesmedvevadászatról.

Ne áltassa magát: a pipa és a szivar éppoly káros, mint a cigaretta

A New York-i Presbyterian Kórház orvosai kimutatták, hogy - a közhiedelemmel ellentétben - a kétféle dohányfogyasztás egyike sem óv meg a krónikus obstruktív tüdőbetegségtől.

Ép testben ép ész

Az állóképességi felmérésen jobban teljesítő diákok tanulmányi eredménye is jobb volt kaliforniai iskolások körében.

Obama túl sokat bűnözik! - Galéria

Túl sok sajtos hamburgert és édességet eszik az amerikai elnök. Az orvos azt tanácsolta, sétáljon többet, igyekezzen leszokni a dohányzásról és mérsékelje az alkoholfogyasztást.

Hiába szedi a vitamint, ha a konyhában tárolja

A lakás nedves levegőjű helyiségeiben tárolt vitaminok és táplálék-kiegészítők rövid idő alatt tönkremehetnek, és akkor hiába szedjük őket: a remélt gyógyhatás nem érvényesül.

 

Csicsóka

A szegények krumplija oly igénytelen, hogy inkább irtani, mint gondozni kell. Elvadult kertsarkok, gyepűk és szántószélek szerény növénye, embermagas szárral, kedves sárga virággal, göcsörtös gumókkal – és döbbenetes gyógyerővel.

A napraforgók családjába tartozó évelő növény talajtól függően akár emelet magasra is megnőhet. Nyár végén virágzik, az őszi fagyokig fejlődik legértékesebb része: tövenként 10-15, tojásnyi, piszkosfehér gumó. Lédús, hersegő állaga inkább a retekre, mintsem krumplira emlékeztet, íze viszont kifejezetten édes. Kizárólag élettani szempontból hasznos, sőt, kifejezetten gyógyító hatású anyagok találhatók benne ideális összetételben.

A méltatlanul lebecsült Heliantus tuberosus - azaz gumós napraforgó - 400 éve érkezett hozzánk Amerikából. Gyomnak nézzük, pedig komoly éttermek étlapján előkelő helyen szerepel, jeruzsálemi articsóka fedőnéven.
A méltatlanul lebecsült Heliantus tuberosus - azaz gumós napraforgó - 400 éve érkezett hozzánk Amerikából. Gyomnak nézzük, pedig komoly éttermek étlapján előkelő helyen szerepel, jeruzsálemi articsóka fedőnéven.

A gumó rosttartalma ötszöröse a burgonyáénak, ezért gátolja a szénhidrátok felszívódását, enzimjeivel együtt gyorsítja az emésztést. Jelentős mennyiségű kálium, kalcium, magnézium, foszfor és cink mellett tartalmaz béta-karotint, niacint, B1-, B2- és C-vitamint. Gazdag létfontosságú aminosavakban: van benne lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán és aszparagin. Egyéb növényspecifikus anyagai a kolin, betain, szaponin, quercimeritrin (makkcukor).

A csicsóka gyógyerejének a kulcsa azonban nem a sok fitokompo nens, hanem egy vízben oldódó, nagyméretű, emészthetetlen szénhidrátrostanyag: az inulin. Ez teszi ki a gumók szárazanyag-tartalmának a felét, mintegy 10-15 százalékot. Az emésztőcsatornán áthaladva az inulin nem bomlik le, viszont gátolja a zsírok és szénhidrátok felszívódását, illetve egyes nyomelemek és ionok komplex képzését – ezáltal segíti az utóbbiak felszívódását. Az inulint jól hasznosítják a vastagbélben lévő hasznos Acidophilus baktériumok, ezért prebiotikus hatású. Édes és szénhidrát, lebontása mégsem igényel inzulint, ezért nem emeli a vércukorszintet. Az inulin mellett a csicsókában jelen lévő polifruktozánok – szinantrin és levulóz – és a belőlükkeletkező gyümölcscukor (fruktóz) is könnyebben és gyorsabban emészthető a répacukornál.

A csicsóka ezért kiválóan alkalmas diabetikus készítmények előállítására, de magas élelmirost-tartalma miatt emésztési problémák, bélbetegségek, szív- és érrendszeri betegségek kezelésében, fogyókúrás diéta részeként is ajánlható.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.