Zölden látják a világot
A Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központjának igazgatósága nyerte el nonprofit kategóriában 2009 legtöbbet zöldült irodája címet a KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdálkodásért által meghirdetett versenyen.
- Ne folyasd a vizet, csak a legszükségesebb ideig, maximum két papírtörlőt és egynyomásnyi szappant használj! - sorolja látogatókhoz és a dolgozókhoz címzett kéréseiket Bauer Anett, a tanulmányi és információs központ rendezvényszervező és értékesítő munkatársa.
A fenti egyesület által kiadott Zöldiroda-kézikönyv alapján bárki jó tippeket találhat a környezetkímélőbb iroda megálmodásához. A kongreszszusi központ vezetője, Erdélyi Evelyn állt elő az ötlettel, hogy a zöldgondolatok mentén lehetne színesebbé és élhetőbbé is tenni a központ életét. A kiadvány alapján szervezték át a mindennapjaikat négy irodában, amelyek a megmérettetésen indultak.
- Több szobanövényt szereztünk be, újrahasznosított kartonbútorokat is vásároltunk, kerámia- és nem műanyag-papír poharat használnak az igazgatóság munkatársai a kávéautomatákba, de odafigyelünk a fax, nyomtató és számítógép kikapcsolására is, ha elhagyjuk az irodát - sorolja a fejlesztéseket Bauer Anett.
- Felújítottuk a zuhanyzókat és energiatakarékos hűtőt is vettünk az itt dolgozók körülményeinek javítására - teszi hozzá Fazekas Anett rendezvényasszisztens.
Nem csupán saját irodáikban, hanem az egész épületben jellemző a "zöldülés". Szelektív hulladékgyűjtő szigetek vannak kihelyezve és elemgyűjtők. Hamarosan még több plakáton késztetik környezettudatos gondolkodásra a fiatalokat. Számítógép által beállított belső hőmérséklet, mozgásérzékelők, úgynevezett LED világítás segíti elő a takarékoskodást.
A tanulmányi és információs központ tetején a tavalyi nagyszabású beruházásnak köszönhetően 54 négyzetméternyi napkollektort telepítettek, amellyel májustól októberig megoldják a melegvíz-ellátást.
- Odafigyelünk arra, hogy a rendezvényeinken is környezetkímélő módszereket alkalmazzunk. Gyorsan lebomló anyagból készült szalvétákat használunk, nagy palackos ásványvizet kínálunk a félliteres adagok helyett - mondja Bauer Anett.
Írásbeli ajánlásukat eljutatták partnereikhez, amellyel szeretnének segítséget nyújtani a rendezvények környezetbarát megszervezéséhez. A legújabb eredmény a Belső Zöld Hírlevél, amelyben felkeltik a munkatársakban szunnyadó környezetvédőt, és zöldprotokollal szigorúan szabályozzák a műszaki eszközök helyes használatát.
- A lehető legkevesebbet használják a nyomtatót, belső felhasználásra a papír mindkét felére nyomtathatnak, hirdessenek elektronikusan, használjanak újrahasznosított papírt - sorolja Fazekas Anett a partnereknek és kollégáknak is ajánlott megoldásokat.
A helyi termelőktől beszerzett alapanyagokból készülnek az ételek, és helyi beszállítók péksüteményei kaphatók a hallgatók által kedvelt kávéházban. Partnerükkel megállapodásban szabályozták a lehető legkörnyezetkímélőbb eljárásokat és eszközöket.
- Az egyetemisták is nyitottak az új személetmódra, ők még könnyen nevelhetők környezettudatosságra. Tapasztalatok alapján jól használják a szelektív gyűjtőket is. Tervezzük, hogy a nem egyértelmű esetekre plakátokon soroljuk fel, hogy pontosan mi melyik kukába való - meséli Bauer Anett.
- Meggyőződtem róla, hogy a kartonbútorok jól használhatók, elképzelhető, hogy kiegészítőként én is beszerzek majd otthonra egy polcot a jövőben - mondja Sinkó Zsuzsanna a jogi kar frissen végzett hallgatója, akit az átlagosnál jobban érdekel a környezetvédelem, szakdolgozata témájául is ezt a területet választotta. Otthon is takarékoskodik a vízzel, és környezetbarát jelzésű termékeket vásárol.
Sokan blöffnek tartják a szelektív gyűjtést, gondolván a szeméttelepen azután összeöntik a konténerek tartalmát. Fazekas Anett és Bauer Anett a hulladéktelepen személyesen győződött meg arról, hogy a különgyűjtött szemetet nem öntik egy helyre, hanem külön kezelik, futószalagon kézzel is válogatják.
Erőfeszítéseiktől és a beruházási, fejlesztési programtól 1-1,5 millió forintos megtakarítást vár az intézmény vezetősége, amely éves szinten három-öt százalékos energiafelhasználási javulást jelentene a 25 ezer négyezetméteres központban.