Merész vágás

Mindig kilógott a sorból.

Fogyasztó lettél, gólya!

Bankszámla-tulajdonos, rendszeres internet- és mobiltelefon-használó, diákmunkás, számlafizető, majdani gyakornok: a felvett hallgatók avatott tagjai lettek a vásárlói rétegnek - már az első napokban kapkodni kezdenek értük.

Ha van feladat, nem vész el a világ

Már vidéken is segítséget kaphatnak a munkaerőpiacra való visszatéréshez azok, akik felnőttként veszítik el a látásukat.

Nyolc hazai vállalat a régiós toplistán

Az állás elvesztésétől való félelem rontja a cég iránti elkötelezettséget, a válságban régiószerte drámaian csökkent a dolgozók lojalitása - derül ki a legjobb munkahelyekről készített Hewitt-felmérésből.

Akik várnak is valamit az egyetemtől

A Budapesten tanuló amerikai diákoknak furcsa, hogy az egyetemi campuson kívül is van élet. Meglepődnek azon, hogy nem mindig kapják meg, amiért fizettek, de azon is, hogy szívesen segítenek nekik teljesen idegenek.

 

A fiatalok mennének, de a szándék kevés

A főiskolások, egyetemisták csaknem fele tervez külföldi tanulmányokat. A fiatalok kétharmada elképzelhetőnek tartja a hosszabb távú külföldi munkavállalást, 45 százalékuk pedig a végleges kiköltözés lehetőségét sem veti el - papíron. Aztán vagy így alakul, vagy nem. Az mindenesetre biztos: tudják, hogy értékes tapasztalatokat szerezhetnek.

A fiatalok hat százaléka töltött már hosszabb időt külföldön tanulással. Nagy részük egyetemi, főiskolai évei alatt jutott - többnyire valamilyen ösztöndíj segítségével - ehhez a lehetőséghez. Magától értetődő, hogy a külföldi tanulásra való hajlandóságban élen járnak az egyetemisták és főiskolások, hiszen közel felük fontolná meg a külföldi tanulást. (Az adatok a Fanta TrendRiport néven futó felmérésből származnak. A közvélemény-kutatás részeként 450, 19-25 éves fiatalt kérdeztek meg online kérdőív segítségével.)

Az esetleges jövőbeli külföldi tanulási szándékok hátterében egyértelműen a nyelvtanulás lehetősége húzódik meg: a fiatalok ezt jelölték meg a legnagyobb arányban (58 százalék). Ezt követi a tapasztalatszerzés (37 százalék), illetve a karrier egyengetése (36 százalék). A magyarországi helyzettel való elégedetlenség a válaszok 32 százalékára volt jellemző és hasonló arányban voltak azok is, akik elsősorban azért mennének, hogy előkészítsenek maguknak egy hosszabb időtartamú, vagy akár végleges kiköltözést. A legtöbben az angolt, a németet és a spanyolt jelölték meg, mint tanulásra érdemes nyelvet.

A 18-25 év közötti magyar fiatalok kétharmada elképzelhetőnek tartja, hogy huzamosabb ideig külföldön vállaljon munkát. A más országban való munkavállalás nem a tapasztalatszerzésről, az idegen kultúrák megismeréséről, hanem a külföldön többnyire magasabb fizetésről és a jobb munkakörülményekről szól. A válaszok mögött többnyire a magyarországi helyzettel kapcsolatos vélt vagy valós negatívumok húzódhatnak meg, azaz a hazai állapotokkal összehasonlítva jelenik meg a külföld az "ígéret földjeként".

Kunsay Gyula pszichológus szerint minden huzamosabb külföldi tartózkodásnál a legfontosabb a családi minta: ahol magától értetődik a nyitottság és érdeklődés a más kultúrák iránt, ott a fiatalok is az életük részének tekinthetik a mobilitást bármilyen célra és időtartamra. Hasonlóan fontos motiváló erő, ha a baráti körben valaki sikeres útról számolt be. A pszichológus szerint jellemző, hogy a fiatalok zöme ilyen utak során tapasztalja meg elsőként döntéseinek a súlyát. - Sokszor gyerek megy el, és felnőtt jön haza. A külföldi tanulás, munkavállalás ezért komoly személyiségfejlesztő hatású - teszi hozzá.

A fiatalok harmada nem tartja elképzelhetőnek, hogy külföldre menjen dolgozni. Az okok esetükben két fontos tényezőre vezethetők vissza: a legjellemzőbb a családhoz és a barátokhoz való ragaszkodás. Ugyanakkor a megkérdezett fiatalok 45 százaléka nem veti el annak gondolatát, hogy külföldre költözzön. (Kizárja ennek lehetőségét 37 százalék, míg egyelőre nem tudja eldönteni 18 százalék.) A célországok listáját Nagy-Britannia vezeti, az ország elhagyását tervező fiatalok 29 százaléka választaná a szigetországot lakóhelyéül. A második helyen Németországot (23 százalék), míg a harmadikon az Amerikai Egyesült Államokat (19 százalék) Szlovákia és Ukrajna egy-egy százalékot kapott. A fiatalok migrációs szándékai mögött egyértelműen az anyagi javak megszerzése húzódik meg.

Ha a kérdés úgy merült fel, hogy mik azok a dolgok, amik Magyarországhoz képest eltérően működnek, a résztvevők legtöbbször olyan területeket emeletek ki, amiket pozitívabbnak találtak a hazai tapasztalatoknál. Ezek közül az egyik legfontosabb a nyugodtabb élettempó, a kevesebb stressz, idegeskedés. Szinte mindenki kiemelte, hogy abban az országban, ahol járt az emberek "lazábban" veszik a dolgokat, sokkal kevesebbet stresszelnek, még akkor is, ha amúgy többet dolgoznak.

A másik nagy különbség a a szabályok tisztelete. A fiatalokat általában lenyűgözte, hogy a vendéglátó országokban az emberek nemcsak betartják a szabályokat, hanem magukévá is teszik azokat. Nem a büntetéstől való félelem, hanem a szabályok közösségi haszna az, amiért a szabálykövető magatartás elterjedt. A legtöbbjüknek óriási élmény volt a mienktől gyökeresen eltérő közlekedési morál.

Amerikai egyetemisták a blacksburgi egyetem előtt - arra is nyitva az út
Amerikai egyetemisták a blacksburgi egyetem előtt - arra is nyitva az út
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.