1922: Mussolini első blöffje
Februárban Bethlen István belép a Kisgazdapártba. Átveszi az Egységes Párt irányítását. A választásokon a férfiak 24, a nők 30 éves kor fölött szavazhatnak. A Bethlen vezette alakulat és (Budapesten) a szocdemek diadalmaskodnak. Ezek a bethleni konszolidáció évei.
Novemberben az MTK - 35 ezer néző előtt - 3:0-veri az FTC-t. Az Üllői úton az osztrákok csúnyán elbánnak velünk. 2:0-ra gyűrik le a magyarokat. Nagy siker Kálmán Imre nagyoperettje: A bajadér.
Benito Mussolini háromszázezer harcra kész fasisztával fenyegeti Rómát. Legerősebb fegyvere a blöff. Csak 30 ezren vannak. Ez is elég ahhoz, hogy átvegye a hatalmat. Nagy színész, ötletek nélküli, kemény és kíméletlen ember. Hitlerre teatralitása mély benyomást tesz.
1923-ban ő is azt akarta megcselekedni, amit Mussolini Rómában. Akkor még nem sikerül. Mussolini példát mutat arra, hogyan kell manipulálni az embereket. Hitlernek Mussolini mutatta meg, milyen kíméletlenül kell törni a vágyott célok felé. Amikor '34-ben találkoznak, a tanítómester még nem veszi komolyan német tanítványát. Csak akkor kezd derengeni benne, hogy szüksége lesz a "Führerre", amikor gyarmati háborút szít Abesszíniában, s arra van szüksége, hogy Németország kiálljon a "duce" mellett.
Mussolini 1937-ben hűségesküt tesz Hitlernek. A tanítvány 1938-ban, a müncheni konferencia idején már magasabban áll, mint egykori mestere. Bekebelezi Csehszlovákia nagy részét. Hitler háborút akar, Lengyelország lerohanása a kezdet. Mussolini követi a hadvezért, de számára a háború végzetessé válik. Érzi, hogy elfordulnak tőle az olaszok. A szövetségből mégsem tud kiszállni.
1943-ban elbukik. Saját hívei fogják el, Olaszország fegyverszünetet köt. Hitlernek szüksége van rá, noha tudja, hogy egy megkeseredett öregembert pátyolgat. Akkor még kiszabadítja.
Drámai véget mér rá a sors. Szeretőjével együtt végzik ki 1945-ben, s közszemlére teszik. Két nappal később Adolf Hitler, a tanítvány is öngyilkos lesz. Végakarata, hogy ne járjon úgy, mint egykori példaképe.