Erre csörög a szemét

Egy hulladéklerakó sehol sem esztétikus látvány. A csörögi sem az. A több mint egymillió köbméternyi szemetet befogadó telepet az idén október végéig be kell zárni. Ha így lesz, százezer ember szemetének kell helyet keresni.

Állunk a csörögi polgármester asszonnyal és az egyik önkormányzati képviselővel a hulladéklerakó bejárata előtt. Bemennénk, hogy közelebbről is szemügyre vegyük, miként terítik-kezelik itt a szemetet, de nem mehetünk, mert látogatni csak a telepvezetővel együtt lehet, ő viszont nincs itt. Két-három órát ellenben mi nem akarunk várni rá. Meg egyébként is minden látszik a kerítésen túlról.

Ötpercenként érkezik egy megrakott teherautó a dombtetőn lévő bejárathoz. Mikor mi: kukás vagy konténeres. Porzik a telepre vezető út, de porzik a telep is, ahogy az autók végiggördülnek a szeméten. "Úgy becsüljük, naponta 80-100 autó érkezik ide" - mondja a 2002 óta önálló, addig Sződhöz tartozó település környezetvédelmi bizottságának elnöke, Drenkovics János. Később azt kéri, forduljunk meg. Megtesszük. A domb lábánál kezdődik Csörög. Nagyon közel vannak a házak.

"Az ezerméteres védősávba a község lakott részének nyolcvan százaléka beleesik" - állítja Dugántsi Ildikó polgármester, aki szerint a kommunális lerakó nem felel meg a törvényi előírásoknak. A váci önkormányzat tulajdonában lévő, 1,8 millió köbméteres lerakó - eddig bő egymillió köbméternyi kommunális hulladék került ide - csupán a természetes agyagréteg által nyújtott szigeteléssel rendelkezik. Ami kevés, hiszen fémszenynyezés jelent meg a talajvízben, a felügyelőség szerint sok egyéb hiányosság miatt ezért sem üzemeltethető tovább. (A telep egykor egy völgy volt, ezt töltötték fel az elmúlt időszakban.)

Dugántsi Ildikó polgármester további ellenérveket is sorol: nem gyűjtik a csurdalékvizet, nem megfelelő a takarás. Olykor elviselhetetlen a bűz, olykor a telepről érkező por a településre ülepszik. A polgármester szerint a község fejlődésének legnagyobb hátráltatója a lerakó. Csörög csak a lerakó irányába tud terjeszkedni, a másik rész mocsaras. Készül a rendezési terv, de addig nem kerülhet rá pecsét, míg ki nem derül, mi lesz a lerakóval.

Mivel Csörög tudja, hogy milyen körülmények között működik ez a telep, tavaly óta már nem ide, hanem az előírásoknak megfelelő, gyáli lerakóba viszi a szemetét. "Drágább, de nekünk megéri" - teszi hozzá a polgármester asszony.

A lerakó sorsával kapcsolatban a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség május harmincadikán határozottan lépett: október 31-ig be kell zárni a telepet. Október végéig is csak a szigorú feltételek betartása mellett üzemelhet a lerakó. Egy június 29-i bejárás során kiderült, hogy előző nap 12 tonna szennyvíziszapot raktak le, egyes részeken betontörmeléket találtak. Egyhektárnyi terület nem volt földdel letakarva. A felügyelőség döntése szerint a telepen nem rakhatnak le szennyvíz tisztításából származó hulladékot, és nem kerülhet ide építkezési és bontási hulladék sem.

A telep bezárására vonatkozó döntés nehéz helyzetbe hozta nemcsak a közeli 36 ezres várost, Vácot, hanem további kéttucatnyi települést. A lerakó ugyanis közel százezer ember kommunális hulladékát nyelte el az elmúlt két évtizedben. Még a Duna túlpartjáról is hoznak ide szemetet - például Visegrádról és Leányfaluról. Kovács Tibor váci címzetes főjegyző lapunknak elmondta, az önkormányzat megfellebbezte a döntést - a város a lerakó 2008. december 31-ig tartó üzemeltetésének engedélyezését kéri. Az már eddig is ismert volt, hogy a telep hosszabb távon nem felel meg a szigorúbb előírásoknak, azonban a város - és sok más település - számára nincs egyéb hulladékelhelyezési lehetőség.

A váciak szerint a csörögi lerakóra addig lenne szükség, míg elkészülnek az Északkelet-Pest megye és Délnyugat-Nógrád megye 106 településének szemetét befogadó regionális hulladéklerakók. És itt kapcsolódik a csörögi lerakó ügye egy közel két éven át tartó, országos visszhangot kapó ügyhöz. Mint arról korábban lapunkban is beszámoltunk, a 6,6 milliárd forintba kerülő, ötven százalékban uniós támogatással megépülő, mintegy 300 ezer lakosú térség hulladékának tárolására alkalmas regionális lerakót eredetileg Püspökszilágyra tervezték, de a helybeliek megakadályozták ezt. Később új helyszíneket jelöltek ki, azonban a beruházást elutasították Sződ, Kosd, Kartal, Keszeg, Verseg, Hévízgyörk és Romhány lakói is. A valkói népszavazáson a helybeliek támogatták ugyan a beruházást, ám a szakemberek nem találták megfelelőnek a területet. Ezek után döntöttek úgy, hogy nem új lerakót építenek, hanem a Nógrádmarcalon és a Kerepesen lévő lerakót bővítik. A korábban odaítélt uniós pénzt ugyanakkor új lerakó építésére s nem a már meglévők bővítésére kapta meg a társulás. Éppen ezért módosítania kellett a korábbi pályázatot - ezt a változtatást szerencsére Brüsszel elfogadta. A beruházás során Pest és Nógrád megyében kilenc hulladékudvart és 500 hulladékszigetet is kialakítanak, s a szelektív hulladékgyűjtés bevezetésének köszönhetően tíz éven belül a térségben keletkező szemét hatvan százalékát újrahasznosíthatják. A projekt részeként a korszerűtlen lerakók megszüntetésére és rekultiválására is sor kerül - a csörögire is.

Dugántsi Ildikó szerint a helyiek egészsége mellett másról is szól ez az ügy: "Vagy vannak törvények ebben az országban, vagy nincsenek. Szakmai szempontok alapján jogos a bezárás - nem most, már évekkel ezelőtt ezt kellett volna tenni."

A nagy kérdés, szakmai vagy egyéb szempontok döntenek másodfokon.

Teleplajstrom

A 2001-től hatályos hulladékgazdálkodási törvény két évet adott a lerakók üzemeltetőinek a telepek környezetvédelmi felülvizsgálatára. Vagy a bezárásra, vagy a további üzemeltetés feltételeire kellett intézkedési tervet kidolgozniuk. 2009 után ugyanis nem működhet olyan lerakó, amely nem felel meg az uniós követelményeknek. Markó Csaba, a környezetvédelmi minisztérium munkatársa lapunknak elmondta, 2002-ben felmérték a hazai települési hulladéklerakókat. Kiderült, hogy 1995 óta mintegy 150 olyan telep létesült, amely megfelel az uniós előírásoknak - itt helyezik el a szemét hatvan százalékát. A maradék negyvenszázaléknyi szemét 600 másik lerakóba kerül - ezek már nem felelnek meg a követelményeknek. Találtak további 600 illegálisan használt lerakót is. Emellett 1200 felhagyott szeméttelepről is tudnak a hatóságok. Összesen tehát 2400 telepet kell felszámolni vagy rekultiválni.

Csörög szemétlerakója nem felel meg az uniós elõírásoknak, mégis tovább szeretnék üzemeltetni
Csörög szemétlerakója nem felel meg az uniós elõírásoknak, mégis tovább szeretnék üzemeltetni
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.