Grúzia tegnap azzal vádolta Moszkvát, hogy a tűzszünet ellenére az orosz erők lerombolják Gori és Poti grúz városokat.
Orosz csapatmozgások Gorinál
A grúz külügyminisztérium szerint csütörtökön az orosz csapatok visszatértek Potiba, a fekete-tengeri kikötővárosba, és orosz csapaterősítést hajtottak végre a Dél-Oszétiához közel eső Goriban is annak ellenére, hogy korábban úgy tűnt, mindkét városból távoznak. Tbiliszi szerint mindkét városban romboltak az oroszok. A helyszínről nyugati tudósítók is orosz hadmozdulatokról számoltak be. A Reuters fotósa mintegy száz harci járműből álló orosz katonai oszlopot látott Zugdidi nyugat-grúziai város felé haladni tegnap. Az AFP tudósítója pedig megerősítette a robbanásokat Gori körül. A feltételezés szerint szembekerültek egymással grúz és orosz katonák Gori külvárosában, s miután erősítésként több orosz harckocsi is a helyszínre érkezett, a grúzok visszavonultak.
A tbiliszi parlament egyébként csütörtöki rendkívüli ülésén úgy döntött, hogy Grúzia kilép a Független Államok Közösségéből (FÁK). A döntést Mikhail Szaakasvili grúz elnök már kedden jelezte.
Közben Dmitrij Medvegyev orosz elnök Eduard Kokojti dél-oszétiai és Szergej Bagaps abház elnökkel találkozott a Kremlben. - Oroszország kész támogatni és garantálni bármely döntést, amelyet Dél-Oszétia és Abházia hoz státusával kapcsolatban - jelentette ki az orosz elnök, miután a két vendég aláírta azt a hat pontból álló béketervet, amely Nicolas Sarkozy francia elnök közreműködésével jött létre kedden. (A tervet Moszkva és Tbiliszi már elfogadta.) Medvegyev hangsúlyozta, hogy Oroszország támogatja a két grúziai térség döntéseit, bármelyek is legyenek, és kész azok megvalósításáért kezeskedni. Abházia és Dél-Oszétia papíron Grúzia része, gyakorlatilag azonban elszakadtak Tbiliszitől, ám a szakadár területeket eddig senki sem ismerte el. Medvegyev a találkozón ünnepélyesen kijelentette, hogy az elmúlt éveket tekintve először fordult elő, hogy Oroszország megvédte polgárainak érdekeit, utalva arra, hogy a Dél-Oszétiában élők többségének orosz útlevele van.
- Moszkva célszerűnek tartja, hogy a dél-oszétiai konfliktusövezetben az eddiginél több nemzetközi megfigyelő tevékenykedjen - jelentette ki tegnap Szergej Lavrov az Eho Moszkvi rádiónak adott interjúban. Abháziában a FÁK-békefenntartók mellett már ma is jelen vannak az ENSZ, Dél-Oszétiában pedig az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői. Az orosz külügyminiszter szerint Oroszország nem törekszik Grúzia széthullására, azonban de facto az a helyzet alakult ki, hogy "az oszétok és abházok nem akarnak egy államban élni azzal, aki fegyvert fogott rájuk".
Lavrov megnyilatkozására válaszként a Fehér Ház szóvivője közölte: George W. Bush elnök Litvánia és Ukrajna vezetőivel találkozva hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok ragaszkodik a szuverén és szabad Grúzia területi egységéhez, és nem vesz tudomást az ezzel ellentétes orosz igényekről.
Moszkva viszont kifogásolja, hogy amerikai katonai repülőgépek visznek szállítmányokat Grúziába. - Helyes lenne fellebbenteni a fátylat, hogy mit is tartalmaznak a rakományok - jelentette ki tegnap Anatolij Nogovicin orosz vezérezredes, reagálva Bush elnök szerdai bejelentésére. Az orosz tábornok egyébként azt állította, hogy olyan létszámban maradnak orosz katonák Dél-Oszétiában, amellyel teljesíteni tudják a békefenntartó funkciókat, illetve elhárítani a helyzet esetleges újabb kiéleződésének veszélyét.