Magyar óriásberuházásokat is érinthet a Martinsa-Fadesa csődje

Maga alá temette a helyi ingatlanpiac összeomlása az egyik legnagyobb spanyol beruházót, a Martinsa-Fadesa cégcsoportot. Az ingatlanfejlesztő több nagy magyarországi beruházásban is érdekelt, ezek sorsa egyelőre bizonytalan.

Csődvédelmet kért a Martinsa-Fadesa: a Magyarországon is érdekelt építőipari vállalat a spanyol ingatlanpiac összeomlásának eddigi legnagyobb áldozata, s nem kizárt, hogy további cégek is hasonló sorsra jutnak. A Martinsa-Fadesa részvényeinek kereskedését már pénteken felfüggesztették a madridi tőzsdén, tegnapra a papírok több mint 50 százalékot vesztettek értékükből. A spanyol lapok szerint ez az ország eddigi legnagyobb csődje, ami nyilvánvalóan rávilágít a korábban sikersztorinak tűnő, ám nemrég szappanbuborékként kipukkadt ingatlanszektorból indult, de lassan a teljes spanyol gazdaságra átterjedő válság méreteire.

A két riválisból tavaly öszszeolvadt Martinsa-Fadesa felett már év eleje óta gyülekeztek a viharfelhők. Több mint ötmilliárd eurós adósságából négymilliárdot májusban még sikerült átütemeznie, de - mint most kiderült - ennek egyik feltétele az volt, hogy a spanyol állami hitelintézet segítse ki a vállalatot 150 millió euróval. Ebből szerették volna folytatni nyereséges külföldi beruházásaikat, főként a Bukarestbe tervezett megalakóparkot. A madridi gazdasági minisztérium azonban (bár állítólag a márciusi választások előtt még megígérte) végül nemet mondott a hitelre, mondván: adósság-visszafizetést nem tisztük finanszírozni. Emellett az állami tisztviselők úgy gondolták, hogy feneketlen hordóba öntenék a pénzt, hiszen az ingatlanszektor a közeljövőben aligha lábal ki a válságból. A Martinsa-Fadesa más forrásból is próbált pénzhez jutni, de mindenütt elutasításba ütközött. Ezzel a négymilliárd euró átütemezése is lehetetlenné vált - bár a cég augusztus elejéig újabb haladékot kért, a hitelezők állítólag erre a javaslatra már nem is reagáltak.

A cégvezetés annak ellenére bizakodott a vállalat megmenthetőségében, hogy az év első három hónapját 85 millió eurós veszteséggel zárták, és az egyelőre helyén maradó Fernando Marín elnök továbbra is állítja: "a cég életképes, csak most el kell adni ezt-azt". A Martinsa-Fadesa könyv szerinti értéke tavaly év végén még 10,8 milliárd euró volt, 29 millió négyzetméter építési telekkel és 173 ezer lakással rendelkezik. Csakhogy a stagnáló piacon kérdéses, hogy valójában mennyiért sikerül majd ezeken túladni.

Azt egyelőre nem tudni, hogyan alakul a sorsra a Martinsa-Fadesa cégcsoport magyarországi tagjának, a Fadesa Hungaria Ingatlanfejlesztő Zrt.-nek. A társaságnál tegnap lapzártánkig nem kaptak hivatalos tájékoztatást a spanyol központtól, így lapunknak sem tudták megmondani, hogy mi lesz a folyamatban lévő fejlesztésekkel. A Fadesa jelenleg futó beruházásai közül a legnagyobb a főváros XIII. kerületében, a Duna-parton épülő Danubio Park, amely a tervek szerint mintegy kétezer lakásból állna, s már elindult az előkészítése egy ennél is nagyobb projektnek. A társaság a Csepel-sziget északi csücskén egy komplett városrészt alakítana ki lakásokkal, irodákkal, kereskedelmi és szolgáltató létesítményekkel.

A Fadesa legnagyobb hazai beruházása a fővárosi Duna-parton épül
A Fadesa legnagyobb hazai beruházása a fővárosi Duna-parton épül
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.