Vékonykliensek takarékos felhasználóknak

A mai fogalmaink szerinti személyi számítógép magában foglalja a hardvert, és az azon futó operációs rendszert is. Ám korántsem előírás, hogy ez az összeállítás minden "alkatrészével" együtt az asztalunkon legyen: oda elegendő egy kis fogyasztású vékonykliens, a többi meg nyugodtan dolgozhat valahol a háttérben.

Nemrégiben "ünnepeltük" először Magyarországon a Föld óráját, amikor mindenféle elektromos berendezést ki kellett (volna) kapcsolni egy órára, hogy az energiamegtakarítással a levegő szén-dioxid-terhelését csökkentsük. Egyes szakértők szerint azonban már ekkor kiderült, hogy az akció csak látszatintézkedés, merthogy az állandóan bekapcsolt számítógépek, szerverek fogyasztják a legtöbb áramot, nem a világítás vagy a tévé.

Spóroljunk hát a komputerhasználaton! A számítógépes hálózatok megjelenésétől kezdve léteznek megoldások, amikor az egyes hálózati elemek között megoszlanak a feladatok, így takarékosabb rendszer jöhet létre. Ilyen hálózati együttműködésre valók a 7-8 éve hazánkban is használatos, fura nevű "vékonykliensek", melyek a kb. 200 watt fogyasztású asztali számítógépeket helyettesítik, akár csupán 5 W-os fogyasztással.

Elsősorban átlagos irodai programok futtatására használják a vékonyklienseket. Ezek az alkalmazások a központi kiszolgálón (szerveren) futnak, ehhez kapcsolódnak egy LAN-on (Local Area Network), azaz helyi hálózaton keresztül a vékonykliensek. A készülék gyakorlatilag nem más, mint egy nagyon egyszerű, aktív hűtést nem igénylő mikroprocesszor, egy videokártya, USB-perifériákat kezelni képes egység, egy smartkártya-olvasó és egy hálózati csatlakozó egysége egyetlen dobozban. Az eszközön sem operációs rendszer, sem kliensprogram nem fut, minden intelligencia és aktív folyamat a központi szerverre kerül. Nincs benne ventilátor, sem egyéb mozgó alkatrész, működése zajtalan, és nem fejleszt hőt sem. Gyakorlatban is láthatjuk ezeket Magyarországon pl. biztosítóknál, kereskedőknél, egyetemeken, vagy akkor, ha ellátogatunk a budapesti Millenárisra. - Itt felszereltek egy bemutató tantermet vékonykliensekkel, hogy demonstrálják: az ilyen eszközökkel ellátott iskola jóval kevesebb áramot fogyaszt - mutatta be az "iskolapéldát" Porkoláb Dániel, a Sun mérnöke. Van persze más gyakorlati előnye is: a gépeket üzemeltető szakembernek elég a szerverre telepítenie a felhasználói felületeket és egyéb más programokat, amelyek ezután az összes munkaállomáson biztonságosan elérhetőek lesznek.

Korpás Péter, az eWorld Kft. vékonykliens-szakértője szerint a készülékek energiafelvétele legfeljebb 20 watt, míg egy PC 200 wattot fogyaszt, egy szerver pedig kb. 500 wattot igényel. A vékonykliens-hálózatok általában kb. 20-30 PC-t váltanak ki, nem beszélve arról, hogy az elavulásuk kétszer olyan lassú, mint a hagyományos személyi számítógépeké. Korpás Péter elmondta: az akár IP TV-ként is funkcionáló, többtucatnyi vékonykliensekből álló, internetalapú hálózatot egyre többen használják, ilyenek működnek pl. a révkomáromi egyetemen, a szombathelyi bíróságon is.

Hasonló rendszereket alkalmaz(hat)nak minden olyan munkahelyen, ahol tömegesen van szükség egyforma (de nem túl magas) hardver- és szoftverigényű munkaállomásokra. Tipikusan ilyen környezetnek számítanak például a banki vagy ügyfélszolgálati call centerek, a szerkesztőségek újságírószobái vagy az utazási irodák. De akár egy családi házban is megéri néhány gépet lecserélni: zörögjön a szerver a pincében, ne a hálószobában... A nemzetközi informatikai piacot is figyelő IDC (International Data Centre) adatai szerint a tavalyi növekedés a vékonyklienspiacon kb. 20 százalékos volt, azaz lényegesen meghaladta a mindenütt stagnáló vagy visszaeső PC-eladásokat.

Info: www.vekonykliens.lap.hu, www.igel.hu, www.sun.hu, www.jovohaza.hu

Nem foglal sok helyet, nem zörög, nem termel hőt
Nem foglal sok helyet, nem zörög, nem termel hőt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.