Nyitnak a bódék a plázák árnyékában

A napokban minden korábbinál több kézműves és kereskedő települ ki az utcára - annak ellenére, hogy az idei szezon zsákbamacskának ígérkezik. Bizonytalan ugyanis, hogy mennyit eszünk és mennyit veszünk az utcai árusoknál.

A külföldiekben bízunk - mondja több árus is a napokban indult fővárosi karácsonyi piacokon. A szezonban az utcára kitelepülő kereskedő sorsa csupa bizonytalanság: a napsütötte enyhe tél vagy a selymes fehér hóval beköszöntő karácsony jó forgalmat ígér, míg a rusnya, esős idő tuti ráfizetés. Az idén mindehhez másfajta kétségek is felsorakoznak: a még október táján lefoglalt bódékban arról hallani, hogy az idei nyári fesztiválokon, vásárokon már kevesebb portéka fogyott, mint korábban. Az utcai árusoknak a teljes kiskereskedelmi forgalom őszi megtorpanása sem sok jót ígér, miközben hazai vevőiket változatlan erővel csábítják a plázák a karácsonyi szezonban.

Mindennek ellenére a fővárosi és vidéki helyszínek túlnyomó többségében 5-25 százalékkal nőtt a karácsonyi vásárokon részt vevő árusok száma. Határt inkább az igénybe vehető közterületek mérete szabott, mivel jellemzően most is több kézműves, kiskereskedő és vendéglátós jelentkezett, mint ahány hely volt.

A közterületre kitelepülő árusok két markánsan elkülöníthető csoportba sorolhatók. A presztízs jellegű kézművesvásárok a míves, többnyire zsűriztetett egyéni, kézi munkával készült portékákat áruló mestereket, iparművész alkotókat tömörítik. Ők alkotják a piac vékonyabb, bár annál stabilabb részét. Nekik például a Vörösmarty tér átlagosan 300 ezer forint körüli helyára rossz szezon esetén később is megtérülhet, mivel a vásár látogatói közül sokan később is megkeresik őket megrendeléssel. A másik, nagyobb csoport inkább az ilyenkor szerencsét próbáló, zömében vidéki piacozókból áll, akiknek az árurepertoárjuk az olcsó ruházati termékektől a játékokig, ajándéktárgyakig terjed. A gárda nagyobb része évről évre cserélődik. A kisebb bodegák, faházak bérlőinek ugyanis egy hónap alatt kell nyereséget termelniük. Igaz, a szervezők - attól tartva, hogy a régi kereskedők elmaradnak - a legtöbb esetben nem vagy alig emeltek az árakon. Sőt Bagdi Brigitta, a fővárosban a Jókai és a Liszt Ferenc téri, valamint a Blaha Lujza téri vásárokat szervező VV Invest Kft. ügyvezetője éppenséggel azt mondja: 6-7 éve nem emeltek a helyárakon. Évről évre 30-40 százalékban új kereskedők jönnek ezekre az idénypiacokra. Szerinte egyre jobb az árufelhozatal, megszűnőben van a "piacozás", kifejezetten az ünnepi jellegű alkalmi áruk uralják a kínálatot. Ezt a szervezők is szorgalmazzák, ezért árengedménnyel, előfoglalási lehetőségekkel próbálják odaédesgetni a kézműveseket és a szintén vevőcsalogató forralt boros, disznótoros vendéglátósokat. Hasonló szemléletről belföldről és külföldről egyaránt hallani, így a november 22-én kezdődött bécsi, schönbrunni adventi vásár szervezői arról tájékoztattak, hogy a kézművesek, iparművészek 400 euróval olcsóbban települhetnek ki, mint a profi kereskedők.

A vásárszervezők egyik fő dilemmája ma már az, hogy nyereségesek legyenek, ugyanakkor törzsárusaikat ne szipkázzák el a külföldi karácsonyi piacok. Bár az átlaghelyár nálunk még mindig fele-harmada a kereskedők körében kedvelt célpontnak számító Bécs, Milánó vagy München tarifáinak, a drágább helyárakat az ilyenkor négyszer-ötször nagyobb ottani vásárlóerőhöz viszonyítva érthetők a szervezők félelmei. A nyugati piacon a kínai gagyinak esélye sincs, de még a nívós kézművesek vagy iparművészek sikere sem biztos - ráadásul a nagyobb költségek miatt bukni is nagyobbat lehet, mint itthon. Torma Attila, a majd 90 iparművészt tömörítő Originart ügyvezető igazgatója például többször volt termékeivel a milánói vásáron, és úgy látta: nehéz eltalálni, mi az, amit az ottani vásárló keres. Például hiába árul valaki míves angyalt karácsonyfadísznek, az ottani szokás az, hogy csak piros gömböket akasztanak a fenyőre.

A fővárosban november utolsó hetében zömében megnyitottak a karácsonyi vásárok, elsőként a Vörösmarty téri kézművesvásár. Ígyártó Gabriella a vásárt szervező Népművészeti Egyesületek Szövetségétől (NESZ) elmondta, hogy az idén kicsivel több, 135 mesterember települ ki a faházakba, ami annak köszönhető, hogy befejeződött az ING ingatlanfejlesztő építkezése a téren, így az idén több hely jutott a faházaknak. A helyekre kétszeres volt a túljelentkezés. Az elbírálásnál - a vásár jellege miatt - a kézművesek előnyt élveztek a kereskedőkkel szemben, a NESZ-tagok öt százalék engedményt kaptak a helypénzből. A bódék árusai tavaly sopánkodtak a gyenge forgalom miatt, de Ígyártó Gabriella szerint beszédes, hogy a túlnyomó többség mégis kilenc éve jelen van karácsony előtt a téren. Tavaly lapunknak az árusok azt panaszolták, hogy a NESZ január elsejéig kötött velük szerződést, pedig a két ünnep közötti időszak holtszezon, és a szilveszteri vásár is csak halványan emlékeztet a karácsonyi forgalomra. Az idén viszont éppen azért lobbiztak, hogy januárig kint lehessenek, mert tavaly az utolsó nap beütött a csoda, óriási volt a forgalom.

Budapesten az idén új helyszín a Podmaniczky tér és a Fehér út az Árkádnál, de nem lesz karácsonyi vásár a Nyugati téren. A legjobb helyeknek a külföldiek által látogatott részek számítanak - a Vörösmarty téren kívül a Deák Ferenc utca és a Városháza park. Jobbára a hazai vevőkör jelenléte érezhető a Blaha Lujza, a Liszt Ferenc és a Jókai téren. A külföldiek által látogatottabb fővárosi vásárokban egyébként nem mindig magasabb a helyár, sőt: valamivel olcsóbb is lehet.

A leglátogatottabb karácsonyi vásároknak helyet adó V. kerületben önkormányzati rendelet szabályozza a helyi kitelepülési tarifákat, és nem változtak az árak, míg a többi helyen a Fővárosi Közgyűlés állapította meg a kitelepülési árakat, amelyek a Főpolgármesteri Hivatal tájékoztatása szerint az infláció mértékében emelkedtek. A frekventált helyekre bekerülni jóval nehezebb: országszerte szigorú előzsűrizés során választották ki azokat, akik az ünnepi városképet is meghatározó presztízsvásárokon árulhatnak. Debrecenben például egy öttagú zsűri - a benyújtott termékminták és fotóalbum alapján - október végén döntötte el, kik vehetnek részt a Kossuth téri kézművesvásáron. Ez már a nyugati gyakorlatot tükrözi, bár ott egy-egy nívós kézművesvásárra akkora a tülekedés, hogy a következő téli vásárra már januárban jelentkezni kell.

A Vörösmarty téren már izzik az üzlet
A Vörösmarty téren már izzik az üzlet
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.