A demokraták nyerték a román EP-választást
Az országos választási iroda (BEC) helyi idő szerint délután öt óráig az érvényes voksok 99,41 százalékát dolgozta fel.
Az ellenzéki PD a voksok 28,78 százalékát szerezte meg. A második helyezett az ugyancsak ellenzékben lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) 23,14 százalékkal, ezt követi a kormányon lévő Nemzeti Liberális Párt (PNL) 13,45 százalékkal. A liberális pártból korábban kivált Liberális Demokrata Párt (PLD) 7,78 százalékot szerzett.
A szinte végleges részeredmények szerint az RMDSZ 5,52 százalékot kapott, a független jelöltként indult Tőkés László pedig 3,43 százalékot. Abszolút értékben az RMDSZ-re 282.666-an voksoltak, míg Tőkés 175.769 szavazatot gyűjtött össze.
Az Új Generáció Pártja (PNG) 4,86, a Nagy-Románia Párt (PRM) 4,15, a Konzervatív Párt (PC) 2,93, a Nemzeti Kezdeményezés Pártja (PIN) 2,43, a Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt (PNTCD) 1,38 százalék arányban részesül a szavazatokból. A Romák Pártja 1,15, a Szocialista Szövetség 0,55, a Zöld Párt pedig 0,38 százalékot szerzett.
A megyénkénti lebontásból kiderül, hogy Tőkés és az RMDSZ Székelyföldön éles csatát vívott. Kovászna megyében egyértelműen a független jelölt kerekedett felül, akire közel 12 ezerrel többen szavaztak, mint az RMDSZ-re. Hargita megyében sokkal kiegyensúlyozottabb volt a verseny, itt ugyanis az RMDSZ a szavazatok 43,8 százalékát, míg Tőkés a 43,1 százalékát szerezte meg. A feleket 789 szavazat választotta el egymástól.
Maros megyében az RMDSZ már egyértelmű győzelmet aratott, megszerezve a szavazatok 33,4 százalékát, miközben Tőkésre a szavazók mindössze 12,1 százaléka voksolt.
A magyarok által jelentős mértékben lakott Hargita, Kovászna és Maros megyében gyűjtötte össze Tőkés László szavazatainak többségét, körülbelül százezer voksot.
Az átlagos országos részvételi arányhoz képest magasabb részvételi arányt elérő Szilágy megyében is az RMDSZ győzött, a szövetség itt a szavazatok 23 százalékát szerezte meg, Tőkésre pedig csak 6,78 százalék voksolt.
A romániai magyarok lesznek a legjobban képviseltek
A romániai magyarok lesznek a legjobban képviselt román állampolgárok az Európai Parlamentben (EP) - állapította meg a hétfői román sajtó, amely szerint a legnagyobb vesztesek a nacionalista román pártok. A román lapok többnyire csak az eredmények ismertetésével foglalkoznak. Inkább a tudósítások címeiben találhatók kommentáló elemek. A Cotidianul és az Evenimentul Zilei is egyetért abban, hogy az EP-választás legfőbb vesztese a szélsőségesen nacionalista Corneliu Vadim Tudor vezette Nagy-Románia Párt (PRM), illetve a diskurzusát szélsőjobb elemekkel fűszerező Gigi Becali, az Új Generáció Pártjának (PNG) az elnöke.
Ez utóbbi pártról a közvélemény-kutatások hónapokon keresztül azt jósolták, hogy nagy esélye van az öt százalékos küszöb átlépésére. A becsült eredmények szerint azonban ez sem a PNG-nek, sem a PRM-nek nem sikerült. A PRM esetében tizenhét év óta először fordul elő, hogy öt százalék alatt marad. A jelenleg szintén parlamenti politikai erőnek számító - egyre inkább nacionalista hangot megütő - Konzervatív Párt (PC) is hasonló sorsra jutott.
A Cotidianul azonban úgy véli, hogy Traian Basescu államfő is a választások nagy vesztesei közé tartozik, mivel nagyon alacsony volt az általa kiírt népszavazáson a részvételi arány. A lap a nagy győztesek közé sorolja a Liberális Demokrata Párt (PLD) elnökét, Theodor Stolojant, a nemrég életre hívott PLD ugyanis bejutott az EP-be. A Cotidianul szerint Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt elnöke is a győztesek közé tartozik, akárcsak Tőkés László független jelölt. Az Evenimentul Zilei megjegyzi, hogy a romániai magyarok lesznek az európai törvényhozásban a lélekszámukhoz képest a legnagyobb arányban képviselt román állampolgárok.
Noha az első helyet szerezte meg az EP-választáson, a Demokrata Párt (PD) öröme nem teljes - vélik a lapok, mivel a Basescut támogató politikai alakulat eredetileg 40 százalékos támogatottságra számított, ehhez képest pedig csak a voksok valamivel több mint 30 százalékára számíthat.
Józanul döntöttek
Az erdélyi magyarság józanul döntött az európai választásokon, a közösség politikai életében új fejezet kezdődik - hangsúlyozza a romániai magyar sajtó hétfői kommentárjaiban. Bíró Béla politikai elemző az Új Magyar Szóban úgy vélte: a magyar szavazótábor tagjai az eszükre hallgatva döntöttek. Ágoston Hugó publicista szerint az eredmény azt jelzi, hogy mozgósító erejénél fogva a korszerű versenyhelyzet is megteremtheti a siker lehetőségét. Az erdélyi Krónikában Csinta Samu kifejti: a magyarság "nem ette meg" a megosztottság veszélyével riogató szólamokat.
Felvillanyozódott a Néppárt
"A vasárnapi választások vízválasztót jelentenek Bukarest és Brüsszel kapcsolatában... A néppárti képviselőcsoportban felvillanyoz bennünket, hogy a legkiválóbb képességű képviselőkkel dolgozhatunk majd együtt" - üdvözölte az eredményt Joseph Daul, az Európai Néppárt EP-frakciójának vezetője, illetve Wilfried Martens, a konzervatív pártcsalád elnöke. Rámutattak: 282 képviselővel továbbra is ők maradnak a legbefolyásosabb frakció, tizenegyen a Basescu-féle Demokrata Pártból, ketten pedig az RMDSZ-ből ülnek ide. A két politikus nem említi, de a pártcsalád - mint korábban megfogalmazták - azért "állt pozitívan" Tőkés László püspök jelöltségéhez, mert ő is jelezte: függetlenként a néppárti padsorokban foglal majd helyet. - A választás bebizonyította, hogy a romániai magyarság politikai tényező Romániában és Európában. Bár a megosztottság komoly kockázatot rejtett magában, elismerés illeti a romániai magyar választókat, amiért az országos átlagnál lényegesen magasabb részvétellel biztosították erős európai parlamenti képviseletüket - nyilatkozta Szent-Iványi István EP-képviselő (SZDSZ), minden, mandátumot szerzett képviselőnek gratulálva.
(Forrás: Brüsszeli tudósítónktól, MTI)