Sokat keresnek a keresőkön
Tavaly a listaáron mintegy 540 (a valós költéseket figyelembe véve inkább csak 175) milliárd, reklámra költött forintból 5,1 milliárd volt az online szektor részesedése. Az első ránézésre szerénynek tűnő összeg 70 százalékkal több az előző évinél, miközben a teljes reklámtorta alig hét százalékkal bővült. A legnagyobb szeletet továbbra is a televíziók viszik el, de a növekedés egyértelműen az interneten, azon belül pedig a keresőmarketingben a leggyorsabb.
A hagyományos médiában alapszabály, hogy a hatékony reklám rendszeres újbóli megjelenést feltételez. Ehhez az internetnél olcsóbb "nyomtatott" sajtót még nem találtak ki, mert a világháló a nap 24 órájában rendelkezésre áll, korlátlan lehetőségeket kínál az ismétlésre, anélkül, hogy a rendszeres újbóli megjelenés költségeivel számolni kellene. Az online média egyik legfőbb sajátossága, hogy a hír, a szolgáltatás és a hirdetés közötti észrevehetetlen átmenet (a nyomtatott sajtóban sokkal élesebb határok vannak) ideális terepet nyújt a hirdetők számára. Vonzerejének másik forrása, hogy az interneten sokkal könnyebb a célcsoport "eltalálása", illetve a hirdetés hatékonyságának nyomon követése. Ráadásul az átlagos netező iskolázottsága és anyagi lehetőségei alapján meghaladja a lakossági átlagot (bizonyos korosztályokat pedig szinte csak az interneten keresztül lehet elérni).
Az internetes hirdetéssel egy vállalkozás nemcsak reklámozhatja magát, de oda is csábíthatja a barangolót a saját honlapjára. Újsághirdetésben vagy televíziós reklámban lévő áruról csak hosszas utánajárás után kaphatunk információt. A weben bármely két internethely között egy "kattintásnyi" a távolság, és azonnal az érdeklődésünket kiváltó termék vagy szolgáltatás honlapjára juthatunk. A cél megvalósításának egyik mérőszáma az átkattintások aránya (CTR: click trough rate), ami megmutatja, hogy az adott hirdetést megtekintők hány százaléka jut el a hirdető által kívánatosnak tartott weboldalra. (Az átkattintási arány nem tökéletes mérési módszer, mert ha valaki meglát egy hirdetést, és nem kattint rá, később is meglátogathatja a honlapot.)
A webfelületen történő hirdetés leggyakoribb formája a banner (szalaghirdetés) és a többi grafikus megoldás, szöveges hiperlink (aktív szöveg, amelyre rákattintva a mögötte lévő weboldalra juthatunk), illetve a szponzorálás és a különféle hirdetési célú cikkek megjelentetése.
Hogy a hirdetőnek mennyire kell a zsebébe nyúlnia, attól függ, hogy milyen típusú hirdetést kér, milyen látogatottságú oldalra kerül (és ott meddig van fent) az ajánlata, és hol helyezkedik el az adott oldalon. Ugyanakkor az elért eredmény is pontosan mérhető, ami a hirdetések árazását is átalakította. A PPC (Pay-per-Click), a kattintásonkénti fizetés rendszere lehetővé teszi, hogy a hirdetés látogatottsága után fizessen a hirdető. Ennek továbbfejlesztett változata a PPA (Pay-per-Action), amikor a hirdetés feladója a weboldalán megvalósult tranzakciók (elektronikus megrendelések, regisztrációk stb.) után fizet. Azért figyelembe kell venni, hogy mindig is lesznek olyan hirdetések, amelyekért nem lehet PPA-alapon fizetni. Elég az imázshirdetésekre gondolni, amelyek nem eredményeznek vásárlást vagy megrendelést, de hosszú távon ugyanolyan hasznosak lehetnek.
A keresőmarketing a fenti megoldásokat kombinálja a böngészéssel: ha a felhasználó mondjuk szállodát keres az egyik keresőprogram segítségével, a spontán találatok mellett - vagy inkább előtt - az adott témakörbe tartozó fizetős ajánlatok is megjelennek. Ez a forma lehetővé teszi, hogy a kisebb marketingbüdzsével bíró cégek is megjelenjenek a hirdetők között, hiszen a PPA-alapú internetes jelenlét gyakorlatilag önfinanszírozó.
Szakértők szerint a következő években legalább évi 20-30 százalékos növekedés várható a hazai internetes reklámpiacon. A bevétel alapján az online szektor 2010-re nemcsak a rádiót, de a közterületi médiát is lekörözheti - a nyomtatott sajtó és a televízió pozícióját azonban egyelőre nem fenyegeti.
Magyarországon az Etarget és a Google a legnagyobb keresőhirdetési rendszer, őket követi az OK, a Kurzor és a CT Network. A Google az AdWords és az AdSense rendszerekkel arat a piacon. AdWords: a keresőbe beírt kulcsszavakkal fizetett hivatkozásokat is "előhívnak" a felhasználók. Az AdSense program tematikus hirdetéseket helyez el az adott témához kapcsolódó weboldalakon, és a PPC- vagy PPA-alapon számolt bevételeket megosztja a webhely tulajdonosával.