Az MSZP nem csatlakozott az amerikai rakétapajzs elleni nyilatkozathoz
A Magyar Szocialista Párt (MSZP) nem csatlakozott ahhoz a nyilatkozathoz, amelyben pénteken Prágában hat közép-európai ország szociáldemokrata pártja az amerikai rakétapajzs csehországi és lengyelországi telepítése ellen foglalt állást.
Lapunknak Szekeres elmondta: - Abban mindannyian egyetértettünk, hogy földrészünket is terrorveszély fenyegeti. Az MSZP álláspontja szerint ezért kellő időben kell cselekednünk védelmi képességeink korszerűsítése érdekében.
Természetesen tiszteletben tartjuk és tudomásul vesszük partnereink véleményét, ugyanakkor erről a fontos kérdésről további átfogó vitát javaslunk a szocdem pártok között, de az észak-atlanti katonai szövetségben is – hangsúlyozta a magyar küldöttség vezetője.
A nyilatkozatot aláíró cseh, német, lengyel, osztrák, szlovák és szlovén szociáldemokrata pártvezetők leszögezték: Európa biztonságát csak az összeurópai és euroatlanti szövetség keretein belül lehet elérni, s az amerikai rakétapajzs ügyét az Európai Unión és a NATO-kívül Oroszországgal is meg kell vitatni, mert a kérdés feszültséget keltett Washington és Moszkva között. "A félreértéseket csak intenzív konzultációk útján lehet tisztázni" - olvasható a dokumentumban.
"A rakéták telepítéséről szóló döntést nem szabad egyoldalú vagy kétoldalú megállapodás alapján meghozni, mert alapvető, egész Európa biztonságát befolyásoló problémáról van szó" - mutatnak rá a nyilatkozat aláírói. Kijelentették, hogy nem akarnak új rakétákat Európában, s óva intettek a fegyverkezési verseny felújításától.
"Az MSZP további konzultációkat tart szükségesnek ebben az ügyben... Mi a többi párt álláspontját tudomásul vesszük, megértjük és tiszteletben tartjuk" - fejtette ki Szekeres. A magyar szocialisták szerint alapvetően a NATO és az EU keretei közt kell megoldást találni, de nem ellenzik, ha emellett egyes országok más megoldást is találnak.
A kétnapos tanácskozáson elfogadott másik nyilatkozat szerint, amelyet már az MSZP is aláírt, a hét közép-európai ország szociáldemokrata pártja sürgeti az Európai Unió reformszerződésének az elfogadását és hitet tett az új szociális Európa szükségessége mellett. A dokumentum az energiabiztonság fontosságára is rámutat.
"Szociális Európára van szükség. A neoliberális megoldások, elsősorban a gazdaság terén, csődöt mondtak" - mondta a tanácskozás utáni sajtóértekezleten Jirí Paroubek, a Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke, volt cseh kormányfő.
Értesüléseink szerint a tanácskozáson szóba került a Smer ügye is. Tavaly azért függesztették fel a szlovákiai kormánypártnak a tagságát az Európai Szocialista Pártban (PES), mert koalícióra lépett a nacionalista Szlovák Nemzeti Párttal.
Információnkat az MSZP elnökhelyettese megerősítette: - Robert Fico pártelnök-kormányfő a csütörtök esti tanácskozáson felszólalásában azt fejtegette, hogy a szlovák kormánykoalíció baloldali értékrendet érvényesít.
Mire a lengyel és a cseh szocdem elnök bejelentette: támogatják a Smer visszavételét a második legerősebb európai parlamenti frakcióba. Ezután a magyar küldöttség nevében rámutattam, hogy az MSZP nem semleges szemlélője mindannak, ami Szlovákiában történik, s ami olykor keserűséget okoz hazánkban.
A továbbiakban javasoltam, hogy a szlovák kormánypárt ügyével Prgágában ne foglalkozzunk. Kérésemnek az ülést vezető Jirí Paroubek eleget tett, de hozzátette: a cseh szocdemek szívesen vállalkoznának a moderátor szerepére az MSZP és a Smer között. Ezután a német, az osztrák és a szlovén politikusok már nem fejtették ki a véleményüket a szlovák pártról – tájékoztattta lapunkat Szekeres Imre.
A Smer tagságát az európai szocialista pártban tavaly azután függesztették fel, hogy Fico a nacionalistának minősített Szlovák Nemzeti Pártot is bevonta kormányába.
"A tanácskozáson kifejtettem az MSZP elvi álláspontját ezzel kapcsolatban. Történelmi sérelmeket nem lehet a napi politikai küzdelmek részévé tenni. Számunkra az a mérvadó, hogy egy baloldali párt, egy szociáldemokrata párt, amely kormányon van, hogyan viszonyul a szélsőségekhez. Azt mondtam, hogy még a kormányzati hatalom érdekében sem lehet együttműködni a szélsőségesekkel egy baloldali pártnak" - fejtette ki Szekeres.
(forrás: MTI, pozsonyi tudósítónk, Szilvássy József