Alapos pucolók, gyors felmosók

A németek, különösen a svábok tisztaságmítosza csak részben igaz: Németországban hagyományosan húsvét előtt és a nyári szabadságok után, kora ősszel "indul be" a takarítási kedv - derül ki azokból az átfogó nemzetközi felmérésekből, amelyek a német Freudenberg-csoporthoz tartozó Vileda megrendelésére készültek.

A különböző nemzetek takarítási szokásait vizsgálva Európában jól látható választóvonal húzódik Európa északi és déli fele között a padlóborítástól, az időjárási-hőmérsékleti viszonyoktól függően. A többnyire fa- és PVC-borítású padlókat felvonultató Észak-Európában kevés vízzel, kevés vegyszerrel és nem túl gyakran takarítanak. A mérsékelt hőmérsékletű, kő-, fa- és PVC-borítású Németországban viszont több vízzel, viszonylag kevés takarítószerrel dolgoznak, de legalább hetente egyszer és nagyon alaposan. A jóval melegebb és döntő többségében kő- és csempeborítású háztartásokat felvonultató Spanyolországban viszont sok vízzel, sok vegyszerrel, elsősorban hipóval operálnak naponta, de korántsem nagy alapossággal - idézte a Vileda-tanulmányokat a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Az arab világban nagy mennyiségű és vegyi anyagokkal alaposan "felturbózott" vizet öntenek a többségében csempeborítású padlóra, majd egy tolólapáttal a teraszon keresztül a szabadba "eresztik". Ezt követően egy nagy rongygyal szárítanak fel - a "beöntéses módszert" naponta háromszor is megismétlik.

Kínában a felmosófára tekert rongy dívik. Japánban a felmosórúd nem lehet hosszabb 80 centinél: különben nem fér be a mosógép mögé, és az áru lényegében eladhatatlanná válik. Az észak-amerikai és brit piacokon viszont kizárólag azonnali felhasználásra kész termékekkel - például egyszer használatos törlőkendőkkel - lehet labdába rúgni. Az amerikaiak és az angolok többségében kerülik a felmosóvödröt, mert nem szívesen nyúlnak a piszkos felmosóvízbe. Ezzel szemben a törlőszivacsokat és a felmosót a mosdókagylóban tisztítják meg.

A takarítási kultúrák közötti különbségek a rongyokban és kendőkben is megmutatkoznak. Míg Észak- és Közép-Európában más és más kendőt használnak az ablakok, a fürdőszoba, a konyha tisztítására vagy portörlésre, úgy délen csak egyet, de szigorú menetrend alapján: először a konyhában, majd a fürdőszobában, végül a WC-ben. Ezt a tisztító- és lemosókendőt ugyanakkor sosem vetik be a padlózaton. Míg az észak- és közép-európai háztartásokban a tisztítókendőket mosógépben mossák ki, a kontinens déli részein erős vegyszerekkel "fertőtlenítik" a sokcélú takarító rongyot - olvasható a FAZ cikkében.

A mannheimi székhelyű Freudenbergnek mindazonáltal nincs mire panaszkodnia. A felmosóvödörtől a tisztítókendőkig a legnagyobb európai tisztítóeszköz-gyártónak számító Vileda a tavalyi 627 millió eurós árbevétel után az idén várhatóan több mint 660 millió euróval számolhat. A cég a német piacra most vezette be az Olaszországban és Spanyolországban már sikeresen tesztelt elektromos seprűjét. A "fürdőszoba-villám" pedig egy olyan nyeles szivacs, amivel a mosdótól a zuhanyzóig minden tisztítható.

A magyar modell: ablaktisztítás takarásban
A magyar modell: ablaktisztítás takarásban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.