Tovább nyúlik a guar-gumi-ügy
Ezzel készült áru azonban nem jutott el az áruházak polcaira. A főállatorvos továbbra is azt javasolja: a helyzet tisztázódásáig a vásárlók, ha lehet, ne fogyaszszanak olyan élelmiszert, amelyen feltüntették, hogy E 412-es vagy guar-gumi-, guar-liszt-, guar-gyanta-adalékot tartalmaz. A vásárlók a www.oevi.hu honlapon kaphatnak rendszeresen frissített információt.
Az általunk megkeresett kereskedők egyelőre nem tapasztaltak forgalom-visszaesést, azonban a madárinfluenzára emlékeztető vásárlói pániktól tartanak. A főállatorvos megerősítette: a közegészségügy kérdése felülír minden egyéb érdeket, így továbbra is jó és megfontolt döntésnek tartja, hogy múlt hét pénteken tájékoztatták a lakosságot a kialakult helyzetről.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy Indiában pontosan miként szennyeződött az élelmiszeradalék alapanyaga dioxinnal, illetve a már betiltott növényvédő szerrel, a pentaklórfenollal. Egyelőre az is kérdéses, hogy az egyik külföldi felhasználó miért vizsgáltatta be erre az anyagra is a már beérkezett tételt - ez ugyanis nem kötelező. Így azt sem lehet tudni, mióta van a forgalomban dioxinnal szennyezett adalékanyag. Mindenesetre az India Glycols Ltd. weblapja szerint a társaság a guar-gumi mellett egy sor vegyi anyagot is gyárt. Hazai élelmiszer-biztonsági forrásaink szerint nem elképzelhetetlen, hogy az üzemben a gyártás során került bele a dioxin a termékekbe. A pentaklórfenol a helyi mezőgazdaságban illegálisan használt növényvédő szerként vagy a locsolásra használt, korábban szennyezett vízből kerülhetett a guar-gumi alapanyagaként használatos guar-babra.