Putyin mindig jó egy meglepetésre. Ezt most, a Heligendamm-i G8-csúcson is látványosan bizonyítani tudta. Mindenkit váratlanul érte javaslata amit - a csúcs programján kívül - ,amerikai kollégájának tett: ha olyan nagyon ragaszkodik rakétavédelmi rendszere kiépítésének tervéhez, akkor nosza, csinálják együtt. Fejlesszék és használják együtt Irán és más „lator” államok szemmel tartására azt az azerbajdzsáni radarbázist, amelyet Oroszország bérel.
Az orosz elnök, látványosan konstruktívnak tetsző ajánlatot tett, holott pár napja még azzal vádolták, hogy a hidegháború újraélesztésére törekszik (csak mert nem nyeli le szó nélkül George W. Bush hidegháborús időket idéző, Moszkva szemében provokációnak tűnő tervét, t.i. az amerikai rakétaelhárítórendszer kiépítését és egy részének Közép-Európába telepítését).
Majd kiderül, hogy a színfalak mögött üzent-e Vlagyimír legalább annyit Georgenak, hogy lesz egy kis meglepetése a számára a Keleti tenger partján, mindenesetre a Heilegendammból tudósító újságírók egyelőre csak ezt a szót ismételgetik.
Putyin a jelenleg országa által Azerbajdzsántól visszabérelt egykori szovjet radarbázis közös továbbfejlesztése és használata fejében azt kéri Bushtól, álljon el a közép-európai rakétavédelmi rendszer felállításának tervétől (800 millió dollárt költve Lengyelországba és Csehországba vinnék a holmit). Az orosz vezető úgy véli: az azerbajdzáni létesítmény tökéletes védelmet nyújthat az Egyesült Államoknak és egész Európának is arra az esetre, ha a kiszámíthatatlannak tűnő teheráni rezsim - vagy valaki más - esetleg rakétákkal akarná megszórni őket vagy bennünket. Így aztán okafogyottá válna az amerikaiak európai rakétatelepítési szándéka, az oroszok megnyugodhatnának, hogy nem akarják őket kicselezni az amik, és Putyin is ad acta tehetné azt a morbid, ámbár azért érthető ötletét, hogy akkor majd a mi irányunkba fordítja a saját acélszivarjait.
Interesting idea - érdekes ötlet – reagált Bush, amiből elemzők akár azt a következtetést is levonhatnák, hogy az amerikai elnök kuncogott az egészen. Az angolszász diplomáciai nyelvhasználatban ugyanis az „érdekes” hagyományosan tökéletesen érdektelent jelent. Csakhogy, ne feledjük, George W. Bush nem kifejezetten diplomáciai nyelvzseni: alighanem tényleg aha-érzése volt, amikor Putyin megtette ajánlatát. Úgyhogy, mint jelezte: most már a két ország kül- és hadügyminisztériumainak szakértőin a sor, hogy meghányják-vessék az elképzelést. Aztán még az is lehet, hogy amikor legközelebb, július 1-jén Vlagyimír felkeresi Georget-ot az ő családi farmján, már valami konkrétum is születik. Az ördög a részletekben van.
Egy valamin azonban a részletek sem változtatnak: Putyin visszadobta a labdát az amerikai térfélre, és úgy távozhat Heilgendammból, mint akit kicseréltek: egy felelősen gondolkodó, népe és a világ biztonságáért őszintén aggódó, egyúttal együttműködésre kész és építő szándékkal fellépő nagyformátumú politikus benyomását keltve. Vagy, mint egy rutinos sakkozó.