TÉR és próbaidő a közszférában
Tegnapi ülésén tárgyalta a kormány a közszolgálati törvények - vagyis a köztisztviselők, a közalkalmazottak, a fegyveres szervek és a honvédség - dolgozóinak jogviszonyát szabályozó regulák módosítását. A javaslat vitatott pontjait a következő napokban még tovább egyeztetik az érdekképviseletekkel, a tervezet alapelemei azonban várhatóan már nem fognak változni. E szerint például a közszférában is bevezetik a próbaidő intézményét. A törvények hamarosan azt is lehetővé teszik, hogy a közintézményeknél professzionális eszközöket alkalmazzanak az új munkatársak kiválasztásához. A törvénymódosítás eredményeként ugyanis a közszolgálati jogviszony létesítésének feltételévé teszik az úgynevezett közigazgatási versenyvizsga teljesítését, amely kiváltja az eddigi közigazgatási alapvizsgát. Ennek költségeit - a jelenlegi gyakorlattól eltérően - nem a központi költségvetés, hanem a közigazgatásban elhelyezkedni kívánó finanszírozza. Azoknak, akik elnyerik a köztisztviselői kinevezést, a felmerülő költségeket visszatérítik.
A munka ellátására alkalmatlanok kiszűrését szolgálja a kötelező próbaidő bevezetése és a felmentési szabályok módosítása. A köztisztviselők közszolgálati jogviszonyát az eddigi hat hónapos felmentési idő helyett harminc nap után lehetne megszüntetni.
A közszolgálati törvény előkészítésénél szóba került, hogy - az ítélkezési szünethez hasonlóan - a közigazgatásban dolgozók is egyhavi, kötelező nyári szünetet tarthatnának. Erről azonban még a szakszervezetek is úgy vélekednek, hogy a munkaügyi központokban, a fogyasztóvédelemnél, az okmányirodákban, az ÁNTSZ-nél vagy a földhivatalokban nem állhat le nyáron az élet.
Fehér József, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének főtitkára lapunknak azt mondta: indokolt lenne bevezetni az ügyintézési szünet intézményét, mert a közigazgatásban akadozik a szabadságok kiadása, miután a szűk létszám miatt sok helyen nem tudják megoldani a helyettesítéseket. Az állomány több mint 60 százalékának 30-50 nap bennragadt szabadsága van.
A túlterheltség miatt feszültség van a földhivataloknál is: a napokban megalakult sztrájkbizottság bejelentette a szakminiszternek, hogy május 23-án kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak, ha nem tudnak megoldást találni a létszámcsökkentés miatt felhalmozódott munka csökkentésére. A dolgozók fele már jelezte, hogy részt vesz a munkabeszüntetésben.
A törvénymódosítási javaslatokkal kapcsolatban a szakszervezeti vezető elmondta: azok közül a legtöbb hátrányos a munkavállalók számára, a kiválasztási rendszer szigorítását ugyanakkor támogatják.
A törvényi változások a közszolgák béreit még nem érintik, a jutalmakat ugyanakkor a már életben lévő szabályok is befolyásolják, hiszen ez év január elején bevezették az új típusú teljesítményértékelést, közkeletű nevén a TÉR-t, amelynek alapján a legjobb értékelést kapott köztisztviselők akár éves bérük felét is hazavihetik jutalomként. Alanyi jogon viszont ez évtől már senkinek nem jár pluszjuttatás az év végén.