Ügyvéd osztályozza a bírót
Elégtelenre osztályoztak egy bírósági határozatot a Kereskedelmi Határozatok Kritikai Szemléje címen indított új internetes portál jogász olvasói, mert álláspontjuk szerint téves a döntés. Egy cég pénz és vagyon híján nem tudta határidőre leróni a kivetett illetéket, a bíró pedig úgy vélte, a vállalkozás saját hibája, hogy nem szerezte meg időben a fizetéshez szükséges pénzt. A végzés a szemle szerkesztői szerint hibás, mert életszerűtlen azt felróni a felperesnek, hogy "a potenciális partnerek nem szerződtek vele korábban".
Ötöst kapott viszont az a bíró, aki az Európai Közösségek Bíróságánál előzetes döntéshozatali eljárást kezdeményezett. Első fokon elutasította a cégbíróság, hogy egy magyar bt. székhelyeként Olaszországot jegyezze be úgy, hogy a vállalkozás megtartja magyar honosságát. Ez ellentétes a szabad letelepedés jogával, vagyis a magyar cégjog ütközhet a közösségi normákkal, ezért kért a másodfokú bíróság jogértelmezést. A látszólag jelentéktelen kérdésnek súlyos gazdasági következményei lehetnek: amennyiben az uniós fórum a felperesnek ad igazat, bármely magyar vállalkozás az EU-n belül áthelyezheti székhelyét oda, ahol kedvezőbbek az adózási feltételek. A közterheket ugyanis a székhely szerinti tagállamban kellene fizetni, miközben a cég továbbra is Magyarországon működhetne tovább.
A honlapnak - állítják a szerkesztői - nem a bíróságok tevékenységének kritizálása a célja. Inkább olyan fórumot kívánnak biztosítani a jogászok számára, ahol konkrét gazdasági, kereskedelmi és munkajogi ügyekkel kapcsolatban szabadon kifejthetik álláspontjukat - szögezte le kérdésünkre Kecskés László, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezetője, a portál főszerkesztője. Az uniós jog átvételével alapvető fogalmak változtak meg, szerinte ezért is fontos a szakmai párbeszéd. Kecskés úgy véli, az ítéletek közzétételével régi adósságot is pótolnak, hiszen a jogbiztonság alapvető feltétele a jog - ezen belül a bírói döntések - hozzáférhetősége.
A gazdasági életben fontos tényező, hogy milyen a jogrendszer, és mennyire egységes a joggyakorlat. A portál alig titkolt célja, hogy hozzájáruljon ez utóbbi fejlesztéséhez - magyarázza az egyik ötletgazda, Metzinger Péter ügyvéd. Igaz, a szemle indításának gondolata nem eredeti, hiszen számos nyugati államban működik hasonló, ugyancsak kritikai hangvételű folyóirat. Mindazonáltal nem a bírói tévedésekre "vadásznak", hanem érdekes, a gazdasági élet szereplői számára fontos és tanulságos ügyeket várnak az ügyvédektől - hangsúlyozta Metzinger. Ezt mutatja - tette hozzá -, hogy az interneten közzétett határozatok többségét nem kifogásolja senki.
A bíróságok számára is fontos, hogy megismerjék a gyakorló jogászok véleményét, ezért a Legfelsőbb Bíróság elnöke örül a kezdeményezésnek. Lomnici Zoltán szerint az sem baj, ha az ügyeket "osztályozzák", és közzéteszik a bíró nevét. A főbíró álláspontja az, hogy egy semleges szakmai terepen - távol a politikától - a szigorú kritikai elemzésnek is helye van. Egyébként a joggyakorlat javítása érdekében a bíróságok is tenni kívánnak, és a közeljövőben ügyvédek bevonásával szerveznek tanácskozást pénzügyi jogi kérdésekről.