Épülhet lokátor a Tubesen
A referendum akkor lett volna érvényes, ha a választásra jogosultak több mint fele leadta volna a voksát. Az érvénytelen népszavazás nyomán a városi közgyűlést nem kötelezi semmi arra, hogy módosítsa a település rendezési tervét. Vagyis jogilag nincs akadálya, hogy a NATO anyagi támogatásával megépülhessen a lokátor.
A helyzet azonban az érvénytelen szavazás után sem egyértelmű. Ugyanis a város valamennyi pártja – a korábban az ügyben hallgató MSZP is – ellenzi a radar Pécsre telepítését. A pártok szerint annak ellenére is figyelembe kell venni a népszavazás eredményét, ha az nem volt eredményes. Az érvényes szavazatok közül 38 870 az építés ellen szólt, csak 2343an gondolták úgy, hogy építési szabállyal nem kell fellépni a terv ellen. A HM nemzetbiztonsági okból akkor is megépítheti a lokátort, ha a pécsi közgyűlés ezt végül ellenezné.
A kampány idején egyesek bölcsen hallgattak, mások bölcsességüket vesztették pártos indulataiktól vezérelve. Az elhanyagolható környezeti terhelést nagyságrendekkel felnagyítva riogattak. Persze megint csak a „lakosságot veszélyeztető” kormányzatot láttatva a háttérben.
A pécsiek tegnap szavaztak azzal, hogy nem a szavazófülkét választották. Gyakorlatilag jóváhagyták a tervezett létesítményt. A népszavazás érvényességéhez szükségesnél alacsonyabb részvétel következménye: az ellenzőknek nem maradt olyan jogi eszköz a kezükben, amellyel az építést megakadályozhatnák.
A többség valószínűleg belátta: a majdani állomás sugárzása töredéke a város egyik jelképének számító tévéállomás által kibocsátottnak. Nem mentek el, mert nem vették komolyan, hogy a radar miatt lesz a város hadászati célpont. Nem mentek el, mert tudták, e probléma létrejöttében az Orbánkormány is vastagon benne volt. Nem mentek el, mert bizonyos környezeti fenyegetettséggel nem lehet a józan többséget megetetni. Nem mentek el szavazni, mert belátták, hogy ez a népszavazás alapvetően nem a Tubesről szól. Itt már a bánáti bazsarózsákra sem lehetett hivatkozni.