Gyorsan terjed a könnyűszerkezet
A jelentős emelkedés oka szerinte az, hogy a technológia egyre ismertebbé válik az építtetők körében a biztonságos, kényelmesebb és határidőt tartó kivitelezés miatt, másrészt az emelkedő energiaárak is növelik a készházak népszerűségét, mivel a kiváló hőszigetelő technológia miatt az ilyen házak üzemeltetése olcsóbb, mint a hagyományos épületeké.
Tavaly a házanként 20 millió forintos átlagárat számítva mintegy 40 milliárd forint értékben építettek könnyűszerkezetes készházat Magyarországon, ami mintegy 8 milliárddal több, mint 2005-ben. Tavaly 50-nel, 200-ra bővült a könnyűszerkezetes házakat építő vállalkozások száma, ám mindössze 43-nak van meg az Építésügyi Minőség-ellenőrző Innovációs (ÉMI) Kht. által kiállított Építőipari Megfelelőségi Engedélye (ÉME). A tagozat szabályzata szerint akinek van ÉME-engedélye, és átesett az évi kétszeri, pozitív eredménnyel zárult vizsgálaton, az megkapja a tagozat MAKÉSZ védjegyét. Jelenleg 16 ilyen vállalkozás van Magyarországon, ezek építették a könnyűszerkezetes házak 60 százalékát.
- A 2006-ban használatba vett mintegy 18 ezer családi háznak 11 százaléka volt könnyűszerkezetes technológiájú, ami csaknem kétszázalékos növekedés, és közelít a nyugat-európai átlaghoz - mondta a tagozat elnökhelyettese. Hozzátette: Európa fejlett országaiban a használatba vett lakások 20-25 százaléka ilyen technológiával épített házban található. Utalt arra, hogy a magyarországi köztudatban gyakran összekeverik a könnyűszerkezetes és a készházat. Az előbbi jellemzője, hogy fa, illetve fémvázból a helyszínen szerelik össze, a készház-technológia pedig nagyfokú gyári előkészítést jelent, ahol a falak teljes hosszban és magasságban nyílászárókkal, villany- és gépészeti előkészítéssel, a födémekkel, tetőelemekkel együtt készülnek el. Így szállítják a helyszínre, ahol már csak össze kell szerelni azokat, ami a betonalap elkészítésével együtt mindössze két hónapot vesz igénybe. A Magyarországon épült könnyűszerkezetes házak fele helyszínen ácsolt vagy fémelemekből készült, harmada üzemben előre gyártott készház, tizede rönk- és gerendaház. Az európai országokban ezzel szemben a könnyűszerkezetes házak 92 százaléka üzemben előre gyártott elemekből épül.
A beadott építési engedélyek alapján 2007-ben Magyarországon várhatóan 30-40 százalékos növekedéssel, 2600-2800 könnyűszerkezetes ház épülhet, megközelítve az összes újonnan átadandó családi ház 15 százalékát.