2009-re aligha lesz kormányzati negyed

A szakértők szkeptikusak abban, hogy 2009-re új negyedbe költözhet a kormány. Az eredeti tervek szerint a kabinet jövő hét pénteken választaná ki a helyszínt, a döntés azonban heteket is csúszhat.

Egy átlagos irodaház tizennyolc hónap alatt felépíthető ugyan, de egy egész kormányzati negyed, tervek, hatósági engedélyek híján aligha készülhet el 2009-re. A helyválasztásra közzétett ajánlatkérésben nem is szerepelt a 2009-es dátum, így az ajánlatok elbírálásánál sem döntő szempont a határidő. A kormányzat mindentől függetlenül azt hirdeti, hogy 2009-ben költözne.

Három lehetséges helyszínt választott ki a Görözdi György és Aczél Gábor vezette szakmai bizottság: a Déli pályaudvar területét, a Nyugati pályaudvar ipari fertályát és a Lágymányosi híd pesti hídfőjének környékét. Aczél Gábor, a Magyar Építészkamara elnökségi tagja és a Magyar Urbanisztikai Társaság elnöke lapunknak elmondta, a huszonhét beérkezett ajánlat nem ugyanennyi helyszínt jelent. Így amikor azt mondják például, hogy a Lágymányosi híd pesti hídfője esélyes, akkor ezzel nem egy pályázó egy konkrét ajánlatát nevezték meg, hanem több pályázóra is gondolnak, akik ezen a környéken ajánlottak fel építési lehetőséget, amibe beleértendő még akár Csepel északi csúcsa is. Hasonló a helyzet a Nyugati pályaudvar esetében.

Számított-e döntésükben a területek előkészítettsége? - kérdeztük a szakembert, aki elmondta: az egyik pályázó például, aki a Corvin sétányt ajánlotta, kész szabályozási tervekkel rendelkezett. Sőt, már néhány, a tárcák számára is alkalmas irodaház építésébe is belefogott. Itt a 2009-es dátum tartható lett volna. A Corvin sétány mégsem került a kiválasztottak közé, mert más előnnyel nem rendelkezett. A kész építési szabályozás, a tervezéssel nyerhető időmegtakarítás háttérbe szorult, már csak azért is, mert - Aczél szerint - ha majd eljön az ideje, a kerület nyilván soron kívül elkészíti a régi szabályozási tervek módosítását, megadja az engedélyeket, hiszen ez az ő érdeke is lesz. A közelmúltban a zsűri által kiválasztott helyek mindegyikére készült valamiféle beépítési elképzelés.

Aczél Gábor véleménye szerint nincs tökéletes hely a kormányzati negyed számára. Az ajánlatok között egyébként felmerült például az Ötvenhatosok tere (a volt Felvonulási tér), amit személy szerint ő jónak tartott, de véleményével kisebbségben maradt.

A szakmai zsűri megbízatása már megszűnt, a döntés a kormány kezében van. A végleges helyszín mielőbbi kiválasztása után az építési tervpályázat kiírásának kell következnie, majd újabb pályázattal következhet a kivitelező megtalálása. Ez legalábbis hónapokat vesz igénybe. A 180 ezer négyzetméteres kormányzati épületkomplexum elvileg és műszakilag, feszített tempóban megvalósítható volna 2009-re, de Aczél szkeptikus: hasonlóra nem tud hazai példát. És, mint mondja, érdemes az ekkora léptékű beruházásokat "kicsit érni" hagyni. Úgy tűnik, az "érés" máris biztosított: az eredeti tervek szerint a kabinet december 8-án választana telket, lapunk viszont úgy tudja, a döntés akár heteket is csúszhat.

A szocialisták nem kapkodnának

Az MSZP-frakció budapesti képviselőcsoportja a minap arra kérte a kormányt, ne siesse el a döntést az új minisztériumi komplexum ügyében, vizsgálja meg alaposan, hogyan hat a város életére, ha az a centrumba (Nyugati), délre (Soroksár) vagy Budára (Déli pályaudvar) települ, netán részben a helyén marad. Szilvásy György kancelláriaminiszter úgy fogalmazott, hogy amíg nincs végleges döntés, addig az egyes lehetséges területek képviselői lobbiznak azért, hogy az ő választókörzetükben valósuljon meg a beruházás. - Ilyen nyomásgyakorlás valóban van - mondta a kancelláriaminiszter. Hogy ki gyakorol nyomást, az egyelőre kérdéses. Annyi biztos, hogy 30 képviselő "éretlennek" nevezte a kabinet elképzeléseit, és Szanyi Tibor honatya vállalta magára, hogy "körülnéz az ügyben". A politikus szerint például a kormányzati szakértők nem kalkulálnak azzal, hogy a különböző pénzügyi, befektetői körök pont az állami intézmények közelsége miatt telepíttették főhadiszállásukat a Belváros szívébe, s ha a kormányzat kivonul, ők is költözhetnek. Következésképp csökkenhet a belvárosi épületek értéke - így az eladásra szánt állami ingatlanoké is, amelyeket egyébként az ingatlanbecsüsök összesen mintegy százmilliárd forintra taksálnak. A szocialista politikus szerint egy köztes megoldást is érdemes lenne megfontolni. Nevezetesen: a jó infrastruktúrájú minisztériumok maradhatnának a helyükön, a nem a célnak megfelelő épületekben elhelyezett tárcák viszont egy helyre költözhetnének. Ráadásul - figyelmeztet Szanyi -, ha egy helyre zsúfolják a kormányzati intézményeket, fennáll a veszélye annak, hogy olyan kísértetváros alakul ki, mint Brüsszel uniós parlamenti negyedében, bár ez az érv mondjuk a Nyugati pályaudvar közelében aligha áll. (Munkatársunktól)

Kormányzati épület a jelenlegi mûveleti terület sarkán, még demonstrációs idõszakban. A kancellária az agrártárca Kossuth téri épületébe költözne
Kormányzati épület a jelenlegi mûveleti terület sarkán, még demonstrációs idõszakban. A kancellária az agrártárca Kossuth téri épületébe költözne
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.