Még hiányzik pár lépés

Jövő májusig jelentkezhetnek az alapfokú végzettséggel, vagy szakképzettséggel nem rendelkezők a Lépj egyet előre program ingyenes képzéseire, mert a közelmúltban 280 millió forinttal megtoldották az erre szolgáló keretet. Eddig nyolcszázan fejezték be a kurzusokat.

Bár nagy érdeklődés övezi a januárban meghirdetett Lépj egyet előre programot, főként a képzettséggel és munkahellyel rendelkezők élnek a lehetőséggel. - Eddig több mint 23 ezren jelentkeztek a támogatott képzési programokra, sokakat azonban el kellett utasítani, mivel a számukra meghatározott kvóta már betelt, vagy pedig, mert nem hiányszakmát tanultak volna - mondja Sós Adrianna, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) felnőttképzési főigazgató-helyettese. Sokakat átirányítottak más operatív programok képzési pályázataihoz is.

Az eredetileg négymilliárd forint kerettel meghirdetett programban 11 ezer felnőtt képzését tervezték, utóbb azonban sikerült a forrásokat további 280 millió forinttal kiegészíteni, és a programot lebonyolító Foglalkoztatási Hivatal (FH) további kétezer ember képzésének támogatását vállalja.

A tanulni vágyó felnőttekkel eddig 8100 támogatási szerződést kötött a Foglalkoztatási Hivatal - mintegy nyolcszázan fejezték be a képzéseket és vették fel a sikeres vizsga után járó, a minimálbérnek megfelelő ösztöndíjat. - Ez utóbbi erős motiváló tényezőnek bizonyult - teszi hozzá a főigazgató-helyettes. A többi között ennek is köszönhető, hogy eddig öt százalék körüli a lemorzsolódási arány. A képzést félbehagyók többsége egyébként családi vagy egészségügyi okokra hivatkozott.

A lebonyolítás során ügyeltek arra, hogy a támogatottak 55 százaléka regisztrált álláskereső legyen, a fennmaradó helyekre pedig munkaviszonyban lévők is jelentkezhettek. A fővárosban és az agglomerációban látványosan nagyobb volt az utóbbi körből kikerülő pályázók tábora. A munkaügyi központok mindazonáltal rugalmasan kezelték a kvótákat: míg Szabolcsban a túljelentkezések miatt kétszer is emelték a támogatható kereteket, a nyugat-dunántúli megyékben a lanyha érdeklődés miatt csökkentették azokat, és a forrásokat oda csoportosították át, ahol szükség volt rá. A legtöbben Szabolcsból, Borsodból és Békésből jelentkeztek.

Megyénként változott az is, hogy mi számít hiányszakmának. - A kirendeltségeket többször is felkértük a megyei, kistérségi munkapiaci helyzet vizsgálatára, s ennek megfelelően változott a támogatható képzések köre is - mondja Sós Adrianna. A legnépszerűbb kurzusnak az ABC eladó, boltvezető, a könnyű- és nehézgépkezelői, a szociális gondozói, ápolói, a vagyonőri, az építőipari, fémipari, valamint a műszaki fejlődéshez köthető karbantartói, az egészségügyi szolgáltató szakmák tanfolyamai bizonyultak.

A támogatottak 70 százaléka mindössze általános iskolai végzettséggel, vagy még azzal sem rendelkezik - mintegy 300-an iratkoztak be felzárkóztató képzésre, amelynek elvégzése után akár szakmát is tanulhatnak majd. Az alapfokú, vagy szakképzettséggel nem rendelkezőket viszont - akik számára eredendően meghirdették a programot - kevésbé érték el. Vélhetőleg azért, mert ez a réteg egyébként is nehezebben jut az információkhoz: ezek között az emberek között sok az inaktív, aki a munkaügyi kirendeltséget sem keresi fel, nem olvas újságot, nem értesül a lehetőségekről.

Ezért, némi forrásátcsoportosítást, és pluszpénz bevonását követően a szakképzetlenek jövő júniusig továbbra is jelentkezhetnek az ingyenes képzési programba. Minden megyében indítanak felzárkóztató képzéseket. - Mivel az uniós társfinanszírozással megvalósuló programot 2007 végéig le kell zárni, előreláthatólag már csak rövidebb, legfeljebb két-három hónapos kurzusokat támogatunk - mondja Sós Adrianna.

Az eddigi tapasztalatok alapján a Foglalkoztatási Hivatal már több javaslatot is tett a következő nemzeti fejlesztési tervben várhatóan újra meghirdetésre kerülő Lépj egyet előre program továbbfejlesztésére a szociális és munkaügyi tárcának, illetve az irányító hatóságnak. Feltételekkel, de növelni szeretnék a szakképzettek számára meghirdetett kvótákat. - Azt sem ártana végiggondolni, hogy az Országos Képzési Jegyzék átalakítása miatt milyen új szakirányokat és hiányszakmákat oktató képzéseket támogasson a program, de az is fontos lenne, hogy valamennyi szakmában mielőbb szülessenek meg a kurzusok elindításához szükséges szakmai és vizsgakövetelmények - mondja Sós Adrianna.

Szükség lenne a felzárkóztató képzések kiterjesztésére is. A nyolc osztály ismeretanyaga egyre több szakma elsajátításához bizonyul kevésnek, kellene a 9-10 osztályos tananyagból is a felzárkóztatás, mivel időközben felnőtt egy olyan generáció is, amelynek épp ez maradt ki, ezekből az osztályokból morzsolódott le.

A Lépj egyet előre programot lebonyolító munkaügyi kirendeltségek szerint új, és kedvező tendencia, hogy egyre több érettségizett fiatal, sőt idősebb álláskereső érdeklődik élénken a fizikai szakmák iránt, mind többen hajlandóak például a vendéglátásban elhelyezkedni. Mint mondja, ez vélhetően a számítógépek elterjedésének is köszönhető, valamint annak, hogy a fiatalok is kezdik felismerni, hogy több, önálló vállalkozásként űzhető szakmával jobban lehet keresni, mint olykor egy diplomás állással.

Az építõipari szakmák országszerte szerepelnek a támogatott képzések listáján
Az építõipari szakmák országszerte szerepelnek a támogatott képzések listáján
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.