Ételmérgezés okozta a büntetőbíró halálát
Rosszul elkészített csülök okozta két és fél éve Pálinkás Györgynek, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott bírójának halálát - állapította meg több szakértői vizsgálat eredményei alapján a BRFK bűnügyi főosztálya. Fülöp Valter a Népszabadságnak elmondta: Pálinkás György kisebb társaságban születésnapját ünnepelte egy budai étteremben. Feleségével csülköt fogyasztottak. Néhány órával később mindketten rosszul lettek. Másnapra a feleség állapota javult, Pálinkás Györgyhöz azonban mentőt kellett hívni. Két nappal később az idős bíró a kórházban elhunyt.
- Az orvos szakértői vizsgálatok organikus mérgező anyagokat mutattak ki az elhunyt szervezetében, ezért rendeltünk el nyomozást a halál körülményeinek tisztázására - magyarázta Fülöp Valter.
A rendőrség által felkért igazságügyi és munkajogi, valamint élelmiszer-biztonsági szakértők véleménye alapján a BRFK nyomozói arra a következtetésre jutottak, hogy a nem megfelelően hőkezelt csülökben a csont közelében elszaporodott clostridium baktériumok által termelt toxin okozta a 75 éves bíró halálát.
A vizsgálóknak arra is választ kellett találniuk, hogy ki a felelős a történtekért: a konyha személyzete, vagy annak üzemeltetője? A szakértők véleményét is figyelembe véve az utóbbi büntetőjogi felelősségét állapították meg, mivel a nyomozás adatai szerint az üzemeltető nem biztosította az étteremben feldolgozott élelmiszer-mennyiség szakszerű hőkezeléséhez szükséges feltételeket.
P. Zsolt, az étterem üzemeltetője ellen foglalkozás körében elkövetett, halált okozó gondatlan veszélyeztetés miatt javasol vádemelést a rendőrség. Ha a bíróság megalapozottnak tartja a vádat, P.-t akár öt év szabadságvesztésre is ítélheti.
Pálinkás György a Legfelsőbb Bíróság egyik legismertebb és legszigorúbbnak tartott bírója volt. Köztörvényes ügyekben egykor ő hozta a legtöbb halálos ítéletet.