Jön a szemét nyugatról!

Minden magyar évi több mint fél tonna szemetet "állít elő". Ez azt jelenti, hogy csak Magyarországon egy év alatt tízezer (!), az Európai Unió egészét tekintve pedig évi félmillió vasúti szerelvénnyi szemét keletkezik (ha egy szerelvényt ötven, egyenként tíz tonna raksúlyú tehervagonból állítunk össze). Ennek a gigászi mennyiségű szemétnek az eltakarítása, feldolgozása, esetleg újrahasznosítása temérdek pénzbe kerül, amit nem mindenki hajlandó megfizetni.

A legegyszerűbb éjszaka a szomszéd telkére, egy közeli elhagyatott helyre kidobni a hulladékot. Nagyban ezt teszi jó néhány európai uniós tagállam is. Mindig akadnak vállalkozók, akik szép pénzért (a megrendelőnek a legálisnál mindenképpen olcsóbban) hajlandók eltüntetni a szeméthegyeket, a sokszor mérgező, sugárzó, sok gondot okozó "különleges hulladékot". Legtöbbször úgy, hogy kihasználva az uniós mozgásszabadságot, kamionokba pakolják a szemetet és irány Dél- vagy éppen Kelet-Közép-Európa.

Magyarország - legalábbis a környezetvédelmi tárca adatai szerint - az utóbbi öt esztendőben sem küldő, sem fogadó országként nem volt szereplője illegális hulladékszállítási ügyeknek.

A tiltott szemétrakományok jellemző útiránya: nyugatról keletre, a "régiektől" az "új" EU-tagállamok felé, Németországból, Ausztriából keletre, Nagy-Britanniából, Írországból délre. Brüsszelben az EU hét tagállamot nevezett meg, mint notórius illegális szemétlerakodót. Közülük a spanyolok és a görögök kapták a legtöbb intőt. Kréta festői szigetére a görögök hajószámra vitték a tiltott hulladékot, töltöttek fel vele óriási gödröket, a tengertől elhódított területeket.

A praktikus németek még 1993-ban 75 millió márkás, (37 millió eurós) "szemét-visszaforgatási szolidaritási alapot" hoztak létre, amelybe valamennyi, hulladékszállítással, feldolgozással foglalkozó vállalkozás befizetett. Lett is felzúdulás: a tisztességesek morogtak, miért ők fizessék a rajtakapott tisztességtelenek helyett a kényszerű szemétvisszaszállítás, esetleg harmadik országokban való elhelyezés költségeit?

Magyarországon a nem kívánatos szemétimport ellen az EU-csatlakozás időpontjáig a tételes vámvizsgálat megbízható védelmet nyújtott - mondta lapunknak Kelemen József, a környezetvédelmi minisztérium főtanácsosa. Ráadásul a hazai, jelenleg is érvényes törvényi szabályozás szerint magyar területre ártalmatlanítási céllal nem szabad hulladékot behozni (Csehországba és Németországba viszont igen).

Hazánk EU-belépése óta uniós rendelet szabályozza a tagállamok közötti hulladékkereskedelmet. A szabályok mindig az adott hulladék fajtájától és veszélyességétől függenek. Viszonylag szabadon csak a legkevésbé ártalmas, szakszóval zöld listás hulladékokat (például a kommunális hulladékot vagy fémhulladékot) lehet szállítani: itt még bejelentési kötelezettség sincs, tehát a termelő vagy a begyűjtő akár közvetlenül a másik tagországban lévő feldolgozóhoz is szállíthat - feltéve, ha az utóbbi rendelkezik a feldolgozásra vonatkozó hatósági engedélyekkel. Elvileg természetesen még ezek a szállítmányok is belefuthatnak a magyar vámosok "mélységi" (nem az országhatáron történő), szúrópróbaszerű ellenőrzésébe.

Északi szomszédaink már nem ilyen szerencsések. Csehországban - akárcsak maga az illegálisan lerakott szemét - most is lángol a Paroubek kormányfőig, Merkel kancellárig elérő német-cseh vita. A csehek (és a szlovákok) oly mértékig fel vannak háborodva, dühösek elsősorban a németekre, osztrákokra, hogy a visegrádi négyek következő szakminiszteri tanácskozásán fel is vetik az illegális szemétexport kérdését.

Az elmúlt hónapokban 20 ezer tonna szemetet - elsősorban textil- és konzervdoboz-hulladékot, továbbá használt műanyagokat - hoztak be Németországból illegálisan Csehországba - erősítette meg a Népszabadságnak Eva Rolecková, a cseh környezetvédelmi felügyelőség szóvivője. - Csehország uniós tagsága óta sokkal szabadabb az átkelés a határátkelőkön és ezzel egyre több fuvarozó él vissza. Ők többnyire az egykori nyugat-csehországi földműves-szövetkezetek elhagyott telephelyein, továbbá a szovjet hadsereg volt kaszárnyáiban, többek között a Prágához közeli Milovicében szabadulnak meg veszélyes rakományaiktól. Az illegális szemétlerakatokat legtöbbször akkor fedezték fel, amikor az épületekben tűz ütött ki. Minden bizonnyal azok gyújtogattak, akik a hulladékot ide szállították.

Több cseh fuvaros is ludas a súlyos környezetszennyezésben. Ők ugyanis jó pénzért szállítják Németországból saját hazájukba a szemetet. Zsíros üzletnek tartják az illegális behozatalt a cseh szemétégetők is. Ugyanakkor a németeknek ez az "export" megoldás olcsóbb, mint ha odahaza szabadulnának meg a hulladéktól.

Jirí Paroubek kormányfő nyilvánosan Csipkerózsikának nevezte Libor Ambrozek környezetvédelmi minisztert, aki alszik, miközben növekednek a német szeméthegyek az országban. A cseh miniszterelnök egyúttal levélben kérte fel Angela Merkel német kancellárt, hogy lépjen fel azokkal a német cégekkel szemben, amelyek feketén hordják a hulladékot Csehországba. Libor Ambrozek a Mladá fronta Dnes legnagyobb példányszámú prágai napilapnak nyilatkozva elmondta, hogy a probléma európai méretű.

- Nem is olyan régen a hollandok szállították illegálisan a hulladékot Németországba, mert ez volt számukra a kifizetődő megoldás. Most rajtunk csattan a szemétostor, s nemsokára esetleg Ukrajnán. Ezt csak az uniós rendelkezések és a hazai törvények megszigorításával lehet megoldani, éspedig azon az elven, hogy a hulladékot ott kell tárolni és megsemmisíteni, ahol keletkezik - szögezte le a cseh környezetvédelmi miniszter.

Az illegális német vagy osztrák szemétlerakatok már Szlovákiában is gondot okoznak. A szállítólevélen használt ruháknak feltüntetett, valójában kommunális hulladékot szállító német kamionokat az év eleje óta már többször viszszafordították a határról, mintegy ezerötszáz tonnát viszont a nyugat-szlovákiai Partizánske közelében a minap fedeztek fel - nyilatkozta lapunknak Miklós László pozsonyi környezetvédelmi miniszter, aki támogatta, hogy az illegális hulladékszállítás ügye a visegrádi négyek tárcavezetőinek tavaszi, kassai tanácskozásán és Brüsszelben is napirendre kerüljön.

Illegális szemét ég az észak-csehországi Liberec egyik volt téeszépületében
Illegális szemét ég az észak-csehországi Liberec egyik volt téeszépületében
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.