Cégalapítás továbbra is százezrekért
Várni kell még arra, hogy beteljesüljön Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tavaly áprilisi ígérete, miszerint egyszerűbb és olcsóbb lesz a cégalapítás. A Pécsi Tudományegyetemen tavasszal tartott előadásában egyenesen azt hangoztatta, hogy az első vállalkozás bejegyzése - betéti, korlátolt felelősségű, illetve közkereseti társaságok esetében - teljesen ingyenes lesz. Ezzel szemben egy kft. alapítása bejegyzési, közzétételi, közjegyzői és ügyvédi költségekkel együtt továbbra is megközelítően kétszázötvenezer, egy bt.-é pedig legalább százezer forintba kerül - tudtuk meg Gábor Lászlótól, a Magyar Ügyvédi Kamara főtitkárától.
Az eredeti tervek szerint már tavaly ősszel el kellett volna fogadnia a parlamentnek a Sárközy Tamás közgazdász professzor közreműködésével készülő új cégtörvényt ahhoz, hogy júliustól könnyebb legyen vállalkozni. Az akkori elképzelések között szerepelt egyebek között, hogy nem kellene részletesen megjelölni a tevékenységi besorolási (TEAOR) számokat, s szerződésmintákat dolgoznának ki a legegyszerűbb cégformákra. Így gyorsabb lenne a bejegyzés, s a cégbíróságok sokkal nagyobb figyelmet fordíthatnának a cégek működésének törvényességi felügyeletére. A radikális törvénymódosítás azonban várat magára.
A változtatás arra korlátozódott, hogy a törvény szerint egyes cégek (egyelőre kizárólag az rt.-k és a kft.-k) bejegyzési ügyeit már az interneten keresztül is lehet intézni. A részvénytársaságoknál ez a cégalapításra és a változások bejegyzésére egyaránt érvényes, a kft.-knél viszont csak a módosításokat (székhely-, telephely-, tevékenységi kör, fiókalapítás) lehet elektronikus úton bonyolítani. Utóbbi társaságoknál az eredeti tervek szerint jövő januártól lenne teljes az internetes ügyintézés. Információink szerint azonban ennek határidejét idén júliusra tervezik előrehozni.
Lapunk tapasztalatai azt mutatják, hogy az állampolgárok egy része félreértette a módosítást. Az elektronikus cégbejegyzést ugyanis sokan úgy képzelték el, hogy otthon leülünk a számítógéphez, s e-mailben közöljük a cégbírósággal a módosítani kívánt adatokat. Ez a lehetőség azonban csak az ügyvédi irodákat, közjegyzőket illeti meg - hangsúlyozta kérdésünkre Könynyűné Mondok Edit, a Fővárosi Cégbíróság kollégiumvezető-helyettese. Tehát továbbra sem spórolhatjuk meg az ötven-százezer forintos ügyvédi, illetve közjegyzői díjakat. Még az olyan egyszerű változtatásoknál sem, mint például a székhely módosítása. Ahhoz ugyanis taggyűlést kell összehívni, módosítani kell a társasági szerződést, be kell fizetni az illetéket. Az elektronikus ügyintézés haszna lehet, hogy annak révén ötödére, azaz pár ezer forintra csökkenthető a közzététel díja.
Az ügyvédek azonban egyelőre még csak kóstolgatják ezt a lehetőséget. A Fővárosi Cégbírósághoz eddig mindössze