Egyház és politika - Függetlenség és összefonódás

Magyarország létének és kultúrájának legfőbb forrása a katolikus hit - mondta tegnap Erdő Péter bíboros Vácott. Minden ellenkező híreszteléssel szemben Magyarországon az állam és az egyház nagyon világosan, modernül rendezett - tette hozzá. - Gond azonban, hogy a társadalomban megvan az igény az egyház nagyobb szerepvállalására, de ezt olykor bizonyos harag és gyűlölet kíséri.

A katolikus egyházban a papok eleve nem lehetnek parlamenti képviselők, a reformátusoknál a leljészeknek már akkor fel kell függeszteniük lelkipásztori tevékenységüket, ha jelöltté válnak. Az evangélikusoknál "rugalmas rendszer" működik, a zsidó felekezet esetében pedig nincs akadálya annak, hogy egy pártpolitikust hitközségi vezetővé válasszanak.

A pártoknak nincs ellenükre, hogy időnként egyházi személyiségek is feltűnjenek a színeikben. A szálak gyakran összegabalyodnak, mint most is, néhány nappal az egyházi iskolák tüntetése előtt. A fővárosba meghirdetett demonstráción a költségvetési támogatás csökkenése ellen tiltakoznak. A kiskunfélegyházi katolikus gimnáziumban az egyik szülő állítása szerint a diákoknak kötelező elmenniük a tüntetésre. Az iskola vezetője egy politikai szervezet, a Fidelitas alelnöke.

Egyházi stratégiák a függetlenségre

Elméletileg valamennyi egyház függetlennek tekinti magát a pártoktól. Az összeférhetetlenségi szabályok azonban - már amennyiben vannak - egyházanként változnak. A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének közgyűlése nemrégiben alelnökké választotta Suchman Tamást, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárát, az MSZP parlamenti képviselőjét.

- Sértő és felháborító - Suchman Tamás így minősítette azt a kérdésünket, hogy politikai szerepvállalását nem érzi-e összeférhetetlennek a Mazsihiszben betöltött új tisztségével. Megjegyezte, hogy régóta a keszthelyi hitközség egyik vezetője. Senkinek, így egy politikusnak sem tiltható meg, hogy éljen a lelkiismereti és vallásszabadság biztosította alkotmányos jogaival. Ez a magánéletének a része, amit soha nem kevert össze és nem is fog összekeverni a politikával - hangsúlyozta. A Mazsihisz közgyűlésén "szabályos jelölést kaptam, és szabályos választáson nyertem. Azok, akik összeférhetetlenséget emlegetnek, megkérdőjelezik egy legitim testület demokratikus módon hozott döntését."

Tegyük hozzá: az egyházak autonómiája azt is jelenti, hogy az állam nem szabhatja meg, milyen politikai tisztséget tölthetnek be az egyházi személyiségek és milyet nem. Ez mindegyik vallási közösségnek a belügye, kívülről legfeljebb azt lehet - és kell - szóvá tenni, ha az adott egyház nem felel meg a saját maga által támasztott követelményeknek. Pillanatnyilag nincs általánosan alkalmazható recept, a pártoktól való függetlenségüket rendre hangsúlyozó egyházak különböző stratégiákat követnek.

A katolikus egyházban például papok és püspökök egyáltalán nem lehetnek parlamenti képviselők. A református zsinat a közelmúltban szigorította az összeférhetetlenségi szabályokat: eddig csak a képviselővé választott lelkészeknek volt kötelező felfüggeszteniük lelkipásztori szolgálatukat, most már azoknak is, akik jelöltséget vállalnak.

Az evangélikusoknál - mondta lapunknak Frenkl Róbert, az egyház országos felügyelője - rugalmas rendszer működik. A politikai szerepre készülő evangélikus lelkészeknek annál a gyülekezetnél kell bejelenteniük szándékukat, ahol megválasztották őket. Ha a gyülekezet nem emel kifogást, akkor nagy valószínűséggel más sem fog. A parlamenti képviselők között jelenleg egy evangélikus lelkész van, a szocialista Donáth László, aki ellátja lelkipásztori teendőit, de az egyháztól ezért nem kap fizetést.

Másik oldalról közelítve a kérdést: a jelek szerint egyik parlamenti párt sem érzi aggályosnak, hogy a soraiban egyházi pozíciót betöltő emberek is felbukkannak. A megállapítás érvényes arra az SZDSZ-re is, amely a leginkább küzd az állam és az egyház szétválasztásáért. A liberális párt parlamenti frakciójában több törvényhozási ciklusban több felekezet képviselője is jelen volt, Raj Tamás főrabbitól kezdve Iványi Gábor metodista lelkészen át a Hit Gyülekezetéhez tartozó Hack Péterig.

Amúgy a legszigorúbb tiltó szabályok sem sokat érnek, ha az egyházak és a pártok csak szavakban függetlenek egymástól. A közélet más színterei rengeteg lehetőséget kínálnak arra, hogy egy párt elkötelezze magát valamelyik egyház iránt, és viszont. Ami össze akar fonódni, az össze is fonódik.

Történelmi egyházak vezetõit fogadta tegnap Sólyom László. A megbeszélésen az egyházi intézmények helyzetérõl is szó volt
Történelmi egyházak vezetõit fogadta tegnap Sólyom László. A megbeszélésen az egyházi intézmények helyzetérõl is szó volt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.