"Kerti paradicsommá lehet alakítani"

Nem árulja el sem az állami tulajdonú eladó, sem a vásárló cég tulajdonosa, Rudi Zoltán, hogy mennyiért kelt el 2003 nyarán az az állami ingatlan, amelyet most 145 millióért árulnak.

145 millió forintért árul egy XI. kerületi, háromszintes ingatlant a Hársmajor Kft. A volt munkásszálló 2003-ig állami tulajdonban volt, és egy mostani értékbecslés szerint több tízmillióval a piaci ár alatt jutott hozzá a cég. A kft. tulajdonosa Rudi Zoltán tévéelnök. De nem ez a probléma.

Nem árulja el sem az állami tulajdonú eladó, a Váltó-4 Libra Rt., sem a vásárló cég tulajdonosa, Rudi Zoltán, a Magyar Televízió elnöke, hogy mennyiért kelt el 2003 nyarán egy 1500 négyzetméteres állami ingatlan. A telket és a házat most 145 millióért árulják.

A Váltó-4 annyit közölt, hogy más ingatlanokkal együtt a Hársmajor u. 1. szám alatti ingatlant is kétszer próbálták pályázaton értékesíteni, sikertelenül. Így pályázaton kívül, hirdetéssel kerestek rá vevőt. A három érdeklődő közül a Hársmajor Kft. adta a legjobb ajánlatot. A vételárat azonban "a vevő hozzájárulása nélkül nem áll módunkban közölni" - válaszolta megkeresésünkre a Váltó-4. Próbáltuk megtudni az állami tulajdonú cégtől, hogy a pályáztatás előtt készült-e értékbecslés a telekről és a házról. Válaszuk szerint igen, de hogy mekkora volt a becsült összeg, üzleti titok.

Az ingatlan vételárát a kft.-tulajdonos Rudi Zoltán sem árulta el, indoklása szerint "az sem a Népszabadságra, sem az olvasókra nem tartozik, hogy adózott jövedelmemből 18 évi munka után, egy válás közepén mit és mennyiért vásároltunk meg".

A kft. nyilvános egyszerűsített éves beszámolójában mindenesetre a tárgyi eszközök rovatban 84 millió forint szerepel. Ez utalhat az ingatlan vételárára. A piaci árára pedig az az idén márciusban - tehát nem éppen az ingatlanpiaci boom idején - készült értékbecslés, amely szerint az újra eladásra váró, immár magántulajdonú telek és a ház 155 millió forintot ér. Ezt a helyszíni bejáráson és összehasonlító ingatlanforgalmi adatok alapján állapította meg a szakember. "Az épület jó lehetőséget nyújt irodai, szállodai vagy társasházi lakások kialakítására, emellett a telket kerti paradicsommá lehet kialakítani" - írja az értékbecslő, hátrányként megemlítve a ház átalakításának várható költségeit. Azaz nem tűnik rossz üzletnek az ingatlanvásárlás.

A Váltó-4 az árat firtató kérdésünkre megjegyezte azt is, hogy az ajánlatokat az értékelőbizottság mellett a felügyelőbizottság is megtárgyalta. Az Fb-tagjai között 2002 óta, azaz a vásárlás idején is megtalálható Barinkai Péter. Ő az ügyvezetője a Magyar Televízió új székházának felépítésével megbízott Millenniumi Média Kft.-nek is. Barinkait nem sikerült megszólaltatnunk. Rudi Zoltán megkeresésünkre ugyanakkor óvott minket attól, hogy valós tényeket hamis színben tüntessünk fel. Kérdésünkre közölte: az ingatlan 2003-as megvételekor nem beszélt Barinkai Péterrel, sejtelme sem volt arról, hogy ő a székházépítéssel megbízott kft. ügyvezetője, arról meg végképp nem, hogy fb-tag is az eladó cégnél. Ennek amúgy sincs semmi köze ahhoz, hogy lakhatása megoldása érdekében családi összefogással megvásárolták "ezt a sajtó középpontjában álló nagyon fontos ingatlant". Rudi azt mondta, hogy az ingatlanra a teraszán elhelyezett Eladó feliratú tábla miatt figyelt fel és hívta fel a kiírt telefonszámot. (A Hársmajor Kft.-t ennek az ingatlannak a megvásárlására és üzemeltetésére hozták létre, a két tulajdonos fele-fele részben Rudi Zoltán és az édesapja.) Rudi felhívta a figyelmünket arra is, hogy ekkor még csak hírigazgató volt az MTV-nél, és kilátásban sem volt, hogy valaha a tévé első embere lesz.

Rudi magánházának eladásában segédkezik egy budapesti ügyvédnő is, akivel a Magyar Televízió elnökeként 2004-ben más feladatokra megbízási szerződést kötött. Rudi Zoltán már az ezzel kapcsolatos kérdéseinket is csúsztatásnak minősítette. Szerinte az ügyvédnő nem tanácsadó az MTV-ben, hanem több más szakemberrel együtt bonyolult ügyekben képviseli a köztévét szerény díjazásért, és nem adott neki megbízást arra, hogy adja el a saját lakását. Rudi szerint ez amúgy sem lenne összeférhetetlen.

Ugyanakkor lapunk több bizonyítékkal rendelkezik arról, hogy az ügyvédnő is intézi a házeladást. Az egyik például az a 155 millió forintról szóló ingatlanbecslés, amelyet - az ügyvédnő megbízásából - közeli rokona készített a telekről és a házról. Ami pedig köztévés munkáit illeti: a szerződés szerint az ügyvédnő szerény díjazása havi 500 ezer forint plusz áfa és költségtérítés. Feladata pedig egyebek között "az MTV Rt. székházprojektjével kapcsolatosan felmerülő ügyekben, közbeszerzésekkel kapcsolatos eljárásokban" iratok készítése, véleményezése, tanácsadás és peres képviselet ellátása.

Bár ő eltökélten azt gondolja, hogy a Népszabadság valamely okból "utazik rá", ünnepélyesen kijelentjük: bennünket nem érdekel Rudi Zoltán magánélete. E cikk kizárólag azért született, mert a házvásárlási-eladási ügy több szálon is érintkezik az MTV székházügyével. Lehet, hogy csak áttételesen, de közpénzekről is szó van tehát. És még egy mondat: a magát közszolgálatinak nevező, és igen, közpénzekből fenntartott intézmény elnöke lapunkat félreérthetetlen módon azzal fenyegette meg, hogy egy ilyen írás elkészülte esetén a Magyar Televízió hírműsoraiban a Népszabadság kiadóinak, szerkesztőinek "vagyoni helyzetével, kabátszerzési technikáival, magánéletével" is foglalkozhatnak. De az már egy másik foglalkozás lesz. Csak rajta. Közpénzen.

Lapunk a cikkel kapcsolatos kérdésekkel megkereste Rudi Zoltánt, a Magyar Televízió elnökét. Rudi válaszolt a kérdésekre, majd levelet küldött a Népszabadság főszerkesztőjének. Ezt a főszerkesztő válaszának tartalmával - minden előzetes értesítés nélkül - még aznap este közreadta nemrégiben indult internetes naplójában. Ezért levele néhány mondatát most mi is (engedélye nélkül) közöljük. "Szeretném, ha a két orgánum viszonya nem romlana meg a személyemet ért rágalmak miatt, nem szeretném, ha a hírműsorainkban a Népszabadság kiadójának és szerkesztőinek vagyoni helyzetével, kabátszerzési technikáival, magánéletével foglalkoznának kollégáim. Felületünk van bőven, pénzünk ugyan kevés, de tudjuk, rágalomhoz nem kell sok. Figyelmedbe ajánlom Botticelli Rágalom c. képét, azokat a hatalmas füleket, amelyekkel a befogadó közeg imádja, szívja magába a rágalmat. Kérlek, ne őket szolgáljátok, hanem azokat az embereket, akik a valóságra kíváncsiak, mert felelős döntéseket akarnak hozni magán- és közfunkciójukban egyaránt" - írja Rudi Zoltán.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.