Tizenöt lépés a munka világába
A magánszemélyek a háztartásukban foglalkoztatottakat kedvezményesen bejelenthetik, a gyes és a segélyek mellett is lehet dolgozni - jelentette be a miniszterelnök tegnap a parlamentben. Hozzátette, nagyon megszigorítják a munkaügyi ellenőrzést.
A miniszterelnök tegnap a parlamentben egy sor tervezett intézkedést ismertetett, amelyek, mint mondta, a munka becsületének, biztonságának megteremtését szolgálják. Gyurcsány Ferenc tizenöt lépést sorolt fel, amit ezen a területen kíván a kormány előreláthatólag októberben megtenni.
1. Átalakítják a munkanélküli-ellátás rendszerét. Munkanélküli-segély helyett álláskeresési támogatást és hatékony szolgáltatást biztosítanak a munkájukat elvesztőknek, hogy a lehető legrövidebb idő alatt találhassák meg új munkahelyüket.
- A jelenleg kilenc hónapig legfeljebb havi bruttó 44 ezer forintos munkanélküli járadék helyett bevezetendő álláskeresési támogatás az első három hónapban a korábbi keresethez igazodik azzal, hogy nem lehet több a minimálbér 120 százalékánál. A következő hat hónapban egységesen a minimálbér 60 százalékát lehet adni. A legnehezebb munkaerő-piaci helyzetben lévők számára az ellátás a kilenc hónap után további három hónappal meghosszabbítható. Ötven éven felülieknél hat hónappal, a nyugdíj előtt állóknál öt évvel.
2. Bevezetik az úgynevezett kékmunka lehetőségét a magánszemélyeknél alkalmi munkát - takarítás, kertgondozás, gyermekfelügyelet, javítás-karbantartás - végzők számára. Munkaadóik kedvezményes közteherjeggyel, átalányban fizethetnek járulékot utánuk. Hogy ez meg is történjen: a magánszemély munkáltató a közteherjegy után adókedvezményre lesz jogosult. Ilyen tevékenységet a jelenlegi 120 nap helyett évente 200 napig lehet majd alkalmi munkavállalói kék könyvvel végezni. Ezzel - de már az átalányban fizetett járulékkal is - szolgálati időt, nyugdíjra, illetve egészségügyi ellátásra való jogosultságot szerezhetnek.
3. A mezőgazdasági szezonálisan jelentkező idénymunkák esetében az alkalmi kék könyvvel való munkavállalás lehetőségét 45-ről 60 napra emelik.
4. Egyszersmind viszont szigorítják a munkaügyi ellenőrzést.
5. Speciális szabályokat hoznak az építőiparban, az idegenforgalomban és a vendéglátásban végzett fekete- és szürkemunka kifehérítésére.
6. A feketén foglalkoztató munkáltatók büntetőjogi számonkérésének lehetőségét is megteremtik.
7. A közbeszerzési pályázaton csak olyan cégek indulhatnak, állami támogatásokat olyan cégek kaphatnak, amelyeknél rendezettek a munkaügyi kapcsolatok, például nem volt fekete-szürke munka miatti bírságuk.
8. Garanciát teremtenek arra, hogy a munkáltatók irreálisan magas teljesítménykövetelmények előírásával ne fizethessenek a minimálbérnél kevesebbet.
9. Módosítják a munkaerő-kölcsönzés szabályait, hogy azok ne szolgáltassanak kiskaput a közterhek megfizetése alól.
10. Megszüntetik a munkavégzést akadályozó jogi korlátozásokat a munkaügyi-gyermeknevelési-szociális támogatásokban részesülőknél.
- Az álláskeresési támogatás első három hónapját követően, illetve a szociális segély mellett is lehetőség nyílik majd alkalmi munka vállalására.
- A gyesen lévő kismamák nemcsak részmunkaidőben, hanem teljes munkaidőben is állást vállalhatnak.
11. Célzottabbá teszik a legnehezebb helyzetben lévőknek lehetőséget biztosító közmunkára, közhasznú és közcélú munkára rendelkezésre álló források felhasználását. Még az idén új közmunkaprogram indul a szezonális foglalkoztatási gondok enyhítésére.
12. A szociális és munkaügyi szolgáltatások együttműködésével aktív álláskeresésre ösztönzik azokat a segélyből élőket, akik reménytelen helyzetükben már lemondtak a munkavállalásról.
13. Átalakítják a felnőttképzés támogatási rendszerét. Csak azok az intézmények kaphatnak támogatást, amelyeknél a képzésben részt vevők megfelelő arányban tudtak új munkát találni.
14. Bevezetik a prémium évek programot a versenyszférában is. Azoknál a vállalatoknál, amelyek nagyobb struktúraváltást hajtanak végre, létszámukat bővítik, ha a nyugdíj előtt álló dolgozók vállalják a részmunkaidős foglalkoztatást, s ezzel az alacsonyabb fizetést, a járulékaikat állami támogatásként kiegészítik.
15. Átalakítják a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásához nyújtott támogatások feltételeit, hogy azok ne adjanak lehetőséget súlyos visszaélésekre.
A miniszterelnök beszédében megerősítette azt, hogy a következő hetekben a kormány egymás után terjeszt majd elő javaslatokat a foglalkoztatáspolitika, az egészségügy, a nyugdíjrendszer, az oktatás, az adó- és járulékpolitika, az önkormányzatok, valamint az állami, önkormányzati és civil szféra együttműködésének területén.
Áder János, a Fidesz frakcióvezetője reagálásában azt közölte: ennél még Medgyessy Péter idején is jobb volt, E szavaknál két fideszes képviselő, Wintermantel Zsolt és Dobó László "Come back Medgyessy"-feliratú táblát emelt a magasba. Dávid Ibolya, az MDF frakcióvezetője arról beszélt: ma sem jutottak közelebb ahhoz, mit jelent a száz apró lépés, hol készül, kik írják, kik hajtják végre. Szerinte, amiről a miniszterelnök beszél, ötlethalmaz. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője megpróbált reagálni minderre, de beszéde vége felé a Fidesz képviselői belefojtották a szót.
Közmunka - Olyan értékteremtő, közcélú munka, amely elsősorban átmeneti jellegű foglalkoztatást biztosít beruházásokra, fejlesztésekre, évek óta elmaradt feladatok pótlására. Állami pénzből finanszírozzák.
Közhasznú munka - Az önkormányzatok szervezik, települési feladatok ellátását szolgálja. Azoknak jelent átmeneti munkalehetőséget, akik már nem vehetik igénybe a munkanélküli-járadékot, de még nem találtak állást.
Közcélú munka - A rendszeres szociális ellátásra jelentkezőknek kell felajánlani, s olyan kommunális jellegű munkavégzést jelent mint településrendezés, csatornatisztítás, parkgondozás, szakképzettek esetében pedig karbantartási munkák.
A kormánypárti frakciókkal egyeztetett a Száz lépés programról tegnap a miniszterelnök. Míg az MSZP képviselőcsoportja értesülésünk szerint kedvezően fogadta Gyurcsány Ferenc ötleteit, addig a liberálisok fenntartásaiknak is hangot adtak. Az SZDSZ ugyanis az elosztórendszerek átfogó reformját hirdette meg programjában, s ahhoz képest nyilván keveslik a Száz lépést. "Öt nagynak jobban örültünk volna, mint száz kicsinek, bár már ez is több, mint ami történt" - fogalmazott kérdésünkre az egyik, neve mellőzését kérő liberális politikus. (Ny. M.)