Kuncze nyert, de ezúttal csak "pontozással"
Kétharmados támogatással választotta negyedszer is az SZDSZ elnökévé Kuncze Gábort a szabad demokraták küldöttgyűlése szombaton. A második helyezett Fodor Gábor is elégedett volt a maga harminc százalékával, mert ez szerinte igenis azt mutatja, hogy sokan vannak, akik nem elégedettek a párt mostani politizálásával. Kuncze nemcsak az elnökválasztást nyerte meg, az ügyvivő testületbe kivétel nélkül beszavazták azokat, akiknek a támogatását kérte. Az SZDSZ neve kibővült a Magyar Liberális Pártra.
Az SZDSZ az egyetlen párt, amelynek valamennyi elnökjelöltje 190 centi felett van - kezdte a szombati vitát Fodor Gábor, és ez volt talán a legoldottabb mondata. Annak ellenére ugyanis, hogy a papírformának megfelelően Kuncze újraválasztását nem veszélyeztette semmi, a felszólalásában a megszokott viccelődést elhagyó pártelnök kemény üzeneteket küldött bírálóinak. Kuncze szerint az elmúlt két év három legfontosabb politikai eseménye az európai parlamenti választás, Medgyessy Péter leváltásával a koalíció megállítása a lejtőn és a népszavazás volt. Mindháromban sikeres volt az SZDSZ. "Aki ezt nem látja, az politikailag vak, aki nem akarja látni, az nem mond igazat" - közölte Kuncze. Hozzáfűzte: nem engedi, hogy a rosszkedvű kisebbség terrorizálja a többséget. Arra szólított fel, hogy mindenki vizsgálja meg a lelkiismeretét, nem csak azért sározza-e be a pártot és tagjait sanda célozgatásokkal, mert pozitív programot nem tud kitalálni. Beszéde vége felé Kuncze megjegyezte: nem elég, ha mindenki a fedélzeten van, evezni is kell, méghozzá egy irányba, nemcsak lendületesen napozni, és zátonyt kiáltani, mikor éppen jól haladunk.
Fodor ezeket a megjegyzéseket lapunk megkeresésére sem kommentálta. Beszédében Kunczét nemcsak értékes vezetőnek, de rokonszenves embernek is mondta, hozzátéve azonban, hogy az SZDSZ támogatottságának növeléséhez generációváltásra és új arcokra van szükség a pártvezetésben. Fodor nem hagyta szó nélkül Kunczénak azt az elvárását, hogy a jövőben a belső viták után kifelé mindenki egységesen kommunikáljon. "Az a párt, ahol nincs vita, halott" - vélekedett, bolsevik példákat említve a többségi akarattal kapcsolatban. Fodor szerint a politika hiánya okozza egy párt gyengeségét, nem a vita. A kihívó beszédében kitért arra, hogy a liberális értelmiség elpártolóban van a párttól. Vagy a szegedi helyszín vagy a szombati munkanap okozta, de a küldöttgyűlésen szembetűnő volt a "holdudvar" távolmaradása. Két miniszter, Kóka János és Persányi Miklós ott volt, de csak úgy kaphattak szót, hogy arról külön kellett szavazni, mert nem párttagok. A holdudvar mohikánjai nevében Székhelyi József színművész, a Szegedi Nemzeti Színház igazgatója szólalt fel, Orbán Viktort például Tokaj hímveszszejének nevezve, aki szétcsepegteti nektárját az országban.
A szavazásokon az derült ki, hogy a küldöttek nem látták indokoltnak az elnökcserét. A 697 érvényes voks kétharmada, 447 volt Kuncze Gáboré, Fodor Gábort 201-en támogatták, az SZDSZ-t a szándékai szerint a vidék felé fordító Kis Zoltánt pedig 49-en. Kunczéra két éve 525 küldött voksolt, az akkori kihívó, Bauer Tamás 176 szavazatával szemben.
Az ismételt bizalmat az eredményhirdetéskor megköszönő Kuncze azon melegében jelezte a küldötteknek, hogy kit szeretne látni az ügyvivő testületben (Magyar Bálint, Pető Iván, Demszky Gábor, Horn Gábor, Gulyás József és a szegedi házigazda Sándor Klára egyetemi tanár szerepelt a listán). Az elnöki igény meghallgatásra talált, miközben az ügyvivő testületből, ha csak 19 szavazat különbséggel is, de kiszorult Fodor Gábor legszorosabb szövetségese, Béki Gabriella. (Fodor viszont a legtöbb szavazatot kapta a vidéki listáról induló jelöltek közül, és bejutott a másik elnökaspiráns, Kis Zoltán is.) A liberális küldötteket nem befolyásolta Ungár Klára tévés szereplése, amelyben nyilvánosságra hozta vonzódását saját neméhez. Mint az már jóval korábban érezhető volt: Ungár nem tudta megújítani mandátumát az üt-ben (ettől 90 szavazattal maradt el), és kikerült onnan a szőlőültetvényügyei miatt sokat támadott Wekler Ferenc is. A volt parlamenti alelnök 175 szavazatot kapott, szemben a két évvel ezelőtti 328-cal. Béki, Ungár és Wekler is tagja lett ugyanakkor az országos tanácsnak.