"Küzdeni a kirekesztés ellen"

Ma érkezik Lengyelországba, az egykori auschwitzi koncentrációs táborban rendezendő megemlékezésre az a mintegy kétszáz ember, aki szombaton felavatta Budapesten az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) épületén elhelyezett - a roma holokauszt áldozatai előtt tisztelgő - emléktáblát.

"El kell hogy fogadjuk a másságot, és ezzel egy időben küzdenünk kell a társadalmi egyenlőtlenségek, kirekesztések ellen" - mondta a budapesti megemlékezésen Göncz Kinga esélyegyenlőségért felelős, tárca nélküli miniszter.

A vészkorszak óta eltelt hatvan esztendő ellenére sem hajthatjuk nyugodtan álomra a fejünket - mondta Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke, aki szerint napjainkban is tapasztalható szélsőséges, rasszista megnyilvánulás a romákkal szemben.

Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője, országgyűlési képviselő arra figyelmeztetett, hogy "a holokauszt megmutatta, milyen tragédiához vezethet, ha a gyűlöletnek szabad utat adnak".

Nem a származás, hanem aszerint kell véleményt mondanunk, hogy "ki a jó ember, és ki a rossz" - mondta Mandur László, az Országgyűlés alelnöke, az MSZP fővárosi elnöke, aki szerint a globalizált világban "mindenki kisebbségi".

Európa és benne Magyarország akkor elfordult keresztény gyökereitől - jelentette ki Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke, aki hozzátette: "azoktól az elvektől fordultak el, amelyek megakadályozhatják e szörnyűségek megtörténtét, megismétlődését".

Viniczai Tibor, az MDF elnökségi tagja arra emlékeztetett, hogy "nem feledhetünk senkit, akik a vészkorszakban haltak meg".

Az emléktábla felavatása után a résztvevők a Szent István-bazilikához vonultak, ahol Keresztes Szilárd püspök - az emléktábla megszentelője - mondott gyászmisét a roma holokauszt áldozatainak emlékére. Onnan indult Auschwitz felé az a négy autóbusz, amely a lengyelországi megemlékezésre szállította a magyar résztvevőket.

Vasárnap este kinyitott a Páva utcai Holokauszt Emlékközpont, hogy fogadja a roma holokauszt áldozatainak emlékére tartott csendes virrasztásra érkezőket.

Göncz Kinga, Mandur László, Pálinkás József és Gusztos Péter leplezte le az emléktáblát
Göncz Kinga, Mandur László, Pálinkás József és Gusztos Péter leplezte le az emléktáblát
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.