Daganatos gyerekek rehabilitációja

Az országban működő onkológiai és hematológiai intézmények összefogására jött létre 1971-ben a Magyar Gyermek-onkológiai Hálózat, melynek része a budapesti, a miskolci, debreceni, szegedi, pécsi, szombathelyi gyermekonkológiai és rehabilitációs központ, illetve a bakonyszűcsi Daganatos Betegek Rehabilitációs Lelki Otthona.

A kór diagnosztizálásától, a kezelések időszakán át egészen a teljes gyógyulásig (azaz a tünetmentességtől számított 5 évig) a hálózat minden központjában ma már sokszakági (multidiszciplináris) gyógyító csoport segíti a gyerekeket. Onkopszichológusok, pedagógusok, gyógytornászok, képzett játékterapeuták, önkéntes segítők foglalkoznak velük. A szakorvosok és a 12 gyermekpszichológus munkáját a központokban 40 szociális foglalkoztató segíti a tumorosok rehabilitációjánál.

Az aktív kemo- és sugárterápiás kezelések idején a szakemberek lelkileg is támogatják a gyerek betegsége révén nehéz helyzetbe került családokat. A kezdeti krízis csökkentését (akut krízisintervenció) folyamatos egyéni és csoportos támogató (szupportív) terá-piák követik. A szülőknek kezelési (idegen szóval coping) stratégiákat tanítanak, feszültség levezetési (ventillációs) lehetőséget biztosítanak, a gyerekeknek segítenek a betegségükkel kapcsolatos szorongásaik, félelmeik legyőzésében.

A rehabilitálás már a kezelés idején elkezdődik. Minden gyerekkel egyénileg (differenciáltan) foglalkoznak a tanárok, hiszen a rehabilitáció célja, hogy a gyerek figyelmét a jövőre orientálja, s visszahelyezze őt az osztályközösségbe, ahonnan a betegség kiszakította. A folyamatban egyre nagyobb hangsúly helyeződik az aktív kezelések befejezése utáni időszakra. E periódusban a szakember tevékenységének legfőbb célja az, hogy a hoszszú, akár évekig elhúzódó, fájdalmas kezelés befejeztével a gyerek újra megtalálja helyét egészséges társai között, megtanuljon együtt élni megváltozott képességeivel, sőt ha úgy adódik, egy csonkító műtétet követően el tudja fogadni megváltozott testét.

Bakonyszűcsön 1989 óta működik a Daganatos Betegek Rehabilitációs Lelki Otthona, amely elsősorban a gyógyult, un. hosszan túlélő daganatos beteg gyerekek rehabilitációját végzi. Alapvető célkitűzése a beteg és felépülő gyerekek szociális kompetenciájának erősítése, "énerejük" növelése. Az Otthonban kialakuló közösség elősegíti, hogy elfogadja betegségtől megviselt testét, fizikumát a gyerek, serkenti kreativitását, bátorítja, aktivizálja őt és családját, így támogatva a már gyógyultak visszailleszkedését az egészségesek világába. Az otthon a fiatalok pályaválasztását és iskoláztatását ösztöndíjakkal is segíti. Nemcsak a daganatos betegeket és családjukat fogadja egész évben, de otthont ad más krónikus kórban (pl. neurológiai-, cukorbetegségben) szenvedőknek is.

A Magyar Gyermekonkológiai Hálózat országos rehabilitációs programja eredményes működésének záloga ma az odaadó, kitartó, lelkes gondozók munkája. Pályázatok útján folyamatosan anyagi forrásokat keresnek, mivel a hatékonyabb rehabilitációs munkát a finanszírozási nehézségek gátolják.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.