Tuvalu a globális felmelegedés első áldozata
Hatalmas árhullám öntötte el a csendes-óceáni miniállamot, Tuvalut a hétvégén. A tuvalui kormány egyértelműen a globális felmelegedéssel magyarázza a szokatlanul magas dagályhullámokat, amelyek következtében több épület pincéje beázott, és víz alatt állnak a mezőgazdasági művelésű földek is. Az ország kormánya a természeti csapásokat a nyugati világ túlzott szén-dioxid kibocsátásával magyarázza a népnek.
Tuvalu Ausztráliától 3400 kilométerre, észak-keletre fekszik. A kilenc szigetből, szigetcsoportból álló, 11 500 lakosú állam kormánya 1992-ben észlelt először baljós változásokat.
A globális felmelegedés hatásait nemcsak a vízszintemelkedésen mérik le a szigetlakók. Az éghajlat változásával gyakoribbá váltak a ciklonok, egyre pusztítóbbak a hullámok, felgyorsult a part eróziója. Tuvalu, a szintén csendes-óceáni Nauru után a világ második legkisebb és legalacsonyabban fekvő országa (a szigetek legmagasabb pontja 4,5 méter) az első nemzet lehet, amely a globális felmelegedés áldozatává válik - jelentette ki a kis ország államfője már a kiotói klímakonferencia idején.
Vannak kutatók, akik még mindig kételkednek a globális felmelegedés okozta vízszintemelkedésben. Egy másik teória ugyanis azt sugallja, hogy nem a víz emelkedik, hanem a sziget süllyed. A kérdés körültekintő eldöntésére nincs lehetőség, a kis ország ugyanis nem rendelkezik hosszabb távra visszatekintő mérési adatokkal.
Tuvalu egyébként maga az elveszett Paradicsom. Nincs díszes Parlamentje, miniszterelnöke saját, egyszerű, kétszobás házában tart fenn irodát, ahol a telefonokat is többnyire ő maga veszi fel. Az ország egyetlen bankja naponta kinyit, de délután egykor bezár. Bankkártyát sehol sem lehet használni, nincs tévé, nincsenek hirdetések, bűneset is csak elvétve. Tuvalu korábban brit gyarmat volt, függetlenségét 1978-ban nyerte el.
Kilencből egy tuvaluinak van internete. A dolog érdekessége az, hogy a szélessávú internetes tévézés ki tudja milyen hatalmas, egyelőre még jórészt kiaknázatlan piacán érdekelt a sziget, amelyé a .tv domain. A sziget saját országának csúcsszintű domainjeként védette le a .tv-t, majd 2000-ben 50 millió dollárért eladta a .tv Corp.-nak, és a pénz egy részét a sziget ENSZ-csatlakozására költötte - számolt be róla akkoriban a Prim Online.