Kik lesznek, és honnan jönnek?

Kormányzati ciklusokon átívelő népességpolitikát akar kidolgozni a népesedési kormánybizottság, amint erről szerdai ülésükön tárgyaltak. Erre szükség is van, hiszen népességbecslők előrejelzése szerint 2050-re hét és fél millió lakosa lesz Magyarországnak, ha annyi gyerek születik az elkövetkező években is, mint most, és az ország lezárja a határait a bevándorlók előtt. Ennek az apokaliptikus víziónak bekövetkezésére azonban kevés az esély - véli Hablicsek László demográfus, a KSH Népesség-tudományi Kutató Intézetének igazgatóhelyettese, aki a jelenlegi és várható tendenciák figyelembevételével, az elkövetkező ötven év népességalakulására 14 lehetséges változatot dolgozott ki. Ezek közül van, amelyik valószínű, van, amelyikre törekedni kell, de mindegyik számítás eredménye az, hogy bevándorlási többlet nélkül a hazai lakosság száma csökken, és elöregszik.

A legpesszimistább "forgatókönyv" szerint az európai uniós tagság adta lehetőségekkel élve évente tízezren hagyják el az országot, helyettük nem jönnek határon túliak, nem nő a születésszám és az élettartam sem. Igaz, a jelentős elvándorlás nem tűnik reális alternatívának - egy közelmúltban végzett felmérés szerint még az egyetemistáknak is alig nyolc százaléka gondolja úgy, hogy tartósan élne más országban -, ám a 2001-es népszámláláskor a 20-30 év közötti fiatalok jelentős számban "hiányoztak" a népességből, mert feltehetően külföldön élnek. Számolni kell tehát azzal, hogy a könnyebb munkavállalási lehetőség megnöveli a vándorlási kedvet.

Borús kép az idősmodellben

A demográfusok véleménye szerint a születendő gyerekek száma is nő majd. A legutóbbi adatokból az látszik, hogy egy nő nálunk átlagosan 1,3 gyereknek ad életet. A feltételezések szerint azonban mire a mai fiatalok kikerülnek a szülőképes korból, gyerekeik száma már átlagosan 1,6 lesz. Hablicsek László ehhez hozzáteszi, ez a közepes alternatíva. A "magas" pedig az a feltételezés, hogy az egy nőre jutó gyerekszám - a termékenységi kor lezárultával - 1,9 lesz, annyi, amenynyi a házasságban élő fiatalokra ma is jellemző. Várhatóan nő majd az átlagéletkor, a közepes feltételezés szerint 5-6 évvel, a magas alapján pedig fél évszázad múlva eléri a Nyugat-Európában jellemző átlagot. Mindezek a kutató által említett feltételezések - még a legoptimistább variáció is - azt mutatják, hogy a magyarországi lakosság 1,5-2 milliós csökkenésével kell számolni.

Mi történik akkor, ha - közepesen optimista népességgyarapodással és dinamikusan növekvő életkilátásokkal számolva - feltételezzük azt, hogy bevándorlók is gyarapítják a népességszámot? Mi a reális feltételezés, mi a kívánatos, milyen gondokat vethet fel a migráció, miként lehet ezeket enyhíteni? A migráció előre becslésének legreálisabb forgatókönyve az, amely évente 12 ezer fős pozitív egyenleget feltételez - állítja Hablicsek László. Ez az úgynevezett alapmodell, ennél borúsabb képet fest a jövőről az idősmodell, amely a növekvő élethossz mellett a jelenlegi alacsony gyerekszámot feltételezi. A legkedvezőbb változat az Európa-modell, kezdetben kisebb, majd erősen növekvő bevándorlási többlettel számolva.

A bevándorlók zöme ma 25-35 év közötti egyedülálló. Ha ez a korösszetétel marad, akkor ez - legalábbis átmenetileg - gondokhoz vezethet a munkaerőpiacon. Nálunk még nem alakult ki korszerű bevándorlási politika - állapítja meg a demográfus -, pedig éppen ezeknek a feszültségeknek az enyhítésére végig kell gondolni, miképpen ütemezhető, irányítható a folyamat. A demográfus olyan család- és társadalompolitikát tartana célszerűnek, amely vonzza a családos fiatalokat, valamint az idősebbeket. A kisgyerekes szülők közül az, aki a gyerekeket neveli, kevésbé jelent "konkurenciát" a munkavállalásban, az európai nyugdíjukból itt élők pedig pótlólagos keresletet hoznak a szolgáltatások piacán.

Az alapmodell szerint a bevándorlás eredményeként 2005-2050 között 900 ezren telepednének le az országban, s ebből eredően a születések száma 320 ezerrel nő, egyúttal 162 ezerrel többen halnak meg. A teljes vándorlási hatás, tehát több mint egymillió ember, ám ez még mindig azt jelenti, hogy Magyarország lakóinak száma 50 év múlva 8,7 millió lesz. Az Európa-változat alapján a vándorlási egyenleg 2015-től kezd dinamikusan nőni, és tartósan eléri az évi 30 ezer főt. Ebben az esetben a népesség száma a maival összemérhető szinten marad, az aktív korban lévők száma pedig - a többi változat többmilliós csökkenésével szemben - "mindössze" 900 ezerrel mérséklődik.

Elvándorlás csatlakozás után

A kérdésre, hogy milyen társadalom- és gazdaságpolitika kell a migráció ilyen ütemezéséhez, a demográfus válasza az, hogy ez feltehetően önmagától megvalósul Magyarország gyors gazdasági növekedése esetén. A kezdeti alacsony bevándorlási nyereség annak következménye, hogy az EU-csatlakozás után feltehetően az eddigieknél többen élnek majd a külföldi munkavállalás lehetőségével. A gyors gazdasági növekedés pedig megteremti annak feltételét, hogy 15-20 év múlva egyre többen térjenek haza.

Mind az alap-, mind az Európa-változat magával hozza sok százezer, akár milliós nagyságrendű bevándorló népesség integrálásának szükségességét. Arra a kérdésre, hogy várhatóan kik lesznek és honnan jönnek majd a bevándorlók, némi támpontot adnak az eddigi tendenciák. A 2002-es kimutatások szerint az akkor nálunk - tartós munkavállalási vagy letelepedési engedéllyel - élő 110 ezer külföldi 38 százaléka volt román állampolgár, és 19 százalékuk jött más szomszéd országból. Az összes itt tartózkodó 84 százaléka európai volt, 12 százalék érkezett Ázsiából és 4 százalék valamely más kontinensről. Ha ezeket az arányokat kivetítjük az elkövetkező fél évszázadra, akkor a jelenlegi bevándorlási szint mellett mintegy 650 ezer lenne a környező országokból érkezettek száma, és magas szintű bevándorlásnál meghaladná a 900 ezer főt, ami gyakorlatilag a szomszéd országok magyar lakosságának a bevándoroltatását jelentené.

Csemegézni nem lehet

Integrációs szempontból valóban úgy tűnik, hogy a magyar nemzetiségek áttelepülése jelentené a legegyszerűbb megoldást - jegyzi meg Hablicsek László -, hiszen ők beszélik a nyelvünket. Ugyanakkor az a kinyilvánított állami szándék, hogy a magyar nemzetiségűek ne hagyják el tömegesen szülőföldjüket, korlátozó tényező lehet.

A bevándorlók nem terhet jelentenek egy társadalomnak, hanem lehetőséget arra, hogy tettre kész, fiatal emberekkel gyarapodjon - szögezi le, hozzátéve, hogy egy ország törvényi szabályozás révén nem "csemegézhet" a betelepülni szándékozók között. Nem zárhat ki embereket nemük, származásuk vagy koruk alapján. Ugyanakkor előnyben lehet részesíteni azokat, akiket idevonzanánk, könnyítve a letelepedését, például a hiányszakmák művelőinek.

A bevándorlás önmagában kevés - összegzi Hablicsek László a hatásvizsgálatok eredményét. A fenntartható népességfejlődéshez mindegyik demográfiai összetevő - a gyerekvállalás, a továbbélés és a bevándorlás - egyidejű, jelentős változására van szükség Magyarországon.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.