Alku a törpe felhőkarcolóért
Épülhet a következő törpe felhőkarcoló a zsarupalota melletti telken. A beruházás már hónapokkal ezelőtt zöld utat kapott. A főváros és kerület ugyanis megegyezett a feltételekben, az építtető viszont vonakodik aláírni a három fél érdekeit egyeztető településrendezési szerződést - tárja szét a kezeit Arató György, Angyalföld főépítésze. - Még tárgyalunk - utasította el érdeklődésünket Molnár Ferenc, a Raiffesien Ingatlan Zrt. üzletág igazgatója.
A beruházó ötven méterrel magasabb épületet emelne, viszont százmilliókkal kevesebbet költene a leendő ház környékére a szerződés tervezetében leírtaknál. Az önkormányzatok a kontraktusban 1,5 milliárd forintot meghaladó összértékű közcélú beruházásokat szeretnének kicsikarni a toronyházálmokat dédelgető Raiffeisen Ingatlan Zrt.-től. Így például a csaknem 30 ezer négyzetméter alapterületű épület alsó két szintjén közhasznú funkciókat kell elhelyezni, hogy a városlakók a környező magasházakkal ellentétben ide be is léphessenek. A feltételek közé tartozik egy új földalatti gyalogos aluljáró metrókapcsolattal, két jelzőlámpás közúti csomópont, két új sáv a Teve utcában, a BKV- buszvégállomás áttelepítése, 250 autót befogadó P+R parkoló és egy 4000 négyzetméteres parkosított köztér létrehozása. Ezekkel a Raiffeisen is egyetért, ám az alku közben felmerülő újabb és újabb követelésekkel már nem tud mit kezdeni. A jövendőbeli agora helyszíneként szolgáló - jelenleg az államkincstár hétezer négyzetméteres lepényépületének helyet adó - területnek az átadásáért például előbb 750, majd további 900 millió forintot követel az állam. Mindez a cég által elfogadott 1,5 milliárd forint értékű közcélú beruházáson felül.
Cserébe alig 74 méter magas tornyot emelhetne a cég. Épp olyan magasat, mint a nyugdíjfolyósító épülete. Ez ugyan 12 méterrel magasabb, mint az Árpád híd két oldalán álldogáló dagadt törpék, viszont 22-vel kevesebb, mint a szomszédos rendőrszékház és kereken ötvennel alacsonyabb a legújabb befektetői terveknél. Monoton látvány, kényszeredett építészeti megoldások. (Bár a Raiffeisen által alkalmazott építészeti eljárás lehetővé tesz egy későbbi ráépítést.)
- Nem Angyalföldön múlik - állítja a kerületi főépítész. - A Váci út és a Róbert Károly körút sarkán bőven elférne igazi toronyház. Ráadásul sokkal szebb lenne egy karcsú hercegnő, mint egy újabb dagadt törpe.
Az első 110 méter magas felhőkarcoló tervét hét évvel ezelőtt készítette el ide Finta József. A kerület frissen módosított keretszabályozási terve ezt lehetővé is tette volna, ám az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az erre vonatkozó önkormányzati rendeletet. Az izraeli érdekeltségű Metropolitan Kft. ezután a toronyház-álommal együtt eladta az egyik telket a Raiffeisennek, amely szintén Finta Józsefet bízta meg a tervek kidolgozásával. (A háttérben viszont ugrásra készen várják a városépítészeti meccs végét.)
A Raiffeisen vágya két éve még 110 méter volt, azóta tovább nőtt, bár az eredeti tervek is jóval magasabbak voltak az engedélyezhetőnél. A fővárosi önkormányzat ugyanis 55 méterben, általánosságban maximálta az épületmagasságot a Hungária körúton kívül.
Az ingatlanfejlesztő merészsége mégsem meglepő. A főváros exfőépítésze, Schneller István nevéhez fűződő merev budapesti szabályozást már elfogadásakor sokan támadták. Azóta pedig ellépett mögüle Demszky Gábor főpolgármester és Fegyverneky Sándor országos - korábban angyalföldi - főépítész is, mondván: korunk építészetének joga van átrajzolni a városziluettet. Sőt a területgazda angyalföldi önkormányzat sem veszi igazán komolyan a rendeletet, hiszen a területre tavaly nyáron meghirdetett rendezési terv ötletpályázaton sem volt követelmény a magassági korlátok betartása. A kerület szakmai állásfoglalása egyértelmű: egy világvárosnak ma már éppúgy elengedhetetlen kellékei a felhőkarcolók, mint hajdanán a templomtornyok.
A tiltás bizsergető érzésén túl mindenesetre nem sok minden szól a budapesti magasházak mellett. A gazdasági szükség bizonyosan nem szorítja a befektetőket, a fővárosi telekárak korántsem indokolják a felfeléépítkezés pluszkiadásainak vállalását. A pénznél ezúttal fontosabb a presztízs. De milyen erőt és hatalmat szimbolizál egy törpe felhőkarcoló?