A Szent György tér torzó marad
Mint emlékezetes, a kormányzati ciklus elején létrehozott jelképbizottság meghatározó személyiségei kezdetben azt az álláspontot képviselték, hogy az egykori honvéd-főparancsnokság telkén fölépítendő reprezentatív kiállítótérben kellene elhelyezni a koronát és a koronázási ékszereket. Tavaly májusra, amikor Medgyessy Péter miniszterelnök és Hiller István kulturális miniszter nyilvánosságra hozta a budai Vár rekonstrukcióját célzó programot, ez a terv már elenyészett. A meglehetősen ködös funkciójú - egy államtörténeti kiállításnak helyet adó - épületre végül tavaly nyáron írtak ki tervpályázatot: a zsűri bírálata szerint készült érdekes megoldás, de "minden igényt kielégítő terv nem született".
Mint Varga Kálmántól, a Vár-programot koordináló Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnökétől megtudtuk, igazi eredményre már csak azért sem volt esély, mert a pályázat kiírói sem az érvényes rendezési tervet, sem a műemléki szempontokat nem vették maradéktalanul figyelembe. De mivel e pillanatban költségvetési fedezete sincs az építkezés megkezdésének, a munka nem is túl sürgető. A KÖH és a Várgondnokság ezért úgy döntött, a díjnyertes pályázókat felkérik a tervezés folytatására, miközben a műemlékvédők is készíttetnek tanulmányterveket. A további lépésekre ezek ismeretében kerül majd sor az év második felében.
A kormányhatározat egyébként úgy rendelkezett, hogy 2006 márciusáig kell elkészülnie annak a problématérképnek, amely a Vár-rekonstrukció nyolc-tíz éves programját alapozná meg. Az örökségvédelmi hivatal azonban már idén júniusra elvégzi a feladat nagy részét - mondja Varga Kálmán. Az eldöntendő kérdések között olyan nagyságrendű ügyek szerepelnek, mint például a királyi palota esetleges átépítése. Fölvetődik például, hogy hozzá kell-e, lehet-e nyúlni a homlokzat hatvanas években kialakított, "lebutított" változatához, meg lehet-e változtatni a kupolát, helyre lehet-e állítani a Habsburg-lépcsőt.
A főbb feladatok meghatározásával párhuzamosan elkészül ugyanakkor a régészeti feltárások programterve is, hiszen a szakemberek szerint akár szenzációkat is tartogathat még a várhegy. A források szerint például a középkori palota homlokzata a török ostrom idején bedőlt a várárokba, s bizonyára ott van ma is. Ugyancsak sok érdekes középkori emlék rejtőzhet a várfalak kövei között.
E pillanatban úgy tűnik, a kulturális tárca idei költségvetésében körülbelül 800 millió forint található a Vár-program folytatására. A KÖH javaslata szerint mintegy félmilliárd forintot a Mátyás-templom rekonstrukciójára fordítanak, körülbelül 80 millióból megindul az egykori országgyűlési épület dísztermének helyreállítása, 40-50 milliót fordítanak a korábbi Ludwig Múzeum terének korszerűsítésére. Hasonló nagyságrendű összeggel gazdálkodhatnak a régészek, míg a honvéd-főparancsnoksággal kapcsolatos tervezési munkákra 15-20 millió forintot költenének.