"Magyarország, vigyázz! Kitört a szellem a palackból!"
Az évtizedek óta tartó neoliberális gazdaságpolitika, a jóléti rendszerek leépítése, a munkanélküliség és a jelenlegi megszorító intézkedések következtében jogos szociális elégedetlenséget szélsőséges politikai erők lovagolják meg.
2006 szeptembere a brutális erőszak, a TV Szabadság téri épületének megrohamozása, a szovjet hősi emlékmű megrongálása, a szélsőjobboldali tüntetések sorozata megmutatta, hogy azoknak volt igazuk, akik hosszú ideje hangoztatják: a szélsőjobboldal, a neonáci és újnyilas csoportok szervezett politikai erővé váltak Magyarországon is. Megjelent a politika színpadán az a rasszista és erőszakos, „modern” utcai szélsőjobboldal, amely a polgári demokratikus rendszer diktatórikus irányú gyakorlati átalakítását tűzte ki célul. A neofasiszta irányzatok a félelemkeltés, a megfélemlítés útján a nacionalista erők egyes csoportjainak ösztönzésére úgy jelennek meg a nyilvánosság előtt, hogy a társadalom intellektuális és politikai bénultságát idézzék elő. Míg a neoliberális gazdasági megszorító intézkedések és azok szociális következményei Európa nyugati részén a tőkerendszert radikálisan bíráló rendszerkritikai baloldal tiltakozási reakcióit hívják életre, Kelet-Európában, így hazánkban is a tiltakozási potenciál a szélsőjobboldalon csapódik ki. Az újfasizmus nem a kapitalizmusból kiábrándult vesztesek gyülekezete, hanem éppen ellenkezőleg: a „nemzeti kapitalizmus” zászlaja alatt gyülekezik, maga szeretne lenni a tőkés vagy a tőke képviselője, újraosztani a vagyont… Ebben áll az ő „új rendszerváltásuk” lényege.
A magyarországi helyzetre jellemző: a szélsőjobboldal megerősödése és szervezett, erőszakos színrelépése az országos politika síkján. A polgári demokratikus intézményrendszer törékenysége mutatkozik meg abban, hogy nem képes a neofasizmus erőit saját Alkotmányának megfelelően kirekeszteni. A mi régiónkban meghatározott történelmi okok következtében a fasizálódás veszélye sokkal erősebb, mint Európa nyugati felén. Ezért felhívunk minden becsületes honfitársunkat, hogy határolja el magát az újabb kataklizmákkal fenyegető szélsőjobboldali erőktől.
A humanista erők feladata nyilvánvaló: a szélsőségeket erősítő neoliberális politikának, a fennálló újkapitalizmus kulturális és anyagi hanyatlásának, egész rendszerének kritikáját antifasiszta-humanista irányba kell terelni Bajcsy-Zsilinszki Endre, József Attila, Nagy Lajos, Ságvári Endre, Bibó István és a magyar kultúra más nagyjainak szellemiségében. Mindez cselekvésre ösztönöz bennünket! Ne várjuk meg azt a pillanatot, amikor a szélsőjobboldal veszi át a jobboldal egyesítésének feladatát! Fogjuk össze azokat a politikai és szellemi erőket, egyéneket, csoportokat, társadalmi szervezeteket, akik, illetve amelyek képessé válhatnak arra, hogy kellő ellensúlyt képezzenek a magyar társadalomban az új szélsőjobboldallal szemben - amíg nem késő!
A Magyar Antifasiszta Liga célja, hogy figyelje a neofasiszta jelenségeket, felrázza a társadalom lelkiismeretét és visszaszorítsa a palackba a kiszabadult szellemet.
Az Antifasiszta Liga vár minden magánszemélyt, szakmai és civil szervezetet, amely elfogadja e felhívás szellemiségét, és céljai érdekében együttműködik más politikai és civil szervezetekkel.
Fogjunk össze! Csatlakozzatok!
(forrás: Magyar Antifasiszta Liga)